Zwierzę na N

Zwierzęta na literę N – opisy


Nietoperz

Rząd ssaków obejmujący prawie 1400 gatunków. W większości prowadzą nocny tryb życia i są jedynymi ssakami, które potrafią latać. Większość nietoperzy ma bardzo słaby wzrok, a do omijania przeszkód wykorzystują echolokację.


Nosorożec

Zwierzę na N będące dużym ssakiem z rzędu nieparzystokopytnych. Nosorożce można spotkać na afrykańskich sawannach oraz w Azji Południowo-Wschodniej. Obecnie na świecie żyje 5 gatunków nosorożców, w przeszłości było ich kilkadziesiąt.


Nartnik

Owad występujący w wielu częściach świata, który żyje na powierzchni wód stojących i bardzo wolno płynących. Zimuje w pobliżu wód, pod suchymi liśćmi lub mchem.


Narwal

Zwierzę na N znane także jako „podwodny jednorożec”. Występuje w wodach wokół Arktyki, a znajdujący się na przedniej części jego ciała róg jest tak naprawdę wyrośniętym zębem.


Niedźwiedź

Określenie odnoszące się do dużych ssaków drapieżnych zgrupowanych w obrębie 9 gatunków. Osiem z nich występuje współcześnie, a są to:

  • niedźwiedź czarny, który występuje w USA, Kanadzie i Meksyku. Jest znany także jako niedźwiedź baribal,
  • niedźwiedź andyjski zamieszkujący niewielki obszar w obrębie Andów,
  • niedźwiedź bambusowy, znany bardziej jako panda wielka,
  • niedźwiedź tybetański, rzadki gatunek żyjący na Wyżyny Tybetańskiej,
  • niedźwiedź brunatny zamieszkujący Europę,
  • niedźwiedź himalajski,
  • niedźwiedź polarny,
  • niedźwiedź malajski.

Ponadto wyróżnić można niedźwiedzia jaskiniowego, który wymarł 28 tys. lat temu.


Norka europejska

Zwierzę na N należące do rodziny łasicowatych. Norka europejska występuje w niewielu częściach Europu m.in. w zachodniej Francji, w okolicach Kaukazu i północno-zachodniej Rosji. Obecnie jest to gatunek krytycznie zagrożony wyginięciem.


Nornica ruda

Gryzoń z rodziny chomikowatych występujący na terenie całej Europy oraz w zachodniej Azji. Głównym składnikiem pożywienia nornicy rudej są nasiona, owady, liście czy kora i pędy roślin.


Nosacz sundajski

Ssak należący do rodziny koczkodanowatych o bardzo charakterystycznym wyglądzie. W stanie wolnym występuje wyłącznie na wyspie Borneo, która należy do Malezji oraz Indonezji.