Szczyty i góry na R

Polskie szczyty na R


Rysy

Najwyższy szczyt Polski o wysokości 2499 m n.p.m. zlokalizowany w obrębie Karpat, a dokładniej mówiąc w ich części o nazwie Tatry Wysokie. Przez wierzchołek Rysów przebiega polsko-słowacka granica.

Pierwszymi zdobywcami góry byli słowaccy wspinacze Eduard Blásy i Ján Ruman Driečny, a dokonali tego w 1840 r.


Rysianka

Góra na literę R o wysokości 1322 m n.p.m. zaliczana do pasma górskiego o nazwie Beskid Żywiecki. Zbocza Rysianki pokrywa las, jednak dwie duże hale umożliwiają obserwację okolicznych szczytów. Na hali Rysianka powstało nawet schronisko górskie.


Romanka

Szczyt górski położony w obrębie Beskidu Żywieckiego, na południu Polski. Romanka liczy 1366 m n.p.m. Już w XIX w. rozwinęła się tutaj turystyka piesza, a liczne szlaki turystyczne można przemierzać także dziś.


Rozsypaniec

Góra na R o wysokości 1280 m n.p.m. położona w Bieszczadach Zachodnich, na terenie Bieszczadzkiego Parku Narodowego.


Radziejowa

Góra na literę R będąca najwyższym szczytem Beskidu Sądeckiego. Na jej wierzchołku liczącym 1266 m n.p.m. zbudowano wierzę widokową, która obecnie, ze względu na zły stan techniczny nie jest udostępniona dla turystów.

Zagraniczne szczyty na R


Razor

Góra na literę R zlokalizowana w Alpach Julijskich na terytorium Słowenii. Razor liczy 2601 m n.p.m.


Ragang

Stratowulkan położony na wyspie Mindanao na Filipinach o wysokości 2815 m n.p.m. Ragang znajduje się w obrębie tzw. ognistego pierścienia Pacyfiku – strefie częstych trzęsień ziemi i wzmożonej aktywności wulkanicznej.


Rakaposhi

Góra na literę R położona na terytorium Pakistanu, zaliczana do łańcucha górskiego Karakorum. Rakaposhi (7788 m n.p.m.) został zdobyty tylko 2 razy: w 1958 r. przez zespół pakistańsko-brytyjski oraz w 1979 r. przez zespół z Polski.


Ramolkogel

Szczyt znajdujący się na terytorium austriackiego Tyrolu, w obrębie Alp Ötztalskich. Ramolkogel wznosi się na wysokość 3550 m n.p.m. a jego górne partie pokrywa lodowiec.


Riffel

Góra na R położona w centralnej Austrii, w paśmie Gesäuse o wysokości 2106 m n.p.m.

Góry na R


Rudawy

Pasmo górskie na literę R położone na granicy Czech i Niemiec o długości 150 km. Najwyższym szczytem Rudaw jest Klínovec o wysokości 1244 m n.p.m.


Rodopy

Góry na R położone w zachodniej części Grecji oraz w Bułgarii. Rodopy dzielą się na 2 części Wschodnie oraz Zachodnie. Pierwsza z nich są niższe i mniejsze (najwyższy szczyt to Wejkata 1463 m n.p.m.), a na ich zboczach uprawiana jest winorośl oraz tytoń.

Rodopy Zachodnie mają już typowo górski charakter. Najwyższy szczyt, Golam Perelik wznosi się na wysokość 2191 m n.p.m.


Reńskie Góry Łupkowe

Łańcuch górski zlokalizowany na terenie Niemiec, Francji, Luksemburga oraz Belgii. Najwyższym punktem jest Großer Feldberg (881,5 m n.p.m.)


Raczyńskie

Góry na literę R będące częścią tzw. Wielkiego Kaukazu, położone na terytorium Gruzji. Najwyższy szczyt, Lebeuris mta liczy 2862,7 m n.p.m.


Sprawdź inne kategorie na R
Państwo na R
Miasto na R
Rzeka na R
Warzywa i owoce na R
Zwierzę na R
Kolor na R
Roślina na R
Rzecz na R
Stolica na R
Jedzenie na R
Zawód na R