Szczyty i góry na S

Polskie szczyty na S


Spadowa Kopa

Góra na S położona na granicy polsko-słowackiej, w Tatrach Wysokich. Spadowa Kopa wznosi się na wysokość 2252 m n.p.n. Pierwsze udane wejście miało miejsce w 1909 r.a dokonał tego polski taternik Stanisław Porębski.


Sokolica

Szczyt na literę S o wysokości 747 m n.p.m. zlokalizowany na południu Polski, w obrębie Pienin. Charakterystycznym elementem Sokolicy była sosna o wysokości ok. 3 metrów licząca ponad 500 lat. W 2015 r. została uszkodzona przez pęd powietrza wytworzony przez helikopter ratowniczy.


Smogornia

Góra na literę S o wysokości 1491 m n.p.m. położona w Karkonoszach. Wierzchołek porasta kosodrzewina oraz łąki górskie.


Smerek

Szczyt liczący 1222 m n.p.m. zlokalizowany w obrębie Bieszczad Zachodnich. Na szczyt prowadzi czerwony, pieszy szlak turystyczny.


Słoneczna

Góra o wysokości 949 m n.p.m. położona w Górach Sowich, na terenie Rezerwatu przyrody Bukowa Kalenica.

Zagraniczne szczyty na S


Shispare

Góra na S położona w zachodniej części pasma Karakorum o wysokości 7611 m n.p.m. Pierwsze udane wejście na szczyt było dziełem polsko-niemieckiej ekspedycji pod kierownictwem Janusza Kurczaba w  1974 r.


Szczyt Zwycięstwa

Najwyższy szczyt łańcucha górskiego o nazwie Tienszan. Szczyt Zwycięstwa liczy 7349 m n.p.m. i jest najdalej na północ wysuniętym siedmiotysięcznikiem świata. Nazwa szczytu została nadana na cześć zwycięstwa Rosjan w bitwie stalingradzkiej.


Skil Brum

Szczyt należący do łańcucha górskiego Karakorum o wysokości 7410 m n.p.m. Pierwsze udane miejsce miało miejsce w 1957 r. a dokonali tego wspinacze z Austrii.


Skała Gibraltarska

Bardzo charakterystyczny punkt położony w północno-zachodniej Afryce, na terenie zamorskiego terytorium Wielkiej Brytanii jakim jest Gibraltar. Wysokość Skały Gibraltarskiej to 426 m n.p.m. i jest ona zbudowana głównie z białych wapieni.


Strażowa Góra

Góra na literę S położona w Górach Sowich o wysokości 674 m n.p.m. Sam szczyt pokryty jest lasem mieszanym, a zbocza częściowo pokrywają polany i pastwiska.

Góry na S


Smocze

Pasmo górskie rozciągające się na terenie RPA, Lesotho oraz Eswatini (dawniej Suazji). Najwyższym szczytem Gór Smoczych jest Thabana Ntlenyana o wysokości 3482 m n.p.m.


Sudety

Pasmo górskie położone w południowo-zachodniej Polsce oraz w Czechach i Niemczech. Najwyższym szczytem Sudetów jest Śnieżka – szczyt o wysokości 1603 m n.p.m.


Skaliste

Góry na S rozciągające się wzdłuż zachodniej części Ameryki Północnej na długości ok. 4800 km. Ich najwyższym punktem jest szczyt Mount Robson (3954 m n.p.m.)


Saser Muztagh

Pasmo górskie zaliczane do wschodniej części Karakorum. Znajduje się na terytorium Kaszmiru – obszaru spornego między Indiami a Pakistanem. Najwyższy szczyt to Saser Kangri I o wysokości 7672 m n.p.m.


Skandynawskie

Góry na literę S rozciągające się wzdłuż wybrzeża Oceany Atlantyckiego, na terytorium Finlandii, Norwegii oraz Szwecji. Najwyższy punkt to szczyt Galdhøpiggen o wysokości 2469 m n.p.m.


Sprawdź inne kategorie na S
Państwo na S
Miasto na S
Rzeka na S
Warzywa i owoce na S
Zwierzę na S
Kolor na S
Roślina na S
Rzecz na S
Stolica na S
Jedzenie na S
Zawód na S