Miasto na T – Miasta na literę T

Polskie miasto na T – lista

  • Toruń
  • Tychy
  • Tarnów
  • Tomaszów Mazowiecki
  • Tarnowskie Góry
  • Tczew
  • Tarnobrzeg
  • Turek
  • Trzebinia
  • Tomaszów Lubelski

Zagraniczne miasto na T – lista

  • Tokio
  • Tehran
  • Toronto
  • Tajpej
  • Taszkient
  • Tirana
  • Thimphu
  • Tallinn
  • Tbilisi
  • Tunis

Polskie miasta na T


Toruń

Miasto na T położone w województwie kujawsko-pomorskim nad rzekami Wisłą i Drwęcą. Toruń jest jednym z miast centralnych Bydgosko-Toruńskiego Obszaru Funkcjonalnego oraz dużym ośrodkiem gospodarczym i handlowym.

Pierwsze osadnictwo na terenie dzisiejszego miasta rozwijało się ponad 11 000 lat temu. Przez Toruń przechodził również bursztynowy szlak. Od IX w. powstał tu pierwotny słowiański gród toruński.

Toruń znany jest ze słynnych pierników wypiekanych w tym mieście oraz z tego, że pochodził stąd Mikołaj Kopernik – twórca znanego na całym świecie dzieła „O obrotach sfer niebieskich”. Znajdują się też tutaj liczne zabytki m.in. wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego UNESCO Zespół Staromiejski, pozostałości średniowiecznych obwarowań miejskich Starego Miasta, katedralny dzwon Tuba Dei – czyli największy średniowieczny dzwon w Polsce, planetarium, tama Gotycka z końca XIII w., zamek krzyżacki, średniowieczna Krzywa Wieża, dom Mikołaja Kopernika czy Fort I Twierdzy Toruń.


Tychy

Miasto w województwie śląskim w dorzeczu Wisły. Tychy należą do Górnośląskiego Okręgu Przemysłowego. Miasto znane jest z browaru – Tyskie Browary Książęce, który jest najstarszy nieprzerwanie działający browarem w Polsce.

W Tychach znajduje się wiele zabytków takich jak np. zespół pałacowy, kasyno Browaru Obywatelskiego z parkiem, budynek dawnego młyna czy Huta Paprocka w Tychach.


Tarnów

Miasto na T położone w województwie małopolskim nad rzeką Dunajec. Już w IX w. funkcjonował tu słowiański gród obronny, który 200 lat później został nadany opactwu w Tyńcu.

Właściwe miasto zostało lokowane w 1330 r. przez Spycimira Leliwita na prawie magdeburskim i na tamte czasy było największym prywatnym miastem w całym Królestwie Polskim. W późniejszych latach zbudowano murowany zamek obronny, mury miejskie, a miasto rozwinęło się jako placówka handlowa. Powstała także żydowska synagoga, której ruiny można podziwiac do dziś.

Tarnowski rynek to prawdziwa perła architektury. W jego centrum znajduje się renesansowy ratusz, a w okół rynku zbudowano ozdobne kamienice, które zdobieniami nawiązują do stylu barokowego i klasycystycznego.


Tomaszów Mazowiecki

Miasto położone w województwie łódzkim nad rzekami Pilica, Wolbórka, Czarna i Piasecznica. W Tomaszowie Mazowieckim działają liczne zakłady przemysłowe m.in. Fabryki dywanów, Tomaszowska Fabryka Sztucznego Jedwabiu, fabryka zapałek Sachsa i Piescha, przemysł wełniany czy Tomaszowska Fabryka Filców Technicznych.

W mieście znajduje się wiele zabytków takich jak np. Pałac Ostrowskich, dawne jatki – miejsce sprzedaży mięsa, eklektyczny pałacyk Pieschów, Komin i budynek zakładowej kotłowni czy Willa Bornsteinów.


Tarnowskie Góry

Miasto w województwie śląskim nad rzekami Stoła, Drama i Pniowiec, które należy do Górnośląskiego Okręgu Przemysłowego. Tarnowskie Góry powstały przez wykryte tu rudy srebra, ołowiu oraz cynku. Pierwszą bryłę kruszcu srebronośnego wyorał chłop Rybka ok. 1490 r.

W Tarnowskich Górach znajdują się liczne zabytki m.in. wpisana na listę światowego dziedzictwa UNESCO kopalnia rud ołowiu, srebra i cynku wraz z systemem gospodarowania wodami podziemnymi, Sztolnia Czarnego Pstrąga, Zabytkowa Kopalnia Srebra, Dzwonnica Gwarków, Dworek Goethego czy Zespół klasztorny Ojców Kamilianów.


Tczew

Miasto powiatowe położone na północy Polski, w województwie pomorskim. Pierwsza wzmianka o Tczewie pochodzi z 1252 roku i związana jest z informacją o rozpoczęciu budowy zamku. W XIV w. miasto zdobyli Krzyżacy zamieniając je w obronną twierdzę.

Do dziś zachowały się fragmenty murów miejskich oraz ruiny gotyckiego zamku krzyżackiego. W Tczewie zwiedzać możemy m.in. Muzeum Wisły, kościół Podwyższenia Krzyża Świętego czy przystań wraz z bulwarem.

Na szczególną uwagę zasługuje most drogowy na Wiśle, który w momencie oddania do użytku (1857 r.) był jednym z najdłuższych mostów na świecie. Jego długość to 837 m.


Tarnobrzeg

Miasto powiatowe zlokalizowane w województwie podkarpackim nad Wisłą. Do 2001 roku Tarnobrzeg był największym ośrodkiem wydobywającym i przetwarzającym siarkę w Polsce.

Złoża siarki rodzimej odkryto tu 28 września 1953 r. Był to początek szybkiego rozwoju miasta. Kopalnia Machów byłą największą odkrywkową kopalnią siarki na świecie, a surowiec ten stał się znakiem rozpoznawczym miasta. Jednak drastyczny spadek cen siarki w latach 90 XX w. doprowadził do zamknięcia wszystkich kopalń.

Nazwa miasta pochodzi od Tarnowskich – fundatorów miasta, którzy założyli je w 1593 r. Początkowo był to ośrodek handlu i rzemiosła. Świadectwem długiej i bogatej historii są liczne zabytki m.in. Browar Tarnowskich, barokowy kościół i klasztor Dominikanów czy Pałac Tarnowskich.


Turek

Miasto powiatowe położone w województwie wielkopolskim nad rzeką Kiełbaska. Turek został założony jako osada należąca do arcybiskupów gnieźnieńskich na początku XII w. Funkcję siedziby biskupa pełnił aż do 1796 roku kiedy to Prusy wydały dekret o przejęciu ziem kościelnych.

Wiek XIX oraz XX to rozwój miasta jako ośrodka przemysłu włókienniczego. Liczba ludności szybko rosła, pojawiały się nowe zabudowania.

W 1959 r. odkryto tutaj ogromne złoża węgla brunatnego. Powstała kopalnia odkrywkowa „Adamów” oraz elektrownia. Szacuje się, że zespół elektrowni „Pątnów-Adamów-Konin” wytwarza prawie 10% energii elektrycznej produkowanej w Polsce.


Trzebinia

Miasto na literę T położone w obrębie województwa małopolskiego. Najstarsze ślady cywilizacji odnalezione na terenie Trzebini pochodzą z okresu kultury łużyckiej, która istniała w latach 2200-700 p.n.e.

Rozwój miasta nierozerwalnie związany był z eksploatacją złóż cynku i ołowiu, która rozpoczęła się już w XV w. a ostatnią kopalnię zamknięto w 2013 roku. W przeszłości działały tutaj także kopalnie węgla kamiennego i brunatnego oraz huty cynku i ołowiu.


Tomaszów Lubelski

Miasto na T położone w granicach województwa lubelskiego, siedziba powiatu tomaszowskiego. Powstanie miasta związane było z położeniem na szlaku handlowym łączącym Polskę z ziemiami wschodnimi. Tomaszów Lubelski został założony w XIV w. i początkowo nazywał się Jelitowo.


Zagraniczne miasta na T


Tokio

Stolica Japonii i największe miasto tego kraju, położone na wyspie Honsiu. Do 1860 r. Tokio nazywane było Edo. Wraz z okolicznymi miastami tworzy największą aglomerację na świecie, którą zamieszkuje prawie 40 mln. osób. W języku japońskim Tokio oznacza „Wschodnia Stolica”.

Już w XII w. istniała tu wieś rybacka, którą 200 lat później rozbudowano. Powstał zamek obronny a od, XVI w. Tokio stało się siedzibą rządu Japonii.

Miasto jest gospodarczym, kulturalnym, turystycznym centrum Japonii. Moża tu podziwiać takie zabytki jak Pałac Cesarski, świątynie Sensō-ji, Narodowy Teatr Nō. Ponad to można tu podziwiać tu takie zabytki jak Tokyo Tower, Tokyo Skytree czy Rainbow Bridge.


Tehran

Stolica Iranu i największe miasto tego kraju, położone na wysokości około 1500 m.n.p.m. u podnóża gór Elbrus. Trzecie najludniejsze miasto Bliskiego Wschodu liczące ponad 12 mln. mieszkańców.

Teheran to duży obiekt przemysłowy związany z produkcją samochodów, elektroniki, odzieży, dywanów czy mebli działu tu także jedna z największych irańskich rafinerii ropy naftowej.

W Teheranie można zwiedzać takie zabytki jak Pałac Golestan, Wieża Wolności czy Carpet Museum.


Toronto

Miasto na literę T położone w południowo-wschodniej Kanadzie, w stanie Ontario. Najludniejsze miasto całego kraju i ważne centrum gospodarcze, finansowe i handlowe. Toronto zamieszkuje ponad 150 grup etnicznych, mówiących 180 językami i dialektami z  całego świata co czyni je prawdziwym tyglem kulturowym.

W Toronto znajduje się 3 co do wielkości zoo na świecie, w którym można oglądać ponad 16 000 zwierząt z 491 gatunków. Ponadto przez miasto przebiega Yonge Street – najdłuższa ulica świata, która wg. księgi rekordów Guinessa liczy 1896 km długości.


Tajpej

Stolica Tajwanu i największe miasto tego kraju. Centrum gospodarcze, kulturowe i turystyczne. Tajpej założyli chińscy imigranci na początku XVIII w. tworząc tu targ oraz port rybacki.

Obecnie miasto to nowoczesna metropolia oraz światowy lider nowoczesnych technologii. Co roku odbywają się tutaj międzynarodowe targi informatyczne na których prezentowane są nowinki ze świata techniki.


Taszkient

Miasto na T. Stolica Uzbekistanu i największe miasto w tym państwie. W przeszłości ważny punkt tranzytowy położony na Jedwabnym Szlaku. Obecnie centrum turystyczne, gospodarcze i kulturalne Uzbekistanu.

Taszkent to miasto silnie związane islamem. Przypominają o tym zlokalizowane na każdym kroku meczety oraz inne, ważne dla tej religii miejsca.

Również większość zabytków miasta związana jest z religią islamską, a są to takie obiekty jak: mauzoleum szejka Hawendi Tachura, meczet piątkowy, medresa Kukeltasz czy Pałac Księcia Romanowa.


Tirana

Stolica i największe miasto Albanii położone nad rzekami Lanë, Tiranë i Tërkuzë, jest największym ośrodekiem przemysłowy i centrum kulturalnym kraju. Tirana to jedno z najbardziej mokrych i najbardziej nasłonecznionych miast w Europie.

Miasto powstało w 1614 r.,  znajduje się tu wiele zabytków m.in. starożytne mozaiki z III w., Zamek Petrelë , zbudowany w VI w. przez Justyniana I czy plac Skanderbeg.


Thimphu

Stolica Bhutanu i największe miasto tego kraju. Thimphu położone jest w dolinie pośród Himalajów na wysokości ok. 2000 m.n.p.m. Jako jedna z niewielu stolic na świecie nie ma swojego lotniska międzynarodowego.

Miasto wyróżnia się swoją tradycyjną architekturą. Znajdziemy tu przede wszystkim klasztory buddyjskie oraz dzongi – ufortyfikowane klasztory służące do obrony.


Tallinn

Stolica Estonii i największe miasto tego kraju, położone nad Zatoką Tallińską będącą częścią Morza Bałtyckiego. Już w X w. Tallinn był ważnym ośrodkiem handlowym i ufortyfikowaną twierdzą. Jako port o strategicznym położeniu między Skandynawią a Rosją miasto często zmieniało właściciela. Rządzili nim m.in. Krzyżacy, Polacy Szwedzi czy Rosjanie.

Tallinn jest jednym z najlepiej zachowanych miast średniowiecznych w Europie, a całe Stare Miasto wpisane jest na liście
światowego dziedzictwa UNESCO. Można tu podziwiać takie zabytki jak: Zamek Toompea, Pałac Kadriorg, Ratusz, Kościół św. Mikołaja
czy Długi Herman.


Tbilisi

Stolica Gruzji i największe miasto w tym państwie, położone nad rzeką Kura Tibili w jerzyku gruzińskim oznacza „ciepły” a nadanie tej nazwy miastu ma związek z gorącymi źródłami, które występują na terenie miasta.

W początkowych latach (VI w.) swojego istnienia Tbilisi znajdowało się pod wpływem kultury perskiej. Od VIII do XI w. miastem rządzili Arabowie, a następnie do 1121 r. Turcy. W 1122 r. król Gruzji Dawid IV Budowniczy zdobył miasto i włączył je do swojego państwa. Tak bogata historia ma swoje odzwierciedlenie w tutejszej architekturze oraz klimacie.

W Tbilisi podziwiać można wiele wyjątkowych zabytków, m.in. jedną z najstarszych świątyń chrześcijańskich – Katedrę Sioni (VI w.), świątynię Anczischati, Sobór Trójcy Świętej, Kościół Kaszweti czy Wielka Synagoga.


Tunis

Stolica Tunezji i największe miasto tego kraju. Tunis znajduje się nad brzegiem Morza Śródziemnego i pełni rolę największego portu morskiego Tunezji. Początki miasta związane są z pojawieniem się na tym terenie Fenicjan oraz prowadzonym przez nich handlem. Od VII w. p.n.e. miasto weszło w skład Kartaginy, którą 500 lat później podbili Rzymianie. W 670 r. miasto zajęli Arabowie.

Do najważniejszych zabytków miasta zaliczyć można przede wszystkim Avenue Habib Bourguiba nazywane „Polami Elizejskimi Tunezji”, warowną fortecę wraz z meczetem z XIII w., mauzoleum Sidi Ben Arus czy zespół pałacowy Bardo.


Sprawdź inne kategorie na T
Państwo na T
Rzeka na T
Góra na T
Warzywa i owoce na T
Zwierzę na T
Kolor na T
Roślina na T
Rzecz na T
Stolica na T
Jedzenie na T
Zawód na T