Mitologia na R – grecka

Radamantys
Rea
róg Amaltei
róg obfitości


Mitologia na R – rzymska

Rea
Roma

Mitologia na literę R – opisy

Grecka mitologia na R to przede wszystkim 2 określenia: Rea oraz róg obfitości. Pierwsze z nich to miano bogini płodności, opiekunki dzieci, którą nazwano także Reja. Była ona córką Uranosa i Gai, a także matką kilku bogów olimpijskich, m.in. Posejdona, Demeter czy Hadesa.

Natomiast róg obfitości (róg Amaltei) to związek frazeologiczny powstały na podstawie mitu o Zeusie, który w dzieciństwie był wychowywany przez kozę. Stało się tak, ponieważ Kronos, ojciec Zeusa miał go pożreć zaraz po narodzinach. Jednak matką zamiast dziecka podała mu kamień, a Zeusa ukryła.

Koza wychowująca Zeusa ułamała swój róg, który ten pobłogosławił. Dzięki temu róg napełniał się tym czego pragnął jego posiadacz.

Mitologia rzymska na R zawiera w naszym zestawieniu tylko 1 pozycję i jest to Roma. Była to bogini miasta Rzym i uosobienie całego państwa Rzymian. Zgodnie z mitem Roma pochodziła z Troi, uciekła z niej podczas wojny i przybyła na tereny Lacjum, gdzie razem z innymi trojańskimi uchodźcami założyła osadę, późniejszy Rzym.


Sprawdź inne kategorie na R
Film na R
Serial na R
Wyspa na R
Imię damskie na R
Imię męskie na R
Pierwiastek na R
Instrument muzyczny na R
Sport na R
Marka na R
Pokemon na R
Część ciała na R
Kwiat na R
Cecha na R
Marka samochodu na R
Ptak na R
Ryba na R
Rasa psa na R
Ssak na R
Słowo na R
Emocje na R
Gra na R
Klub piłkarski na R
Ubranie na R
Aktor na R
Piłkarz na R