Miasto na S – Miasta na literę S

Polskie miasto na S – lista

 • Szczecin
 • Sosnowiec
 • Słupsk
 • Siedlce
 • Suwałki
 • Stargard
 • Siemianowice Śląskie
 • Stalowa Wola
 • Starachowice
 • Skierniewice

Zagraniczne miasto na S – lista

 • Stambuł
 • Szanghaj
 • São Paulo
 • Seul
 • Sankt Petersburg
 • Singapur
 • Sydney
 • Sarajewo
 • Sucre
 • Skopje
 • Sri Dźajawardanapura Kotte

Polskie miasta na S


Szczecin

Miasto na S położone w województwie zachodniopomorskim, którego jest stolicą i największym miastem. Szczecin zlokalizowany jest na Pobrzeżu Szczecińskim, nad Odrą i jeziorem Dąbie. Pełni ważną rolę turystyczną oraz gospodarczą regionu, znajduje się tu port morski, stocznie remontowe, jachtowe oraz żeglugi morskiej.

W Szczecinie znajduje się na Europejskim Szlaku Gotyku Ceglanego. Zabytki, które są w mieście to np. Wały Chrobrego, Baszta Siedmiu Płaszczy, Ratusz Staromiejski czy Brama Portowa i Brama Królewska.


Sosnowiec

Miasto w województwie śląskim nad rzekami Czarna Przemsza, Biała Przemsza i Brynica. Sosnowiec znajduje się w Górnośląskim Okręgu Przemysłowym oraz jest jednym z ośrodków centralnych policentrycznej aglomeracji górnośląskiej. Najstarsza wzmianka o osadzie z terenu obecnego Sosnowca pochodzi być może z 1123 r.

Sosnowiec to miasto z wieloma zabytkami takimi jak np. Zamek Sielecki, Pałac Dietla, dom Ludowy w stylu zakopiańskim, Dwór Mieroszewskich, Trójkąt Trzech – Cesarzy historyczny punkt zbiegu granic trzech państw biorących udział w rozbiorach polski.


Słupsk

Miasto powiatowe położone w województwie pomorskim nad rzeką Słupia. Pierwsza wzmianka na temat Słupska pochodzi z 1013 roku choć już dużo wcześniej (VIII w.) istniał tutaj obronny gród. Jego zadaniem była obsługa przeprawy rzecznej, którą podróżowali m.in. kupcy udający się z Kołobrzegu na wschód.

W latach istnienia Księstwa Pomorskiego (1121-1637) Słupsk był siedzibą książąt Pomorskich, a ich zamek przetrwał do dziś. Ponadto można tutaj podziwiać ratusz miejski, kościół św. Jacka czy park im. Waldorffa.

Ponadto w Słupsku znajduje się najstarsza działająca winda w Europie. Jest wykonana z drewna i działa nieprzerwanie od 1910 roku.


Siedlce

Miasto w województwie mazowieckim między rzekami Muchawką i Helenką. Jest ważnym punktem komunikacyjnym oraz przemysłowym. Podczas II wojny światowej ponad połowa miasta legła w gruzach.

Najstarszy przekaz o miejscowości Siedlce pochodzi z 1448 r. Znajdują się tutaj liczne zabytki m.in zespół pałacowo-ogrodowy, klasycystyczny budynek teatru, kolumna toskańska czy Lapidarium.


Suwałki

Miasto w województwie podlaskim nad rzeką Czarna Hańcza. Położone na terenach złóż rudy żelaza, wanadu, ołowiu oraz rzadkiego tytanu. Suwałki nazywane są „polskim biegunem zimna” co spowodowane jest częstym wpływem arktycznych i kontynentalnych mas powietrza.

Pierwsze wzmianki o tym mieście pochodzą z 1688 r. Ciekawymi miejscami wartymi odwiedzenia są m.in. Zalew Arkadia, Wigierski Park Narodowy, Suwalski Park Krajobrazowy czy Szlak turystyczny im. Marii Konopnickiej „Krasnoludki są na świecie” biegnący ulicami miasta, na którym znajduje się dziesięć plenerowych figurek krasnali.


Stargard

Miasto na S położone w województwie zachodniopomorskim nad rzeką Iną. Jest ważnym węzłem komunikacyjnym oraz ośrodkiem przemysłowym, kulturalnym i usługowym.

Stargard to jedno z najstarszych miast w Polsce, które prawa miejskie uzyskała w 1243 r. Znajdują się tutaj liczne zabytki takie jak: system obwarowań miejskich, Brama Pyrzycka – uznawana za najpiękniejszą na pomorzu, Rynek Staromiejski, arsenał – jedyny zachowany na pomorzu budynek o takim przeznaczeniu czy Baszta Tkaczy.


Siemianowice Śląskie

Miasto powiatowe położone w południowej Polsce na Górnym Śląsku, w województwie śląskim, nad rzeką Brynicą.

Miasto może poszczycić się wieloma zabytkami takimi jak jeden z największych pałaców w Polsce zwany pałacem Mieroszewskich a także pałac w Michałkowicach.


Stalowa Wola

Miasto powiatowe położone w województwie podkarpackim, w Kotlinie Sandomierskiej nad rzeką San. Powstanie miasta związane było z lokalziacją na tych ternach Centralnego Okręgu Przemysłowego. Już po II wojenie światowej postałą tu huta żelaza oraz zakłady produkujące maszyny, elektownia oraz odlewnia żeliwa.

Najbardziej znanymi maszynami powstającymi w tutejszych zakładach są wyrzutnia rakiet WR-40 Langusta czy haubicoarmata Krab.

Do najważniejszych zabytków Stalowej Woli zaliczyć można m.in. klasztor o. kapucynów, zamek Lubomirskich czy drewniany kościół św. Floriana.


Starachowice

Miasto na S położone w województwie świętokrzyskim w dolinie rzeki Kamienna. Otacza je Puszcza Świętokrzyska w której spotkać można wiele wiekowych drzew. Najbardziej znanym z nich jest dąb Bartek – pomnik przyrody i jeden z najstarszych przedstawicieli swojego gatunku w Polsce. To drzewo ma prawie 700 lat.

Miasto silnie związane z przemysłem ciężkim. Już w 1899 roku otwarto tutaj wielki piec służący do obróbki rud żelaza. W okresie międzywojennym działały tu zakłady produkujące broń w ramach Centralnego Okręgu Przemysłowego (COP).

Obecnie Starachowice to ważny ośrodek przemysłu samochodowego, odlewniczego czy ceramicznego.

Jeśli chodzi o zabytki to możemy tu podziwiać m.in. zespół zakładu wielkopiecowego, zabudowę mieszkalną z Międzywojnia oraz liczne zabytki industrialne z XIX oraz XX w.


Skierniewice

Miasto zlokalizowane w województwie łódzkim między Warszawą a Łodzią.

Skierniewice to miasto o długiej i bogatej historii. Świadczą o tym liczne zabytki np. ratusz, pałac prymasowski czy Willa Kozłowskich.

W Skierniewicach planowana jest budowa ośrodka leczniczo-wypoczynkowego, który będzie wykorzystywał zasoby słonej wody termalnej znajdujące się pod miastem.


Zagraniczne miasta na S


Stambuł

Miasto na literę S położone w Turcji nad cieśniną Bosfor łączącą morze Marmara z Morzem Czarnym, jest największym i najludniejszym miastem tego kraju oraz jego centrum finansowym, kulturalnym i handlowym. Stambuł położony jest w Europie oraz Azji co sprawia, że jest to jedyne miasto na świecie, które znajduje się na dwóch kontynentach.

Został założony w 660 r.p.n.e. jako Bizancjum następnie Konstantyn I Wielki w 330 r. przebudował miasto i zmienił nazwę na Konstantynopol.

Dzięki swojej długiej i bogatej historii w Stambule powstało wiele ciekawych budowli takich jak: Hagia Sofia – powstał jako kościół Mądrości Bożej ale potem został zamieniony na meczet przez Turków, Muzeum Adama Mickiewicza – powstałe w domu, w którym mieszkał i zmarł, Błękitny Meczet, Pałac Porfirogenetów, Pałac Dolmabahçe, Forteca Rumeli czy Pałac Beylerbeyi.


Szanghaj

Miasto położone na południu Chin, w miejscu ujścia rzeki Jangcy do Morza Wschodniochińskiego. Jedno z najważniejszych centrów finansowych i biznesowych na świecie oraz największy port kontenerowy na Ziemi. Szanghaj w dosłownym znaczeniu oznacza „na morzu” co idealnie oddaje położenie miasta.

Jeszcze w XIX w. istniała tu niewielka osada rybacka, jednak ze względu na strategiczne położenie miasto zaczęło się szybko rozwijać. Rozwój przyspieszyło otwarcie portu w Szanghaju na handel  międzynarodowy.

W Szanghaju działa jeden z największych na świecie ośrodków narciarstwa halowego – Yinqixing Ski.


São Paulo

Miasto na literę S zlokalizowane na południowym-zachodzie Brazylii. W XVI i XVII w. miejsce handlu niewolnikami oraz kamieniami szlachetnymi. Później największe na świecie centrum handlu kawą.

Obecnie miasto jest ważnym ośrodkiem turystycznym, dużym producentem dóbr luksusowych oraz centrum finansowym i gospodarczym Brazylii.

São Paulo to największe miasto w Ameryce Południowej oraz na całej półkuli południowej.


Seul

Miasto na S położone w państwie Korea Południowa. Stolica i największe miasto tego kraju. Seul po Tokio, Los Angeles oraz Nowym Jorku jest 4 najbogatszym miastem na świecie z PKB przekraczającym 635 mld $.

Seul to miasto nowoczesnych technologii, biznesu i finansów. Mocno rozwinął się tutaj przemysł elektroniczny i maszynowy.

W Seulu znajduje się największy na świecie kryty park rozrywki, a tutejszy internet jest najszybszy na całej Ziemi. Ponad 95% mieszkańców ma dostęp do sieci 4G.


Sankt Petersburg

Miasto w Rosji, położone w delcie Newy nad Zatoką Fińską na terytorium miasta zawiera ponad 40 wysp. Sankt Petersburg jest miastem wydzielonym Federacji Rosyjskiej i stanowi jej odrębny podmiot. W samym mieście mieszka ponad 5 000 000 osób.

W latach 1712–1918 był stolicą Imperium Rosyjskiego. Sankt Petersburg dawniej zmieniał swoją nazwę, na początku był to Piotrogród a później Leningrad.

Zabytkami w mieście są m.in. Twierdza Pietropawłowska, Pałac Zimowy, Pałac Marmurowy czy Zamek Michajłowski.


Singapur

Miasto-państwo położone w południowo-wschodniej części Azji, na Półwyspie Malajskim. Jeden z największych portów morskich na świecie oraz centrum finansowe o międzynarodowym znaczeniu.

Singapur został założony przez Brytyjczyków w 1819 r. Początkowo znajdowała się tutaj baza morska Kompanii Wschodnioindyjskiej. Od 1965 r. niepodległe państwo.

Singapur to miasto z największym odsetkiem milionerów na świecie. Według szacunków prawie 20% mieszkańców ma w portfelu ponad 1 000 000 $


Sydney

Największe miasto Australii, znajduje się nad Oceanem Spokojnym i Zatoką Port Jackson u podnóża Gór Błękitnych. Sydney jest również ważnym centrum finansowym, kulturalnym, transportowym, handlowym, kulturalnym i turystycznym oraz posiada status metropolii o znaczeniu globalnym. W 2000 r. odbyły się tu Letnie Igrzyska Olimpijskie.

Najprawdopodobniej pierwsze osady Aborygenów na terenach dzisiejszego Sydney powstały ponad 40 000 lat temu, natomiast samo miasto miasto w 1788 r. jako osada Europejska. Na początku służyło za kolonie karną.

Zabytki w Sydney, które zostały wpisane na światową listę dziedzictwa UNESCO to: Opera House – głównym symbol miasta, australijskie miejsca zesłańców i Góry Błękitne – nazwa pochodzi od parującego olejku eukaliptusowego, który tworzy często błękitną mgiełkę nad górami, innymi zabytkami są np. Królewski Ogród Botaniczny, Sydney Harbour Bridge, Sydney Tower czy Taronga Zoo.


Sarajewo

Miasto na S oraz stolica Bośni i Hercegowiny położone w centrum Bałkanów. Sarajewo znajduje się w dolinie, a miasto otaczają góry – Alpy Dynarskie.

Ze względu na dużą różnorodność kulturową i wyznaniową Sarajewo nazywane jest „Jerozolimą Europy”. To jedno z niewielu dużych europejskich miast gdzie blisko siebie działa kościół katolicki, prawosławna cerkiew, islamski meczet oraz żydowska synagoga.

Współczesne miasto powstało jako twierdza założona przez Turków Osmańskich w XV wieku. W czasie konfliktu w Jugosławii Sarajewo mocno ucierpiało. Przez ponad  3 lata (1992-1995) miasto było ostrzeliwane przez Bośniackich Serbów, odcięto dostawy prądu oraz wody, pojawiły się trudności w dostawie żywności.

Po zakończeniu konfliktu miasto odbudowano i obecnie jest ono przykładem nowoczesnej metropolii coraz chętniej odwiedzanej przez turystów.


Sucre

Konstytucyjna stolica Boliwii, która położona jest na wysokości 2810 metrów. Sucre zostało założone przez hiszpańskiego króla Pedro Anzures w 1538 r. jako Ciudad de la Plata de la Nueva Toledo co oznacza Miasto Srebra w Nowym Toledo.

W mieście można znaleźć zabytki takie jak: klasztor San Felipe Negri, klasztor franciszkański czy budynki Casa de la Libertad i Palacio de la Glorieta.


Skopje

Stolica i największe miasto Macedoni Północnej położone nad rzeką Wardar, jest również głównym ośrodkiem gospodarczy i naukowym kraju. Z miasta Skopje pochodzi miedzy innymi św. Matka Teresa z Kalkuty.

Miasto z bogatą i długą historią sięgającą 4000 r.p.n.e., świadczyć o tym mogą liczne zabytki m.in. ruiny antycznego miasta Skup, Akwedukt z I w n.e., twierdza Skopsko Kale ze śladami osadnictwa z epok neolitu i brązu, architektura z okresu panowania tureckiego czy kamienny średniowieczny most.


Sri Dźajawardanapura Kotte

Administracyjna stolica Sri Lanki, znana również pod nazwą Kotte, jest położona na przedmieściach największego miasta kraju – Kolombo. Pierwsze dwa słowa zostały dodane w 1391 roku i oznaczają w wolnym tłumaczeniu „wspaniałe miasto rosnącego zwycięstwa”.

W 1505 roku miasto na 60 lat zdobyli Portugalczycy, jednak pod naporem ataków miejscowych wojsk opuścili miasto.


Sprawdź inne kategorie na S
Państwo na S
Rzeka na S
Góra na S
Warzywa i owoce na S
Zwierzę na S
Kolor na S
Roślina na S
Rzecz na S
Stolica na S
Jedzenie na S
Zawód na S