Polskie miasto na N – lista
- Nowy Sącz
- Nysa
- Nowa Sól
- Nowy Targ
- Nowy Dwór Mazowiecki
- Nowa Ruda
- Nakło nad Notecią
- Nowogard
- Namysłów
- Nisko
Zagraniczne miasto na N – lista
- Nowy Jork (New York)
- Nankin
- Nairobi
- Nur-Sułtan (dawniej Astana)
- Nassau
- Nikozja
- Ndżamena
- Nowe Delhi
- Niamey
- Nawakszut
Polskie miasta na N
Nowy Sącz
Miasto na N położone na południu województwa małopolskiego. Trzecie najludniejsze miasto Małopolski, zlokalizowane w Dolinie Sądeckiej.
Lokacja Nowego Sącza miała miejsce w 1292 roku, a liczne przywileje królewskie oraz położenie na szlaku handlowym prowadzącym na Węgry spowodowały szybki rozwój miasta. W XIV w. powstał tu zamek, a miasto otoczono murem obronnym. Do dziś zachowały się tylko jego ruiny.
31 października 1918 r. w Nowym Sączu, po raz pierwszy na ziemiach polskich odegrano Mazurka Dąbrowskiego – obecny hymn narodowy naszego państwa.
Nysa
Miasto na literę N zlokalizowane w obrębie województwa opolskiego, położone nad rzeką Nysa Kłodzka, w pobliżu Jeziora Nyskiego.
Nysa to miasto o długiej i bogatej historii, która zaczęła się już w X w. Z istniejącego tu grodu obronnego szybko rozwinęła się osada, a później miasto.
Można tu zobaczyć takie zabytki jak: Bastion św. Jadwigi, Bazylika św. Jakuba i św. Agnieszki, liczne kościoły i klasztory czy planty oraz park miejski.
Nowa Sól
Miasto na N położone w województwie lubuskim nad Odrą. Choć w nazwie miasta widnieje sól to nie odkryto tu jej złoży i nigdy jej nie wydobywano. Nazwa wzięła się od warzelni, czyli miejsca gdzie przetwarza się sól.
W 1553 r. otwarto tutaj pierwszy taki zakład. Sól morską importowano z Francji i składowano w porcie w Szczecinie. Stamtąd transportowano ją barkami do Nowej Soli. Tutaj sól oczyszczano, krystalizowano i sprzedawano. W 1700 r. warzelnie przestały działać, ale mieszkańcy nadal trudnili się handlem solą.
Pamiątka po tamtych czasach jest chociażby magazyn na sól położony przy Placu Solnym.
Ponadto w mieście możemy podziwiać zabytkowy budynek Muzeum Miejskiego, willę Karla Jansona, willę Gruschwitza czy świątynię braci morawskich.
Nowy Targ
Miasto powiatowe w województwie małopolskim, położne na tarasie łączącej Kraków i Zakopane. Główny ośrodek handlowy i gospodarczy całego Podhala.
Ze względu na bliskość węgierskiej granicy Nowy Targ pełnił w średniowieczu ważną rolę jako miasto handlowe. Odbywające się tu w każdą sobotę oraz czwartek jarmarki wywodzą się z XIII w. kiedy to prawo organizowania targów nadał miastu Kazimierz Wielki.
Nowy Targ to świetna baza wypadowa w pobliskie góry, przede wszystkim Gorce. Ponadto w niedużej odległości od miasta znajduje się Jezioro Czorsztyńskie. Takie położenie sprawia, że miasto jest bardzo atrakcyjnym punktem na turystycznej mapie Polski.
Nowy Dwór Mazowiecki
Miasto zlokalizowane w województwie mazowieckim, w okolicy ujścia Narwi do Wisły. Za jego założyciela uznaje się Konrada Mazowieckiego, który miał tego dokonać w 1233 roku.
W 1807 r. Napoleon Bonaparte podjął decyzję o budowie w okolicy miasta, Twierdzy Modlin. Dzięki temu Nowy Dwór Mazowiecki zaczął się szybko rozwijać. Doprowadzono kolej, pojawił przemysł a liczba mieszkańców zwiększyła się.
Obecnie Nowy Dwór Mazowiecki to miasto liczące prawie 30 tys. osób. Atrakcyjne położenie sprawia, że jest to miejsce chętnie wybierane przez osoby lubiące aktywność na świeżym powietrzu.
Nowa Ruda
Miasto na literę N położone na Dolnym Śląsku. Jego początki sięgają XIII w. i związane są z rozwojem tkactwa, szewstwa i sukiennictwa. Już w 1434 r. działała tu kopalnia węgla kamiennego. Do XIX górnictwo węgla było siłą napędową tutejszej gospodarki. Rozwój miasta przerwał gigantyczny pożar w 1884 r.
Po II wojnie światowej miasto ponownie rozwinęło się jako ośrodek górniczy. Kopalnie działały tutaj do końca XX w. Obecnie wszystkie są zamknięte.
Nakło nad Notecią
Miasto powiatowe zlokalizowane na terenie województwa kujawsko-pomorskiego. Już w XI w. istniał tutaj obronny gród Pomorzan, który bronił ich państwa na granicy z Państwem Polskim.
W Nakle nad Notecią można podziwiać takie zabytki jak rynek z fontanną przedstawiająca dziewczynkę z konewką, Plac Zamkowy czy Kaplicę Prochową.
Nowogard
Miasto położone w obrębie województwa zachodniopomorskiego, na Pobrzeżu Szczecińskim. Największą atrakcją turystyczną miasta jest Jezioro Nowogardzkie będące centrum sporów wodnych i rekreacji. W mieście możemy także podziwiać m.in. ponad 700-letnie cisy, najstarsze na Pomorzu.
Namysłów
Miasto na N położne w granicach województwa opolskiego nad rzeką Widawa. Historia Namysłowa jest bardzo długa i bogata, a zaczęła się w XI w. Świadczą o tym liczne zabytki np. kościół św. Piotra i Pawła, klasztor franciszkanów, zamek książęcy czy ratusz.
W Namysłowie szczególnie mocno rozwinął się przemysł spożywczy, działa tu kilka dużych firm z tej branży. Ponadto miasto znane jest z warzenia piwa.
Nisko
Miasto w województwie podkarpackim położone nad rzeką San. Pierwsza wzmianka o Nisku pochodzi z 1439 r. kiedy to Władysław Warneńczyk podarował tutejszą ziemię Mikołajowi Czajce z Jawora.
Istnienie miasta od zawsze związane było z Puszczą Sandomierską, która stanowiła miejsce polowań dla możnych oraz źródło drewna. W latach międzywojennych nastąpił dynamiczny rozwój miasta związany z powstaniem Centralnego Okręgu Przemysłowego.
Zagraniczne miasta na N
Nowy Jork (New York)
Miasto na N położone na wschodzie Stanów Zjednoczonych, najludniejsze miasto tego kraju oraz jedno z największych centrów finansowy na świecie. Często nazywane także „Big Apple” – „Wielkie Jabłko”.
Określenie to pochodzi z lat 20. XX w. Wtedy to nagrodę za zwycięstwo w tutejszych wyścigach konnych nazywano wielkim jabłkiem. Było to coś dużego i cennego.
W 1895 r. w Nowym Jorku powstała pierwsza pizzeria w USA, w tym mieście wynaleziono m.in. lody, jajka po benedyktyńsku czy makaron primavera.
Nowy Jork to także jedno z najbogatszych miast na świecie. Żyje tu ponad 380 000 milionerów.
Nankin
Dawna stolica Chin. Miasto na N położone nad rzeką Jangcy, we wschodniej części kraju. Badania archeologiczne potwierdziły, że już 5000 lat na tych terenach zaczęli osiedlać się ludzie. W I w. p.n.e.
Nankin rozwinął się jako ważny ośrodek administracyjny, handlowy i gospodarczy co zadecydowało o przeniesieniu tutaj stolicy dynastii Qin oraz kilku kolejnych. Dopiero w 1421 r. przeniesiono stolicę do Pekinu, który pełni tę funkcję do dziś.
W latach 1937–1938 podczas wojny chińsko-japońskiej doszło tutaj do tzw. masakry nankińskiej – największego ludobójstwa jakiego dopuściła się Japonia w całej swojej historii. Według różnych danych śmierć poniosło wtedy od 50 do 400 tys. Chińczyków.
Obecnie Nankin to światowa metropolia, duży ośrodek przemysłowy oraz ważny port rzeczny. W 2015 r. zrekonstruowano Porcelanową Wieżę – jeden z najwspanialszych chińskich obiektów.
Nairobi
Miasto na literę N położone we wschodniej Afryce. Stolica Kenii i największe miasto tego kraju, położone na wysokości ok. 1700 m n.p.m. Nairobi założyli w 1899 r. Brytyjczycy, którzy budowali tutaj połączenie kolejowe pomiędzy Mombasą a Kampalą.
W języku Masajów Nairobi oznacza „chłodną wodę” co jest nawiązaniem do przepływającej przez miasto rzeki Nairobi, która wypływa z pobliskich gór.
Obok Wiednia, Nowego Jorku oraz Genewy Nairobi jest jedną ze światowych siedzib Organizacji Narodów Zjednoczonych.
Nur-Sułtan (dawniej Astana)
Stolica Kazachstanu. Drugie najludniejsze miasto w tym kraju, położone nad rzeką Iszm. Powstanie miasta związane było z lokalizacja na tym terenie rosyjskiej fortecy na początku XIX w. Przebiegał tędy także szlak handlowy łączący Rosję z Uzbekistanem.
W czasie II wojny światowej przeniesiono tu znaczną część zakładów przemysłowych, które zaopatrywały walczące wojsko.
20 marca 2019 r. tutejszy parlament zadecydował o zmianie nazwy miasta z Astana na Nur-Sułtan, która pochodzi od imienia prezydenta Kazachstanu.
Nassau
Stolica Bahamów i największe miasto tego kraju. Jako pierwszy Europejczyk dotarł tu Krzysztof Kolumb podczas swojej pierwszej wyprawy do Ameryki. Jednak ze względu na niekorzystne warunki przez długi czas miejsce to nie było wykorzystywane.
W XVIII w. port w Nassau stał się siedzibą korsarzy – piratów działających na zlecenie różnych krajów. W kolejnych latach miasto doświadczyło licznych walk, próbowali je zdobyć Hiszpanie, Francuzi czy Anglicy.
Dawne Nassau zostało wiernie odwzorowane w grze komputerowej Assassin’s Creed IV: Black Flag, gdzie jest jedną z głównych lokacji.
Nikozja
Stolica Cypru i największe miast na całej wyspie, położone nad rzeką Pedias. Nikozja to jedyna stolica na świecie, która znajduje się w 2 krajach – greckim Cyprze oraz tureckim Cyprze Północnym. Podział wprowadzono po inwazji wojsk Tureckich w 1974 r.
Obszar miasta zamieszkały jest od 4500 lat, w czasach starożytnej Grecji rozwinęło się tu miasto-państwo Ledra. Ruiny tego miasto można podziwiać do dziś na wzgórzu Ayia Paraskevi.
Ndżamena
Stolica Czadu i największe miasto tego kraju, położone nad rzeką Chari. Miasto słynie z przetwórstwa mięsa, ryb i bawełny.
W Ndżamenie działa najstarsza i najważniejsza instytucja naukowa w kraju – Uniwersytet Ndżameński działający od 1971 r.
Można tutaj podziwiać czaszkę Sahelantropa – szczątki człekokształtnego ssaka który żył około 7 milionów lat temu.
Nowe Delhi
Stolica Indii, która formalnie stanowi odrębne miasto, jednak w praktyce znajduje się w obrębie Delhi, będąc niejako jego kolejną dzielnicą. Dawna stolica Indii – Kalkuta przestała pełnić swoją funkcję w 1912 r. Wtedy przeniesiono ją do New Delhi.
New Delhi to silny ośrodek przemysłowy, ważne centrum biznesowe, kulturowe i gospodarcze. Silny wpływ na rozwój miasta wywarła kultura brytyjska, której obecność czuć na każdym kroku.
Niamey
Stolica Nigru i największe miasto tego kraju położone nad rzeką Niger. W XVIII w. centrum kolonii francuskiej, po odzyskaniu niepodległości w 1960 r. stolica państwowa.
Gospodarka miasta silnie związana jest z uprawą orzeszków ziemnych, prosa, a także wyrobów ceramicznych, cementu i tkanin.
Nawakszut
Stolica Mauretanii i największe miasto tego kraju. Do 1958 roku Nawakszut był niewielką osadą, która po odzyskaniu niepodległości przez Mauretanię stała się stolicą państwową.
Miasto zostało zaprojektowane na 15 000 osób, jednak liczba ta bardzo szybko została przekroczona co doprowadziło do powstania rozległych slumsów. Obecnie wiele z nich zlikwidowano i standard życia w mieście znacznie wzrósł.
W 1980 Chińczycy zbudowali tutaj sztuczny port, dzięki czemu do Mauretanii mogło zacząć spływać wsparcie międzynarodowe. Wcześniej dostawy odbywały się z wykorzystaniem portu w Dakarze co wpływało na cenę sprowadzanych towarów.
Sprawdź inne kategorie na N
Państwa na N
Rzeki na N
Góry na N
Warzywa na N
Zwierzęta na N
Kolory na N
Rośliny na N
Rzeczy na N
Stolica na N
Jedzenie na N
Zawody na N