Polskie miasto na O – lista
- Olsztyn
- Opole
- Ostrów Wielkopolski
- Ostrowiec Świętokrzyski
- Ostrołęka
- Otwock
- Oświęcim
- Oleśnica
- Olkusz
- Ostróda
Zagraniczne miasto na O – lista
- Osaka
- Omdurman
- Ottawa
- Okayama
- Orlando
- Oslo
- Ostrawa
- Omaha
- Odessa
Polskie miasta na O
Olsztyn
Miasto na O w województwie warmińsko-mazurskim nad rzeką Łyną. Olsztyn położony jest na Pojezierzu Olsztyńskim. Jeśli chodzi o gospodarkę to jej trzon stanowi przemysł drzewny i meblarski oraz oponiarski – działa tu fabryka opon Michelin.
Olsztyn znajduje się na Europejskim Szlaku Gotyku Ceglanego oraz na Drodze św. Jakuba – szlaku pielgrzymkowym do Santiago de Compostela.
Opole
Miasto zlokalizowane w obrębie województwa opolskiego, nad rzeką Odra. Już w IX w. istniał tu gród obronny plemienia Opolan. W 990 r. miasto przyłączył do Polski Mieszko I. Od 1335 do 1945 r. Opole znajdowało się w granicach Państwa Niemieckiego, jednak po 610 latach wróciło do Polski.
W Opolu można podziwiać takie zabytki jak: Ratusz, bazylika katedralna, Wieża Piastowska – pozostałość po rozebranym zamku piastowskim czy Stara Synagoga.
Ostrów Wielkopolski
Miasto na literę O położone w województwie wielkopolskim, w granicach Kalisko-Ostrowskiego Okręgu Przemysłowego. Ostrów Wielkopolski zaczął rozwijać się już w XIV w. jednak w 1579 r. wielki pożar doszczętnie zniszczył miasto. Dzieła zniszczenia dopełnił potop szwedzki oraz liczne zarazy. W 1711 r. Ostrów utracił status miasta.
Ponowny rozwój miasta nastąpił w XVIII w. co związane było z przejęciem miasta przez Radziwiłłów. Dzięki położeniu na szlaku handlowym oraz pojawieniu się przemysłu mieszkańcy szybko się wzbogacili.
Obecnie Ostrów Wielkopolski to duży ośrodek przemysłowy związany z produkcją elektromaszyn, wagonów kolejowych czy odzieży. W rejonie miasta znajdują się także duże złoża gazu ziemnego, który jest wydobywany.
Ostrowiec Świętokrzyski
Miasto powiatowe zlokalizowane w województwie świętokrzyskim, nad rzeką Kamienna. Ostrowiec Świętokrzyski uzyskał prawa miejskie w 1613 r. Rozwój miasta związany był z przemysłem ciężkim. Wydobywano tu węgiel kamienny oraz rudy żelaza.
W XIX w. zaczęły działać huty żelaza, jedne z największych na terenie Królestwa Polskiego. W 20-leciu międzywojennym rozwój miasta przyspieszyła jeszcze decyzja o włączeniu go do Centralnego Okręgu Przemysłowego.
Obecnie działa tutaj duży kombinat metalurgiczny zajmujący się produkcją m.in. prętów do zbrojenia betonu, wałów do silników okrętowych czy kątowników.
Ostrołęka
Miasto powiatowe w województwie mazowiecki położone nad rzeką Narew. Ośrodek folkloru kurpiowskiego. Już w X w. istniał tu piastowski gród i ważna osada handlowa.
W przeszłości miasto było świadkiem wielu bitew m.in. w 1708 r. bitwa ze Szwedami, w 1807 r. Francuzi pokonali tutaj wojska rosyjskie, a fakt ten odnotowano umieszczając nazwę miasta na Łuku Triumfalnym w Paryżu. Kolejna bitwa miała tu miejsce w 1831 r. kiedy to doszło do starć między Polakami a Rosjanami – bitwa pod Ostrołęką.
W Ostrołęce działa jeden z największych producentów papieru i celulozy w Polsce.
Otwock
Miasto zlokalizowane w centralnej części województwa mazowieckiego, siedziba powiatu otwockiego. Pod koniec XIX w. Otwock był znaną miejscowością uzdrowiskową. W 1893 roku powstało tu pierwsze w Polsce nizinne sanatorium chorób płuc przeznaczone dla dzieci. Jednak w 1967 r. Otwock utracił status uzdrowiska, a pamiątką po tamtych czasach są już tylko wille czy zabudowania szpitala przeciwgruźliczego.
W 1958 r. w Świerku – dzielnicy Otwocka powstał pierwszy w Polsce reaktor jądrowy „Ewa”, a 16 lat później drugi „Maria”. W 2011 utworzono tutaj Narodowe Centrum Badań Jądrowych, a jedynym reaktorem, który działa do dziś jest reaktor „Maria”.
Oświęcim
Miasto w województwie małopolskim położone przy ujściu Soły do Wisły. Pierwsza wzmianka o Oświęcimiu pochodzi z 1177 r. już wtedy miasto było ważnym ośrodkiem państwa Piastów.
W latach 1940-1945 działał tu największy niemiecki obóz koncentracyjny będący tak naprawdę kompleksem 3 obozów: KL Auschwitz, KL Birkenau oraz KL Monowitz. W ciągu tych 5 tragicznych lat w Auschwitz zginęło wg. rożnych szacunków od 1 do 1,5 mln osób, głównie Żydów.
Oleśnica
Miasto na O w województwie dolnośląskim na rzeką Oleśnica. Jest to ośrodek miejski o długiej i bogatej historii o czym świadczą liczne zabytki np. Zamek Książąt Oleśnickich, Bazylika św. Jana Apostoła, Brama Wrocławska czy Wieża ratuszowa.
Ponadto Oleśnica jest siedzibą garnizonu wojskowego, który stacjonuje tu od 1945 r. Działa tu m.in. centrum szkolenia wojsk lotniczych.
Olkusz
Miasto powiatowe położone w północno-zachodniej Małopolsce nad rzeką Baba. Już w średniowieczu wydobywano tutaj srebrno dzięki czemu miasto szybko się rozwinęło. W XIV w. w Olkuszu wybudowano mury obronne wraz z basztami, których fragmenty istnieją do dziś. W średniowieczu Olkusz był jednym z największych i najważniejszych miast w Polsce.
Upadek miasta rozpoczął się w XVII w. wraz z wyczerpaniem się złóż srebra oraz nadejściem potopu szwedzkiego.
Ponownie Olkusz zaczął się rozwijać po I wojnie światowej. Powstała kopalnia Olkusz w której wydobywano rudy cynku i ołowiu.
Ostróda
Miasto powiatowe położone w województwie warmińsko-mazurskim w obrębie krainy geograficznej Mazury. Lokalizacja pośród jezior sprawia, że jest to świetne miejsce na odpoczynek czy uprawianie sportów wodnych.
Ponadto miasto oferuje możliwość zwiedzania takich zabytków jak zamek krzyżacki, urządzenia Kanału Elbląskiego, zabytkowe kamienice czy kościół św. Dominika Savio.
Zagraniczne miasta na O
Osaka
Miasto w Japonii położone na wyspie Honsiu, w Zatoce Osaka. Wraz z okolicznymi miastami tworzy jeden z największych obszarów metropolitalnych na świecie, który zamieszkuje ponad 20 mln osób.
Prace archeologiczne potwierdziły, że już w VI w. p.n.e. istniały tu osady ludzkie. W I w. n.e. powstał tu ważny port, a Osaka zaczęła rozwijać się jako miasto handlowe.
Obecnie jest to światowa metropolia w której historyczna zabudowa kontrastuje ze szklanymi drapaczami chmur. Do największych zabytków miasta zaliczyć można świątynię Sumiyoshi-taisha z 211 roku – najstarsze japońskie sanktuarium religii Shintō, czy budyjską świątynię Shitennō-ji z VI w.
Omdurman
Najludniejsze miasto Sudanu, położone nad Nilem Błękitnym. Omdurman wchodzi w skład aglomeracji Chartum i razem z nim tworzy duży ośrodek gospodarczy, kulturowy oraz handlowy.
W 1898 r. doszło do tzw. bitwy pod Omdurmanem. Brytyjczycy pokonali tutaj armię egipską odzyskując kontrolę nad tą częścią świata.
Ottawa
Stolica Kanady. Miasto na literę O zlokalizowane na południowym-wschodzie kraju, nad rzeką Ottawa. Pierwsza osada powstała na tym terenie w 1801 roku a jej założycielami byli Brytyjczycy. Początkowo jej mieszkańcy zajmowali się pozyskiwaniem drewna z okolicznych lasów.
Ottawa to jedno z najczystszych miast na świecie. Zarówno pod względem stanu powietrza, czystości wód, gleb jak i liczby odpadów zalegających na ulicach miasta.
Okayama
Miasto na O położone w Japonii, na wyspie Honsiu. W okresie Sengoku (XV w.) Okayama stała się ważnym ośrodkiem gospodarczym i administracyjnym. Powstał tu obronny zamek, który można podziwiać do dziś.
W czasie II wojny światowej miasto zastało doszczętnie zniszczone przez amerykańskie naloty bombowe. Jednak szybko udało się je odbudować, a końcem XX w. miasto przeżywało swój złoty okres. Mocno rozwinął się przemysł, głównie maszynowy, chemiczny i spożywczy.
Orlando
Miasto położone na południu USA, w stanie Floryda. Często nazywane „Pięknym Miastem”. Jedno z najchętniej odwiedzanych miejsc na świecie z rozbudowaną ofertą turystyczną. Największą atrakcją Orlando jest Walt Disney World – ogromy park rozrywki. Poza nim istnieje tu wiele podobnych obiektów, a Orlando jest największym centrum rozrywki na świecie.
Poza tym rozwinął się tutaj przemysł wysokich technologii, przeprowadza się tutaj niezliczoną liczbę symulacji wojskowych i programów szkoleniowych.
Oslo
Stolca Norwegii i największe miasto tego kraju. W czasach Wikingów Oslo było głównym miastem prowincji Viken należącej do Duńczyków. Od 1299 r. siedziba królów norweskich.
Największymi atrakcjami Oslo są takie obiekty jak: Zamek i forteca Akershus, pałac królewski, Park Frogner. Ponadto w Oslo można zwiedzać liczne muzea m.in. Muzeum Łodzi Wikingów, Muzeum Muncha czy Norweskie Muzeum Ludowe.
Ważnym punktem miasta jest także skocznia narciarska Holmenkollbakken na której odbywają się zawodu Pucharu Świata. W 1952 roku Oslo było gospodarzem VI Zimowych Igrzysk Olimpijskich.
Najlepsze duże miasto w Europie jeśli chodzi o jakość i standard życia.
Ostrawa
Miasto na O położone w Czechach. Rozwój miasta związany jest z bogatymi złożami węgla kamiennego jakie występowały na tym terenie. W przeszłości działał tu prężnie przemysł ciężki jednak pod koniec XX w. tutejsza gospodarka przeszła głęboką restrukturyzację. Ostatnią kopalnię zamknięto w 1994 roku.
Obecnie jest to miasto oferujące bogate zaplecze kulturalne i sportowe. Odbywa się tutaj m.in. wielogatunkowy festiwal muzyczny „Colours of Ostrava” czy Letni Festiwal Shakespear’a.
Omaha
Miasto położone w USA w stanie Nebraska nad rzeką Missouri. Ze względu na swoje położenie w centrum kraju miasto szybko zyskało miano „Bramy na Zachód” jako przystanek dla osadników zmierzających na słabo zbadane zachodnie części Stanów Zjednoczonych.
W XX w. znajdowała się tutaj największa stocznia na świcie, choć Omaha nawet nie ma dostępu do morza. Wybudowano tutaj także pierwszy w USA wyciąg narciarski.
W Omaha znajduje się także sztuczna biosfera – pustynia i las deszczowy w całości zamknięte pod kopułą.
Odessa
Miasto na O położone na południu Ukrainy, nad Morzem Czarnym. Trzecie najludniejsze miasto w tym kraju. Już w starożytności istniały tu 2 greckie osady, które następnie zajęli m.in. Goci czy Hunowie. W średniowieczu Odessa znajdowała się w obrębie Wielkiego Księstwa Litewskiego.
Do najważniejszych zabytków miasta zaliczyć można Teatr Opery i Baletu, Kościół św. Piotra Apostoła, Pałac Woroncowów czy Katedrę Wniebowzięcia NMP.
Sprawdź inne kategorie na O
Państwa na O
Rzeki na O
Góry na O
Warzywa na O
Zwierzęta na O
Kolory na O
Rośliny na O
Rzeczy na O
Stolica na O
Jedzenie na O
Zawody na O