Miasto na R – Miasta na literę R

Polskie miasto na R – lista

  • Radom
  • Rzeszów
  • Rybnik
  • Ruda Śląska
  • Racibórz
  • Rumia
  • Radomsko
  • Reda
  • Rydułtowy

Zagraniczne miasto na R – lista

  • Rzym
  • Rijad
  • Roseau
  • Reykjavík
  • Ryga
  • Rabat
  • Rotterdam
  • Rio de Janeiro
  • Rimini
  • Richmond

Polskie miasta na R

Radom

Miasto na R położone w centralnej Polsce nad rzeką Mleczna, w granicach województwa mazowieckiego. Już w X w. istniał tu gród obronny, a w XIV w. wybudowano mury obronne i zamek.

Do głównych zabytków miasta zaliczyć można runy wspomnianego zamku, kościół św. Wacława, Grodzisko Piotrówka czy Dom Esterki.

Co 2 lata na tutejszym lotnisku odbywa się impreza Radom Air Show. Ponadto ma tu miejsce Międzynarodowy Festiwal Gombrowiczowski czy Radomski Festiwal Jazzowy.


Rzeszów

Miasto wojewódzkie położone na Podkarpaciu, nad rzeką Wisłok, główny ośrodek aglomeracji rzeszowskiej. Lokacja miasta miała miejsce w 1354 r. a dokonał jej król Kazimierz Wielki.

W okresie międzywojennym Rzeszów wszedł w skład Centralnego Okręgu Przemysłowego, a na terenie miasta lokowano zakłady produkujące silniki lotnicze. Przemysł lotniczy do dziś stanowi ważną część gospodarki miasta. W tutejszych fabrykach powstają m.in. komponenty do samolotów F-16.

Rzeszów to także miasto w którym można podziwiać liczne zabytki m.in. barokowy zamek, rynek z kamienicami, synagogę Staromiejską „Mała” czy Ogród im. Solidarności.


Rybnik

Miasto zlokalizowane w granicach województwa śląskiego, w obrębie Rybnickiego Okręgu Węglowego. Rozwój miasta związany był z eksploatacją złóż węgla kamiennego. Na terenie miasta znajduje się Elektrownia Rybnik, która jest największym obiektem tego typu w całym GOP.

W Rybniku działają obecnie 2 kopalnie węgla kamiennego oraz zakłady produkujące maszyny i urządzenia górnicze.

W Rybniku można zwiedzać takie zabytki jak Bazylika św. Antoniego, neoklasycystyczny ratusz, zamek piastowski czy drewniany kościół św. Katarzyny.


Ruda Śląska

Miasto powiatowe zlokalizowane w województwie śląskim w centralnej części Górnośląskiego Okręgu Przemysłowego. Ruda Śląska powstałą w 1959 r. w wyniku połączenia miast Ruda oraz Nowy Bytom.

Rozwój miasta związany był z wydobyciem rud metali oraz węgla kamiennego.


Racibórz

Miasto na literę R położone w obrębie województwa śląskiego, siedziba powiatu raciborskiego. Obok Opola, Racibórz jest jedną z historycznych stolic Górnego Śląska.

Pierwsza wzmianka o mieście pochodzi z 1108 r., a wspomina o nim w swojej kronice Gall Anonim. W XIII w. powstał tu zamek obronny.

O długiej historii miasta świadczą takie zabytki jak mury obronne, rynek, Statua Zgody, zamek książąt raciborskich czy Kolumna Matki Boskiej.


Rumia

Miasto położone w województwie pomorskim, wchodzące w skład tzw. Małego Trójmiasta Kaszubskiego. To największe miasto w Polsce nie będące siedzibą władz powiatowych.

Już w epoce żelaza (VI w. p.n.e.) istniała tu osada o czym świadczą wykopaliska archeologiczne.

W Rumi rozwinął się przemysł związany z produkcją mebli, kotłów czy urządzeń okrętowych.


Radomsko

Miasto na R zlokalizowane w obrębie województwa łódzkiego, nad rzeką Radomka. Pierwsza wzmianka o Radomsku pochodzi z 1243 r. a prawa miejskie miasto otrzymało 23 lata później. W 1288 r. swoją działalność zaczęli tu Franciszkanie.

Obecnie Radomsko to duży ośrodek przemysłu drzewnego, działa tu ponad 600 zakładów meblarskich, a pochodzące stąd produkty są znane i cenione na całym świecie.


Reda

Kaszubskie miasto położone w północnej Polsce, w województwie pomorskim nad rzeką Redą. Stanowi jedno z miast Małego Trójmiasta Kaszubskiego.

Reda to miasto o długiej i bogatej historii o czym świadczą liczne zabytki:
kościół Wniebowzięcia NMP, zabytkowy dworzec czy budynki mieszkalne liczące ponad 200 lat.


Rydułtowy

Miasto na literę R położone w województwie śląskim, na Płaskowyżu Rybnickim. Pod miastem znajdują się bogate złoża węgla kamiennego dzięki czemu rozwinął się tu przemysł. Do dziś działa tu jedna kopalnia – KWK Rydułtowy-Anna.

Jeśli chodzi o zabytki to zalicza się do nich m.in. tunel kolejowy z XIX w., kościół św. Jacka czy jedyny w Polsce pokutny krzyż dwuramienny.


Zagraniczne miasta na R


Rzym

Miasto na R położone we Włoszech. Stolicą Włoch i największym jednostka osadnicza tego kraju, położona nad rzeką Tyber. Już w 2800 lat temu istniała tu osada Latynów – plemiona zajmującego się wypasem owiec. Jednak lokacja Rzymu miała miejsce w 753 r.p.n.e., a miasto założył Romulus pierwszy król Rzymu.

Od tego momentu miasto zaczęło się bardzo szybko rozwijać stając się największym i największym miastem starożytnego świata. W szczytowym momencie miasto zamieszkiwało ponad 1 000 000 osób.

Z tego okresu pochodzi wiele cennych zabytków takich jak Forum Romanum, Pole Marsowe, Via Appia, Panteon, Koloseum, Kapitol. W kolejnych latach w mieście pojawiły się następne perły architektury np. Bazylika św. Piotra, Fontanna Piazza Navona czy Fontanna di Trevi.

Rzym nazywany jest także Wiecznym Miastem czy Miastem Siedmiu Wzgórz.


Rijad

Stolica i największe miasto Arabi Saudyjskiej, jest politycznym oraz administracyjnym centrum i siedzibą centralnych organów rządowych tego kraju. Rijad to także lokalizacja King Abdullah Financial District czyli jednego z największych centrów finansowych na świecie oraz jest jednym z najszybciej rozwijających się miast na świecie.

W mieście znajduje się wiele wartych zobaczenia zabytków takich jak: Dzielnica Turaif – wpisanym na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO, fort Masmak, pałac Murabba, Diriyah czy Jaskinia Ain Heet.


Roseau

Miasto na R położone w archipelagu Małych Antyli, na Morzu Karaibskim. Rosseau to także stolica Dominiki. Architektura miasta to połączenie francuskiego stylu kolonialnego z współczesną zabudową.

Roseau to duży port morski przez który przechodzi większość towarów eksportowych kraju m.in. banany, kakao, olej laurowy oraz owoce cytrusowe.

Pierwszymi Europejczykami na wyspie byli Francuzi, którzy pod koniec XVI w. założyli tu pierwszą kolonię. Później miasto ufortyfikowano i utworzono tu placówki administracyjne.


Reykjavík

Stolica Islandii i największe miasto tego wyspiarskiego państwa. W Reykjavíku mieszka prawie 70% wszystkich Islandczyków, jest to także gospodarcze i kulturalne centrum kraju.

Reykjavík założyli norwescy Wikingowie pod koniec IX w. Nazwa miasto oznacza „dymiąca zatoka” co związane jest z występowaniem tu licznych gejzerów i gorących źródeł.

Reykjavík jest najbardziej na północ wysuniętą stolicą państwową na świecie. To także jedno z najczystszych i najbezpieczniejszych miast na świecie.


Ryga

Stolica Łotwy i największe miasto w tym kraju, położone w miejscu ujścia rzeki Dźwiny do Morza Bałtyckiego. Powstanie miasta związane było z położeniem na szlaku handlowym, łączącym państwa Wikingów z Bizancjum.

Kupieckie tradycje miasta były konturowane przez następne lata. Od 1282 r. Ryga była członkiem Hanzy – związku zrzeszające najważniejsze miasta handlowe w Europie.

Ryga jest ważnym punktem Europejskiego Szlaku Gotyku Ceglanego. Można tu zwiedzać takie zabytki jak: Katedra św. Jakuba, Zamek Krzyżacki czy Wielką Gildię.


Rabat

Stolica Maroka. Z języka arabskiego nazwa miasta oznacza „zwycięską twierdzę” co jest nawiązaniem do początków jego powstania. Już w XII w. założono tu obóz wojskowy, który szybko stał się obronną twierdzą marokańskiej dynastii Almohadów.

Przez setki lat Rabat był także główną siedzibą piratów, którzy napadali na statki handlowe pływające po Morzu Śródziemnym.

Obecnie w mieście można podziwiać liczne zabytki, takie jak: Wieża Hassana, Mauzoleum Muhammada V czy cytadela Kasba al-Udaja.


Rotterdam

Miasto zlokalizowane w zachodniej części Holandii, w delcie rzek Ren i Moza. Rotterdam to największy port morski w Europie, specjalizujący się w obsłudze tankowców oraz kontenerowców. Znaczna część towarów importowana z Azji trafia na Stary Kontynent właśnie przez tutejszy port. Z tego względu miasto nazywane jest „Bramą Europy”.

Na świecie miasto zasłynęło ze swojej niebanalnej architektury i odważnych realizacji. Wśród czołowych projektów wymienić należy cube house czy Markthal. Działa tu wiele renomowanych biur architektonicznych.

W Rotterdamie urodził się i działał Erazm, jeden czołowych filozofów epoki renesansu.


Rio de Janeiro

Miasto położone w południowo-wschodniej części Brazylii, nad brzegiem Oceanu Atlantyckiego. Rio de Janeiro to drugie najludniejsze miasto w całym kraju. Założyli je Portugalczycy w 1565 r. Rio szybko stało się stolicą całego imperium portugalskiego i pozostało nią do momentu uzyskania niepodległości przez Brazylię w 1822 r.

Do najbardziej rozpoznawalnych części miasta zaliczają się przede wszystkim plaże: Copacabana oraz Ipanema, a także wzgórze „Garbata Góra” z figurą Chrystusa Zbawiciela.

Ponadto Rio de Janeiro słynie z odbywającego się tutaj każdego roku karnawału. Symbolem miasta jest również stadion Maracanã – niegdyś jeden z największych obiektów tego typu na świecie.


Rimini

Miasto na literę R położone na wschodzie Włoch, nad brzegiem Morza Adriatyckiego. Jedna z najpopularniejszych destynacji turystycznych w Europie. Pierwszy ośrodek wypoczynkowy otwarto tu już w 1834 r.

Rimini to także miasto pamiętające czasy Starożytnego Rzymu. Świadczą o tym liczne zabytki z tego okresu takie jak: Most Augusta, Łuk Augusta czy ruiny rzymskiego amfiteatru.

W Rimini urodził się słynny reżyser filmowy Federico Fellini. Twórca takich filmów jak „La strada” czy „8 i pół”.


Richmond

Miasto na R na terenie USA, w stanie Wirginia. W czasie wojny secesyjne Richmond był główną siedzibą jednej z walczących stron – Konfederacji.

Od samego początku miasto związane jest z finansami oraz działalnością prawników i adwokatów. Swoje siedziby mają tu 4 największe kancelarie prawne w Stanach Zjednoczonych.

Richmond było jednym z pierwszych miast na świecie w którym z powodzeniem wprowadzono tramwaje elektryczne jako podstawę komunikacji zbiorowej.


Sprawdź inne kategorie na R
Państwo na R
Rzeka na R
Góra na R
Warzywa i owoce na R
Zwierzę na R
Kolor na R
Roślina na R
Rzecz na R
Stolica na R
Jedzenie na R
Zawód na R