Szczyty i góry na L

Polskie szczyty na L

Lubań

Szczyt o wysokości 1225 m n.p.m. zlokalizowany w południowo-wschodnich Gorcach. Pierwszy pieszy szlak turystyczny na Lubań został wytyczony w 1912 r.  a jego początek znajdował się w Krościenku nad Dunajcem. 

Na szczycie Lubania stoi drewniana wieża widokowa z której można podziwiać górską panoramę m.in. zobaczymy stąd Babią Górę.

Leskowiec

Góra na L położona w województwie małopolskim, w obrębie Beskidu Małego. Leskowiec liczy 922 m n.p.m. a na jego szczyt wiodą liczne szlaki turystyczne. W okolicy można jeszcze zobaczyć takie miejsca jak Groń Jana Pawła II czy schronisko PTTK Leskowiec.

Liwocz

Szczyt górski znajdujący się w województwie podkarpackim, w obrębie Pogórza Ciężkowickiego. Góra w całości porośnięta jest lasem mieszanym.

Leśniak

Góra na literę L zlokalizowana w Karkonoszach o wysokości 807 m n.p.m.

Lipowski Wierch

Szczyt o wysokości 1325 m n.p.m. zlokalizowany w Beskidzie Żywieckim, przy granicy ze Słowacją.

Zagraniczne szczyty na L

Lhotse

Jeden z 14 ośmiotysięczników położony w Himalajach, na granicy Chin oraz Nepalu. Jego wysokość to 8516 m n.p.m.

Pierwsze udane wejście na szczyt miało miejsce w 1956 r. a dokonali tego dwaj szwajcarscy wspinacze. Z kolei pierwsza zimowa wyprawa na szczyt zakończona sukcesem jest osiągnięciem Krzysztofa Wielickiego. Miała miejsce w 1988 r.

Likawitos

Najwyższe wzniesienie położone na terenie Aten o wysokości bezwzględnej wynoszącej 277 metrów. Na szczycie znajduje się otwarty teatr oraz kościół Agios Georgios.

Lodowy Szczyt

Góra na L zlokalizowana w północnej Słowacji, w obrębie Tatr Wysokich. Liczy 2627 m n.p.m.

Latrun

Wzgórze położone na terenie Wyżynie Judzkiej w Izraelu. Ze względu na strategiczne położenie, przy drodze prowadzącej do Jerozolimy powstał tu zamek krzyżowców, którego ruiny można oglądać do dziś. W XX w. Brytyjczycy wznieśli tu Fort Tegart który stoi do dziś.

Góry na L

Litawskie
Lewockie
Liban
Laurentyńskie
Lebombo