Zwierzę na LLikaon


Lama andyjska


Legwan zielony


Leopard

Zwierzęta na literę L – opisy


Lama andyjska

Ssak parzystokopytny z rodziny wielbłądowatych występujący w zachodniej części kontynentu południowoamerykańskiego. Lamy wykorzystuje się jako zwierzęta juczne, a także do produkcji mięsa oraz wełny.


Leopard

Zwierzę na L zaliczane do rodziny kotowatych. Leopard jest jednym z największych dzikich kotów na świecie. Występuje na terenie Afryki oraz południowej Azji. Zwierzęta te są samotnikami, polują głównie po zmroku a za dnia odpoczywają.


Likaon

Drapieżny ssak zaliczany do rodziny psowatych występujący punktowo we wschodniej, środkowej i południowej części Afryki. Likaony żyją i polują w stadach liczących nawet 60 osobników. Dzięki temu są w stanie upolować duże ssaki kopytne takie jak antylopy czy zebry. Obecnie likaon jest gatunkiem zagrożonym wyginięciem.


Legwan zielony

Zwierzę na literę L pierwotnie występujące w Ameryce Południowej i Środkowej. Legwan zielony to roślinożerna jaszczurka, która dorasta do 1,5 m długości. Często spotykana jako zwierzę domowe.


Leming

Niewielki gryzoń zamieszkujący tereny północnej Europy, Azji oraz Ameryki Północnej. Wyglądem i rozmiarem przypomina chomika. Lemingi budują gniazda i drążą podziemne tunele.


Lew

Ssak na L będący dużym, mięsożernym przedstawicielem rodziny kotowatych. Drugi, zaraz po tygrysie największy kot świata. Dorosłe osobniki ważą ok. 200 kg a największe lwy potrafią ważyć nawet 350 kg.


Lis rudy

Drapieżny ssak należący do rodziny psowatych. Występuje niemal na całej półkuli północnej, z wyjątkiem Arktyki, Sahary, Meksyku oraz południowo-zachodniej części USA. W XIX w. sprowadzono go do Australii, gdzie jest obecnie jednym z największych szkodników.


Leszcz

Zwierzę na L zaliczane do rodziny karpiowatych. Leszcz to słodkowodna ryba występująca prawie w całej Europie. W Polsce jest gatunkiem pospolitym i zamieszkuje duże jeziora oraz nizinne rzeki, a także przybrzeżną strefę Bałtyku.


Leniwiec

Zwierzę na literę L spędzające większość swojego życia na drzewach, co umożliwiają silne kończyny oraz długie pazury. Leniwce występują w lasach tropikalnych Ameryki Południowej i Środkowej. Żywią się wyłącznie pokarmem roślinnym.