Miasta na E

Polskie miasta na E

Elbląg

Miasto w województwie warmińsko-mazurskim położone nad Zalewem Wiślanym. W przeszłości ważny ośrodek państwa krzyżackiego z murowanym zamkiem i murami obronnymi. Później ważny port Królestwa Polskiego.

W 1571 roku powstał tu pierwszy polski galeon „Smok”, który 6 lat później został spalony przez Gdańszczan.

Ełk

Miasto na E położone w województwie warmińsko-mazurskim nad Jeziorem Ełckim. Ełk posiada długą i bogatą historię o czym świadczą liczne zabytki np. zamek krzyżacki, wieża ciśnień czy neogotycka Katedra św. Wojciecha Biskupa i Męczennika.

Zagraniczne miasta na E

Erywań

Stolica Armenii położona na wysokości około 1000 m.n.pm. założona w 782 roku p.n.e. Z tego okresu pochodzi twierdza Erebuni, której ruiny zachowały się do dziś.

Znajduje się tutaj jeden z największych zbiorów starożytnych ksiąg i rękopisów – biblioteka Matenadaran.

Essen

Miasto na literę E położone w zachodnich Niemczech i główne miasto Zagłębia Ruhry. W 845 roku powstało tutaj opactwo dla kobiet, które zapoczątkowało rozwój tego terenu.

Ze średniowiecznych zabytków zachowały się jeszcze takie obiekty jak: katedra św. Kosmy i Damiana czy zamek Borbeck.

El Alto

Jedno z najwyżej położonych miast na świecie, jego centrum znajduje się na wysokości 4150 m.n.p.m przez co panuje tutaj bardzo surowy klimat. Temperatura w najcieplejszym miesiącu nie przekracza 17°C.

Jedna z ulic El Alto nosi nazwę polskiego papieża – Świętego Jana Pawła II.

El Paso

Miasto w USA w stanie Teksas położone nad Rio Grande – rzeką graniczną z Meksykiem. Ze względu na bliskość granicy swoje siedziby ma tutaj wiele służb specjalnych i wojskowych m.in. DEA, służba graniczna. Wybudowano tutaj także fort Bliss oraz lotnisko wojskowe.

Enshi

Miasto w Chinach założone już w VIII w. p.n.e. Znany ośrodek wypoczynkowy położony wśród lasów i gór. Wyróżnia się rozbudowaną bazą turystyczną i gastronomiczną.

Ezhou

Miasto w środkowych Chinach położone nad rzeką Jangcy pomiędzy miastem Wuhan i Huangshi. Ze względu na dużą ilość jezior (jest ich tu ponad 133) Ezhou nazywane jest „miastem stu jezior” i „krajem ryb i ryżu”.

Eskişehir

Miasto położone w Turcji nad rzeką Porsuk. Jego początki sięgają 1000 roku p.n.e. Eskişehir słynie z produkcji chałwy oraz wydobycia sepiolitu – minerału wykorzystywanego w przemyśle wysokich technologi.

Enugu

Miasto w Nigerii zamieszkiwane przez plemię Ibo. W ich języku Enugu oznacza „miasto na wzgórzu”.

W przeszłości miasto znane z wydobycia węgla kamiennego. Obecnie ważny ośrodek nigeryjskiej kinematografii – Nollywood.

Enping

Miasto położone w Chinach znane z  występowania licznych źródeł geotermalnych.

Znaczna liczba mieszkańców tego miast (400 000 osób) wyemigrowała do Wenezueli. 

Edynburg

Miasto na E położone w Szkocji i stolica tego kraju. Jego historia zaczęła się już w VII w. kiedy to na wzgórzu wzniesiono obronny gród.

Edynburg to bardzo zielone miasto, znajduje się tutaj 112 parków, a liczba drzew w przeliczeniu na mieszkańca jest najwyższa w całej Wielkiej Brytanii.

Jest to także pierwsze miasto na świecie w którym zaczęła funkcjonować straż pożarna.