Państwa na S

Kraje na literę S

Sahara Zachodnia

Saint Kitts i Nevis

Saint Lucia

Saint Vincent i Grenadyny

Salwador

Samoa

San Marino

Senegal

Serbia

Seszele

Sierra Leone

Singapur

Słowacja

Słowenia

Somalia

Somaliland

Sri Lanka

Stany Zjednoczone

Sudan

Sudan Południowy

Surinam

Syria

Szkocja

Szwajcaria

Szwecja

 

Kraje na S – najważniejsze informacje

Państwa na S to jedna z najbardziej licznych kategorii, jeśli chodzi o podział krajów na poszczególne litery alfabetu. Do wyboru mamy aż 25 możliwości o zróżnicowanym stopniu trudności.

Powierzchnia i liczba ludności w krajach na S

Pod względem zajmowanego obszaru największym krajem na S są Stany Zjednoczone których powierzchnia to ponad 9,8 mln km². Z kolei najmniejsze państwo w tej kategorii to San Marino (61 km²)

Rozpatrując kraje na literę S pod względem liczby mieszkańców liderem jest USA. To północnoamerykańskie państwo liczy 327 mln obywateli. Na drugim końcu tego zestawienia znajdziemy San Marino ( 33 345 osób)

Państwa na S – położenie na świecie

Państwa na S stanowią tak liczną grupę, że ich przedstawicieli znajdziemy na każdym kontynencie. Oczywiście poza Antarktydą, ale akurat tak się składa, że na tym kontynencie nie istnieje żadne państwo.

Najwięcej krajów na literę S znajduje się w Afryce (8) i Europie (7)

Zamożność mieszkańców państw na literę S

Szwajcaria to najbogatsze państwo na literę S. Tamtejsza gospodarka w przeliczeniu na jednego mieszkańca generuje PKB równe 82 950$. Dla porównania dochód narodowy brutto Surinamu wynosi 246$ per capita.

Najwyższy szczyt i najdłuższa rzeka w kraju na S

Najwyższym szczytem znajdującym się w państwie na S jest Denali (dawniej McKinley) . Wierzchołek tej góry wznosi się na wysokości 6194 m.n.p.m. i jest to najwyższy punkt w całej Ameryce Północnej. Jeśli chodzi o najdłuższą rzekę jaka przepływa prze tę grupę państw to jest nią Nil. Główny ciek wodny Sudanu i całej Afryki.

Państwo na S - Szwecja
Państwo na S – Szwecja