Miasto na L – Miasta na literę L

Polskie miasto na L – lista

  • Lublin
  • Legnica
  • Lubin
  • Leszno
  • Legionowo
  • Lębork
  • Luboń
  • Lubliniec
  • Lubartów
  • Lubań

Zagraniczne miasto na L – lista

  • Londyn
  • Lima
  • Lagos
  • Los Angeles
  • Luanda
  • La Paz
  • Lilongwe
  • Luksemburg
  • Libreville
  • Lizbona

Polskie miasta na L


Lublin

Miasto na L położone w województwie lubelskim. Stolica województwa i siedziba powiatu. Lublin to 9 największe miasto w Polsce pod względem liczby mieszkańców.

Już w VI w. istniała tutaj osada na Czwartku – jednym ze wzgórz na którym obecnie jest położone miasto. Lublin był ważnym punktem szlaku handlowego prowadzącego na Ruś.

1 lipca 1569 r. zawarto tutaj Unię Lubelską – porozumienie na mocy którego Korona Królestwa Polskiego i Wielkie Księstwo Litewskie połączyła unia realna.W praktyce oznacza to, że powstało jedno państwo, a mianowicie Rzeczpospolita Obojga Narodów.

W czasach PRL-u działała tu Fabryka Samochodów Ciężarowych w której produkowano takie pojazdy jak „Żuk” czy „FS Lublin”. W późniejszych latach podrukowano tutaj także inne auta: polski samochód terenowy Honker i zmodernizowaną wersję Lublina – Posagon. Obecnie w Lublinie powstają ciągniki Ursus oraz montowane są pick-upy chińskiej marki ZX Grand Tiger.

W 1983 r. w Lublinie powstała pierwsza w Polsce fabryka światłowodów.


Legnica

Miasto powiatowe położone w województwie dolnośląskim nad rzeką Kaczawa. Legnica jest także największym miastem Legnicko-Głogowskiego Okręgu Miedziowego.

W samej Legnicy nie działa żadna kopalnia, ale mimo to miasto bardzo silnie związane jest z wydobyciem i obróbką miedzi. Działa tutaj najstarsza w Polsce huta miedzi oraz wiele zakładów zajmujących się produkcję elementów miedzianych.

Legnica to także miasto o bardzo długiej historii. Już Ptolemeusz wspominał o istniejącej tutaj osadzie Lugidunum – prawdopodobnym zalążku współczesnej Legnicy.


Lubin

Miasto na L położone w obrębie województwa dolnośląskiego nad rzeką Zimnica. Lubin to ważny ośrodek Legnicko-Głogowskiego Okręgu Miedziowego, a swoją siedzibę ma tutaj KGHM Polska Miedź – jedna z największych na świecie firm wytwarzająca srebro i miedź.

W Lubinie możemy podziwiać takie zabytki jak kaplica zamkowa, ruiny zamku, Baszta Głogowska czy rynek z ratuszem i zabytkowymi kamienicami.


Leszno

Miasto powiatowe położone w województwie wielkopolskim. Nazwa miasta pochodzi od znieszktałconego słowa „leszczyna” – gatuneku drzewa, którego owocami są orzechy laskowe.

Pierwsza wzmianka o lesznie pochodzi z 1393 roku, a gwałtowny rozwój miasta rozpoczął się w XVII w. kiedy przybylo tu 1500 braci zakonnych z Czech i Moraw. Przewodził im Jan Amos Komeński. Wprowadzono reformy, a Leszno stało się ośrodkiem handlu, również tego dalekosiężnego. Okres dynamicznego rozwoju zakończył potop szwecki w 1656 roku, kiedy to miasto zostało spalone. Szybko je odbudowano jednak nie udało się odzyskać poprzedniej rangi.

Pamiątką po „złotym okresie”są wspaniałe zabytki z rynkiem i kamienicami na czele. Ponadto znajdziemy tutaj kolegiatę pw. św. Mikołaja czy Kościół św. Krzyża.


Legionowo

Miasto na literę L położone w województwie mazowieckim w obrębie aglomeracji warszawskiej. Legionowo powstało w 1877 r. jako letnisko hrabiego Augusta Potockiego.

15 lat później wybudowano tutaj carski garnizon wojskowy, a specjalnością Legionowa stały się wojska balonowe – dość specyficzna jak na dzisiejsze czasy część lotnictwa. W późniejszych latach stacjonowały tu m.in balony „Kościuszko” i „Polonia II”.

Legionowo to jedyne miasto poza Warszawą w którym 1 sierpnia 1944 r. wybuchło powstanie warszawskie.


Lębork

Miasto powiatowe położone w województwie pomorskim nad rzeką Łeba. Choć miasto w momencie założenia leżało na ziemiach polskich to przez większość czasu należało do Niemiec czy Prus. Dobrze widać to na przykładzie tutejszej architektury.

Wśród najbardziej znanych zabytków w Lęborku znajdziemy m.in. obronne mury miejskie i towarzyszące im wieże, dawny zamek krzyżacki, ratusz czy kościół św. Jakuba.


Luboń

Miasto zlokalizowane w obrębie województwa wielkopolskiego nad Poznańskim Przełomem Warty. Luboń wchodzi w skład aglomeracji poznańskiej.

Miasto powstało w 1954 r. z połączenia 3 innych jednostek osadniczych: Lubonia, Żabikowa i Lasku. Jednak poszczególne wsie są o wiele starsze. Pierwsza wzmianka o nich pochodzi z XIV w.


Lubliniec

Miasto na L znajdujące się w zachodniej części województwa śląskiego. Początki miasta związane są z położeniem na szlaku handlowym łączącym Kraków i Wrocław. Pod koniec XIII w. powstał tu ratusz oraz kościół a w 1300 r. Lubliniec uzyskał prawa miejskie.

Obecnie Lubliniec to ważny ośrodek gospodarczy i bardzo atrakcyjne miejsce inwestorów. To także lokalne centrum kultury, edukacji czy sportu.

Wokół miasta rozciąga się jeden z największych kompleksów leśnych w Polsce – Lasy Lublinieckie.


Lubartów

Miasto na L położone w województwie lubelskim nad rzeką Wieprz. Do lat 90. XX w. działały tutaj 2 duże zakłady zajmujące się produkcją elektroniki, w tym znanych magnetofonów RP-701, Wilga, Finezja czy Condor.

Największym zabytkiem Lubartowa jest Pałac Sanguszków. Jest to murowany pałac z XVIII w. budowany w stylu barokowym.  Ponadto znanymi zabytkami miasta są Bazylika św. Anny czy Klasztor oo. Kapucynów.


Lubań

Miasto w województwie dolnośląskim położone na Szlaku św. Jakuba – szlaku pątniczym prowadzącym do hiszpańskiej katedry w Santiago de Compostela.

Miasto o bogatej i długiej historii o czym świadczą liczne zabytki m.in. stare miasto, zabytkowe kościoły, ratusz, mury obronne czy Baszta Bracka.


Zagraniczne miasta na L


Londyn

Miasto na L. Stolica Wielkiej Brytanii i trzecie największe miasto w Europe. Wyprzedza je tylko Stambuł oraz Moskwa. Największe centrum finansowe świata, siedziba wielu banków, towarzystw inwestycyjnych i ubezpieczeniowych. Miasto wielokulturowe w którym około 20% mieszkańców stanowią osoby z Azji oraz Afryki.

Początki miasta sięgają czasów rzymskich (80 r. n.e.), a pierwsza osada jak tu powstała nosiła nazwę Londinium. Od XI w. stolica państwa.

W 1666 r. miasto nawiedził ogromy pożar w którym zniszczeniu uległa większość zabudowy. W przeciwieństwie do Paryża, gdzie po pożarze odbudowano miasto w nowej formie (szersze ulice, więcej zieleni) Londyn został odbudowany dokładnie taki jaki był (wąskie, kręte uliczki).

Najbardziej rozpoznawalnymi zabytkami miasta są: Big Ben, Trafalgar Square, Katedra św. Pawła, Tower Bridge czy gmachy Parlamentu.


Lima

Stolica Peru i największe miasto tego kraju. Najpopularniejsza destynacja turystyczna w całej Ameryce Południowej.

O długiej historii miasta świadczą liczne zabytki m.in. Plaza de Armas – najstarsza część miasta, Pałac Arcybiskupa czy Pałac Rządowy.

W Limie działa jedna z najstarszych uczelni Nowego Świata – Uniwersytet Świętego Marka. Został on założony w 1551 roku przez hiszpańskich kolonizatorów.


Lagos

Była stolica Nigerii (obecnie Abudża) i największe miasto tego kraju. Trzecie największe miasto w Afryce (wyprzedza je tylko Kair oraz Kinszasa). Już w XV w. Portugalczycy utworzyli tutaj placówkę handlową w której obracano przede wszystkim kością słoniową i niewolnikami. W 1807 r. miasto przejęli Brytyjczycy w celu zatrzymania handlu ludźmi.

Współcześnie Lagos jest jednym z największych centrów biznesu, finansów i handlu w Afryce oraz jednym z najszybciej rozwijających się miast na całym świecie.


Los Angeles

Miasto położone w USA, w stanie Kalifornia. Drugie, po Nowym Jorku najludniejsze miasto w Stanach Zjednoczonych. Znane także jako Miasto Aniołów, LA LA Land czy Fabryka Snów. Metropolia o światowym znaczeniu, centrum finansowe, bankowe, gospodarcze.

Pierwsze zabudowania powstały tu w 1771 roku, jednak prawdziwy rozwój miasto zaczęło przeżywać dopiero pod koniec XIX w., po odkryciu złóż ropy naftowej.

Los Angeles jest miastem wielokulturowym. Spotkać tu można osoby z ponad 140 krajów posługujących się 220 językami, zaledwie 40% z nich mówi po angielsku.

W latach 1932 i 1984 Los Angeles było gospodarzem Letnich Igrzysk Olimpijskich.


Luanda

Stolica Angoli i największe miasto tego kraju. Główny port morski kraju położony nad Oceanem Atlantyckim. Luanda to jedno z najstarszych miast kolonialnych w Afryce. Została założona w 1573 r. przez Portugalczyków i szybko stała się dużym ośrodkiem handlu niewolnikami.

Obecnie jest to miasto kontrastów. Obok nowoczesnych wieżowców i centrów handlowych znajdziemy slumsy, a 53% mieszkańców Luandy żyje w biedzie.

Dla obcokrajowców Luanda jest jednym z najdroższych miast na świecie. Przeciętny koszt wynajmu 2-pokojowego mieszkania to w 6800 $ miesięcznie podczas gdy PKB Angoli w przeliczeniu na osobę wynosi 7700 $ rocznie. Wynika z tego, że przeciętny mieszkaniec tego państwa mógłby wynająć takie mieszkanie na nieco ponad 1 miesiąc w ciągu roku.


La Paz

Miasto na L położone w Boliwii na wysokości dochodzącej nawet do 4200 m.n.p.m. co czyni najwyżej położoną stolicą na świecie. W La Paz znajduje się tylko siedziba rządu, pozostałe instytucje państwowe przeniesiono do Sucre.

La Paz zostało założone w 1528 r. przez hiszpańskich konkwistadorów w miejscu w którym wcześniej istniała wioska Indian.

W mieście do dziś można podziwiać zabytki z okresu kolonialnego m.in. kościół San Francisco czy katedra Metropolitalna.


Lilongwe

Miasto na L i stolica Malawi. Lilongwe położone jest w centralnej części kraju w pobliży z Mozambikiem i Zambią. Początek miastu dała tzw. boma czyli osada na planie koła otoczona kolczastym płotem odstraszającym dzikie zwierzęta. Miało to miejsce w 1902 roku.

Lilongwe szybko rozwinęło się jako placówka handlowa w której sprzedawano płody rolne, głównie tytoń i kukurydzę.


Luksemburg

Stolica Wielkiego Księstwa Luksemburga i największe miasto w tym kraju. To tutaj swoje siedziby ma wiele instytucji europejskich m.in. Trybunał Sprawiedliwości UE, sekretariat Parlamentu Europejskiego czy Europejski Bank Inwestycyjny.

Powstanie miasta datowane jest na 963 r. kiedy to powstał tu zamek na skale zwanej Bock, a w jego pobliżu zaczęła rozwijać się osada. W późniejszych latach ze względu na strategiczne położenie Luksemburg przechodził rąk do rąk. W końcu w roku 1867 stał się stolicą państwa o tej samej nazwie.


Libreville

Stolica Gabonu i największe miasto tego kraju. Jego założenie związane jest z przechwyceniem przez Francuzów statku L’Elizia przewożącego niewolników z Konga do Brazylii. Sytuacja miała miejsce w 1849 roku a 52 uwolnionych osób zostało osiedlonych na terenie miasta Libreville. Stąd też wzięła się jego nazwa, która po francusku oznacza „wolne miasto”.

Jest to podobny przypadek jak położone w Sierra Leona miasto Freetown.

Obecnie w Libreville mieszka ponad 700 tys. osób co stanowi prawie 50% populacji całego Gabonu.


Lizbona

Stolica Portugalii i największe miasto tego kraju, położona nad rzeką Tag. Już w czasach rzymskich istniała tu osada handlowa. W VIII w. Lizbonę zajęli Maurowie, a 300 lat później zdobył ją Alfonsa I Zdobywcę zostając pierwszym królem Portugalii.

W okresie wielkich odkryć geograficznych Lizbona była punktem startowym dla wielu odkrywców. W 1487 roku Bartholomeu Dias wypłynął z Lizbony i jako pierwszy dotarł na południe Afryki. To stąd Vasco da Gama wyruszył na swoją wyprawę do Indii w 1498 r.


Sprawdź inne kategorie na L
Państwa na L
Rzeki na L
Góry na L
Warzywa na L
Zwierzęta na L
Kolory na L
Rośliny na L
Rzeczy na L
Stolica na L
Jedzenie na L
Zawody na L