Państwo na R – państwa na literę R

Państwo na R

  • Republika Południowej Afryki
  • Republika Środkowoafrykańska
  • Republika Zielonego Przylądka
  • Rosja
  • Rumunia
  • Rwanda

Państwa na R – najważniejsze informacje

Na świecie jest 6 państw, których nazwa zaczyna się na literę R. Wśród nich są wyłącznie kraje niepodległe.

Państwa na R – powierzchnia i liczba ludności

Jeśli chodzi o liczbę mieszkańców oraz zajmowany obszar to zdecydowanym liderem jest Rosja, którą zamieszkuje prawie 150 mln osób, a jej powierzchnia to ponad 17 mln km². Poza tym, że jest to największe państwo na R, to jednocześnie jest to największy kraj na całym świecie.

Na drugim końcu tego zestawienia znajdziemy Republikę Zielonego Przylądka – najmniejsze i najsłabiej zaludniony kraj na R. Dla porównania jej powierzchnia jest 4239 razy mniejsza niż obszar zajmowany przez Federację Rosyjską.

Położenie państw na R na świecie

Państwa na R zlokalizowane są na 3 kontynentach – Europie, Azji oraz Afryce. Najwięcej z nich, bo aż 4 położone są na Czarnym Lądzie i są to: RPA, Republika Zielonego Przylądka, Republika Środkowoafrykańska oraz Rwanda.

Zamożność mieszkańców w krajach na R

Rumunia z PKB per capita na poziomie 12 500$ jest najbogatszym państwem na literę R. Niewiele niższy wynik osiąga Rosja – 11 200$. Z kolei pozostałe państwa na R są dużo mniej zamożne. Najbiedniejsza jest Republika Środkowoafrykańska, gdzie dochód narodowy w przeliczeniu na jedną osobę wynosi 403$.

Najwyższy szczyt i najdłuższa rzeka kraju na R

Najwyższy szczyt wśród wszystkich krajów na R znajduje się w Rosji i jest nim Elbrus. To najwyższy punkt Kaukazu, jego wierzchołek wznosi się na ponad 5600 m.n.p.m. Z kolei najdłuższą rzeką państw na R jest rosyjski Ob.

Państwo na R - RosjaPaństwo na R – Rosja

Sprawdź inne kategorie na R

Miasto na R

Rzeka na R

Góry na R

Owoce i warzywa na R

Zwierzę na R

Kolor na R

Roślina na R

Rzecz na R

Stolica na R

Jedzenie na R

Zawód na R