Szczyty i góry na N

Polskie szczyty na N

Niebieska Turnia

Szczy liczący 2262 m n.p.m. położony w polskiej części Tatr Wysokich. Nazwa nie ma nic wspólnego z kolorem skał, a pochodzi od góralskiego nazwiska Niebies.

Nosal

Góra na N zlokalizowana w Tatrach Zachodnich o wysokości 1206 m n.p.m. Swoją nazwę zawdzięcza charakterystycznej sylwetce, która przypomina ludzki nos.

Narożnik

Szczyt położony w Górach Stołowych na terenie Polski liczący 851 m n.p.m. 

Niżni Kostur

Góra na literę N o wysokości 2055 m n.p.m. znajdujący się w Tatrach Zachodnich. Zdobyty po raz pierwszy przez polskich wspinaczy w 1902 r.

Niesłychany Groń

Szczyt na N będący częścią Beskidu Śląskiego o wysokości 744 m n.p.m.

Zagraniczne szczyty na N

Nanga Parbat

Jeden z 14 ośmiotysieczników o wysokości 8126 m n.p.m. W języku kaszmirskim Nanga Parbat oznacza „Naga Góra” co jest nawiązaniem do jej pozbawionych jakichkolwiek roślin zboczy.

Pierwsze udane wejście miało miejsce w 1953 r. a dokonał tego austriacki wspinacz Hermann Buhl. Z kolei pierwsze udane wejście zimą było sukcesem zespoły 3 wspinaczy z Włoch, Hiszpanii oraz Pakistanu. Ta sztuka udałą się im w 2016 roku.

Noszak

Najwyższy szczyt Afganistanu liczący 7492 m n.p.m. Pierwsze udane wejście zimą był dziełem Polaków. Dokonali tego Andrzej Zawada i Tadeusz Piotrowski w 1973 r.

Nebo

Góra na N położona w zachodniej Jordanii licząca 835 m n.p.m. Według lokalnej tradycji to właśnie z tej góry Mojżesz miał zobaczyć Ziemię Obiecaną.

Nansena

Szczyt na literę N zlokalizowany we wschodniej części Antarktydy, liczy 4080 m n.p.m. i w większości pokrywa ją antarktyczny lód, tylko jedna trzecia jej wysokości wystaje ponad lodowiec. 

Newtona

Góra położona na wyspie Spitsbergen w archipelagu Svalbard należącym do Norwegii. W najwyższym punkcie Góra Newtona liczy 1713 m n.p.m.

Góry na N

Nerczyńskie

Góry położone na Zabajkalu w Rosji. Najwyższym szczytem Gór Nerczyńskich jest Kiedrownik o wysokości 1477 m n.p.m. Występują tutaj złoża rud uranu.

Nubijskie

Pasmo górskie zlokalizowane na terytorium Sudanu, którego najwyższym szczytem jest liczący 1325 m n.p.m. Dżabal Hajban.

Nadbrzeżne

Góry na N zlokalizowane w zachodniej Kanadzie i USA, nad brzegiem Oceanu Spokojnego. Najwyższym szczytem Gór Nadbrzeżnych jest Mount Waddington (4019 m n.p.m.)

Napier

Pasmo górskie zlokalizowane w północno-zachodnim regionu Australii o nazwie Kimberley. W górach występują złoża złota, miedzi oraz ołowiu.

Nowej Anglii

Góry na literę N położone we wschodniej Australii, w obrębie Wielkich Gór Wododziałowych. Najwyższym szczytem Gór Nowej Anglii jest Round Mountain o wysokości 1615 m n.p.m.