Szczyty i góry na T

Polskie szczyty na T


Trzy Korony

Bardzo charakterystyczny szczyt znajdujący się na południu Polski, w obrębie Pienin. Trzy korony są najwyższym szczytem tego pasma liczącym 982 m n.p.m.

W praktyce cały masyw składa się z 5 turni zbudowanych z białego wapienia, ich nazwy to: Okrąglica, Płaska Skała, Nad Ogródki, Pańska Skała oraz Niżnia Okrąglica. Na Okrąglicy zamontowana jest platforma widokowa do której prowadzi szlak. Trzy Korony można także podziwiać podczas spływu Dunajcem.


Turbacz

Najwyższy szczyt Gorców, którego wysokość to 1310 m n.p.m. Turbacz ze względu na swoje położenie w niedużej odległości od Tatr jest idealnym miejscem do ich obserwacji. Na szczyt prowadzi wiele szlaków turystycznych, a na górze zbudowano schronisko.


Tarnica

Góra na T będąca najwyższym szczytem polskich Bieszczadów, położona na południowo-wschodnim krańcu Polski. W najwyższym punkcie liczy 1346 m n.p.m. Szczyt oraz zbocza pokrywają połoniny.


Turzec

Góra na literę T położona w obrębie Gór Ołowianych, w południowo-zachodniej Polsce. Turzec liczy 684 m n.p.m. a jego zbocza pokrywa las świerkowy.


Turnia nad Dziadem

Szczyt o wysokości 1901 m n.p.m. znajdujący się w Tatrach Zachodnich. Zbocza Turni nad Dziadem pokrywają typowe dla tej części Karpat pasma roślinności. Sam wierzchołek pokrywają niskie trawy i częściowo skały, nieco niżej występuje kosodrzewina przechodząca w las iglasty.

Zagraniczne szczyty na T


Tahat

Szczyt na literę T położony w Algierii, w centralnym punkcie Sahary. Wznosi się na wysokość 3003 m n.p.m. i jest zbudowany głownie z twardego bazaltu. Szczyt oraz jego zbocza pozbawione są roślinności. Pierwsze udane wejście miało miejsce w 1931 r.


Trivor

Szczyt w północnym Pakistanie, w obrębie pasma Karakorum. Trivor liczy 7577 m n.p.m. a do tej pory odnotowano zaledwie 2 udane wejścia na szczyt. Pierwsze z nich miało miejsce w 1960 r.


Tępa

Góra na T o wysokości 2285 m n.p.m. zlokalizowana na terytorium Słowacji, w Tatrach Wysokich. Choć wejście na szczyt nie należy do najtrudniejszych to nie prowadzi na niego żaden szlak turystyczny.


Turkuł

Szczyt o wysokości 1933 m n.p.m. położony na Ukrainie, w paśmie Czarnyhora. W okolicach szczytu zachowały się pozostałości po okopach z I wojny światowej.


Tubkal

Najwyższy szczyt górski Maroka o wysokości 4167 m n.p.m. jednocześnie najwyższy punkt całego pasma górskiego Atlas. Pierwsze udane wejście na szczyt miało miejsce w 1923 r. a dokonali tego francuscy wspinacze: Markiz de Segonzac, Vincent Berger oraz Hubert Dolbeau.

Góry na T


Tatry

Najbardziej znane, najchętniej odwiedzane oraz najwyższe pasmo górskie znajdujące się na terenie Polski. Najwyższym szczytem polskich Tatr są Rysy (2499 m n.p.m.) a całego pasma Gerlach (2655 m n.p.m.)

Prawie 80% całego pasma Tatr znajduje się na Słowacji.


Taurus

Łańcuch górski w południowej Turcji rozciągający się na długości 1500 km. Wiele szczytów opada bardzo stromo do Morza Śródziemnego co tworzy wyjątkowy krajobraz. Najwyższym szczytem gór Taurus jest Kaldi Dag o wysokości 3734 m n.p.m.


Tienszan

W języku chińskim Tienszan oznacza „Niebiańskie Góry”. To łańcuch górski położony w centralnej Azji, na terytorium Kazachstanu, Uzbekistanu, Kirgistanu oraz Chin. Najwyższym punktem Tienszan jest Szczyt Zwycięstwa o wysokości 7339 m n.p.m.


Trodos

Góry na T położone na Cyprze, których najwyższym punktem jest szczyt Olimbos o wysokości 1952 m n.p.m.


Sprawdź inne kategorie na T
Państwo na T
Miasto na T
Rzeka na T
Warzywa i owoce na T
Zwierzę na T
Kolor na T
Roślina na T
Rzecz na T
Stolica na T
Jedzenie na T
Zawód na T