Państwo na E – państwa na literę E

Kraje na E

🇪🇬 Egipt
🇪🇨 Ekwador
🇪🇷 Erytrea
🇪🇪 Estonia
🇸🇿 Eswatini (dawniej Suazi)
🇪🇹 Etiopia

Państwa na E – najważniejsze informacje

Na świecie jest ich 6, pod warunkiem, że uwzględnimy nową nazwę kraju, który do 2017 roku nazywany był Suazi, a mianowicie Eswatini.

Kraje na E – powierzchnia i liczba ludności

Pod względem zajmowanej powierzchni wśród państw na literę E szczególnie wyróżniają się 2 z nich – Egipt oraz Etiopia. Ich powierzchnia to ponad 1 mln km². Najmniejsze jest Eswatini – 17 tys. km². Jeśli chodzi o liczbę obywateli to sprawdza się zasada większa powierzchnia, więcej mieszkańców. Najwięcej w tej grupie jest Etiopczyków – ponad 100 mln, z kolei najmniej mieszkańców Eswatini – nieco ponad 1,5 mln osób.

Położenie na świecie państw na literę E

Państwa na E położone są na 3 kontynentach, przy czym większość z nich znajduje się w Afryce – 4. Po jednym znajdziemy w Europie i Ameryce Południowej.

Zamożność mieszkańców krajów na E

Zdecydowanie najbogatszym krajem na literę E jest Estonia, w które PKB w przeliczeniu na jedną osobę wynosi ponad 23 000$. Z kolei najmniej zamożna jest Etiopia, gdzie dochód narodowy per capita to ok. 900$

Najwyższy szczyt i najdłuższa rzeka w państwie na E

Najwyższy szczy wśród wszystkich państw na E znajduje się w Ekwadorze i jest to wznosząca się na ponad 6 000 m.n.p.m. góra Chimborazo. Z kolei najdłuższą rzeką jaka przepływa przez kraj na E jest główny ciek wodny Egiptu, czyli Nil. Jest to jednocześnie jedna z najdłuższych rzek na świecie.

Państwo na E - Estonia

Państwo na E – Estonia

Sprawdź inne kategorie na E

Miasto na E

Rzeka na E

Góry na E

Owoce i warzywa na E

Zwierzę na E

Kolor na E

Roślina na E

Rzecz na E

Stolica na E

Jedzenie na E

Zawód na E