Polskie rzeki na T


Tanew

Rzeka przepływająca przez południowo-wschodnią Polskę o długości 114 km. Swój bieg rozpoczyna na bagnach Roztocza, a uchodzi do Sanu. Nad rzeką Tanew położone są takie miejscowości jak Ulanów, Huta-Złomy czy Złomy Ruskie.


Tążyna

Rzeka na T będąca lewym dopływem Wisły o długości 50 km. Tążyna rozpoczyna swój bieg na mokradłach „Błota Ostrowskie”, znajdujących się w województwie kujawsko-pomorskim. Uchodzi do Wisły w miejscowości Otłoczyn.


Troja

Rzeka na południu Polski przepływająca przez województwo śląskie oraz opolskie. Troja po przepłynięciu 36 km uchodzi do rzeki Psina. W 2007 r. na rzece powstał zbiornik retencyjny we Włodzieninie, który zmniejszył zagrożenie powodziowe.


Trojanówka

Rzeka w położona w całości na terenie województwa łódzkiego, która na na obszarze Kalisza uchodzi do rzeki Prosna.


Trzcianka

Rzeka na literę T będąca dopływem Łagi o długości 30 km. Źródła Trzcianki znajdują się nieopodal jeziora Jeleń, w województwie zachodniopomorskim.


Tuja

Rzeka przepływająca przez Żuławy Wiślane o długości 50 km. Jej początek znajduje się na Cyplu Mątowskim w województwie pomorskim. Tuja przepływa m.in. przez Nowy Dwór Mazowiecki i uchodzi do rzeki Szkarpawa.


Zagraniczne rzeki na T


Tygrys

Jedna z największych rzek Mezopotamii, która dała podwaliny pod kształtującą się tutaj ponad 10 tys. lat temu cywilizację. Eufrat liczy 2850 km i przepływa przez 3 państwa: Turcję, Syrię i Irak. Nad brzegiem Tygrysu leży m.in. Bagdad.


Tamiza

Rzeka na T przepływająca przez Wielką Brytanię, w tym jej stolicę Londyn. Źródła Tamizy zlokalizowane są na wzgórzach Cotswolds w środkowej Anglii. Tamiza pokonuje odległość 346 km i uchodzi do Morza Północnego.


Tyber

Rzeka tocząca swe wody przez środkową część Włoch, przepływa przez stolicę tego kraju, czyli Rzym. Tyber to 3 najdłuższa rzeka Włoch licząca 405 km długości.Wypływa z gór Apeniny a uchodzi do Morza Tyrreńskiego.


Thelon

Rzeka na literę T przepływająca przez północną Kanadę. Swój bieg rozpoczyna w jeziorze Eyeberry a po 904 km uchodzi do Zatoki Hudsona.


Torne

Rzeka w północnej Szwecji, częściowo stanowiąca granicę szwedzko-fińską. Wypływa z Gór Skandynawskich, a po pokonaniu 402 km uchodzi do Morza Bałtyckiego.


Tocantins

Rzeka tocząca swe przez obszar Ameryki Południowej. Tocantins liczy 2850 km i w całości znajduje się na terytorium Brazylii. Uchodzi do Oceanu Atlantyckiego.


Sprawdź inne kategorie na T
Państwo na T
Miasto na T
Góra na T
Warzywa i owoce na T
Zwierzę na T
Kolor na T
Roślina na T
Rzecz na T
Stolica na T
Jedzenie na T
Zawód na T