Państwa na E

Państwo na E

Egipt

Ekwador

Erytrea

Estonia

Eswatini (wcześniej Suazi)

Etiopia


Sprawdź polecane produkty!

Co wyróżnia kraje na literę E?

Na świecie jest ich 6, pod warunkiem, że uwzględnimy nową nazwę kraju, który do 2017 roku nazywany był Suazi, a mianowicie Eswatini.

Kraje na E – powierzchnia i liczba ludności

Pod względem zajmowanej powierzchni wśród państw na literę E szczególnie wyróżniają się 2 z nich – Egipt oraz Etiopia. Ich powierzchnia to ponad 1 mln km². Najmniejsze jest Eswatini – 17 tys. km². Jeśli chodzi o liczbę obywateli to sprawdza się zasada większa powierzchnia, więcej mieszkańców. Najwięcej w tej grupie jest Etiopczyków – ponad 100 mln, z kolei najmniej mieszkańców Eswatini – nieco ponad 1,5 mln osób.

Położenie na świecie państw na literę E

Państwa na E położone są na 3 kontynentach, przy czym większość z nich znajduje się w Afryce – 4. Po jednym znajdziemy w Europie i Ameryce Południowej.

Zamożność mieszkańców krajów na E

Zdecydowanie najbogatszym krajem na literę E jest Estonia, w które PKB w przeliczeniu na jedną osobę wynosi ponad 23 000$. Z kolei najmniej zamożna jest Etiopia, gdzie dochód narodowy per capita to ok. 900$

Najwyższy szczyt i najdłuższa rzeka w państwie na E

Najwyższy szczy wśród wszystkich państw na E znajduje się w Ekwadorze i jest to wznosząca się na ponad 6 000 m.n.p.m. góra Chimborazo. Z kolei najdłuższą rzeką jaka przepływa przez kraj na E jest główny ciek wodny Egiptu, czyli Nil. Jest to jednocześnie jedna z najdłuższych rzek na świecie.

Państwo na E - EstoniaPaństwo na E – Estonia

Sprawdź inne kategorie na E

Miasto na E

Rzeka na E

Góry na E

Owoce i warzywa na E

Zwierzę na E

Kolor na E

Roślina Ea N

Rzecz na E

Stolica na E

Jedzenie na E

Zawód na E