Polskie rzeki na O


Odra

Druga najdłuższa rzeka w Polsce przepływająca jeszcze przez Czechy i Niemcy. Źródło Odry zlokalizowane są na terenie Czech, w Górach Odrzańskich w Sudetach. Po 842 km Odra uchodzi do Zalewu Szczecińskiego.


Ochotnica

Rzeka na O położona na południu województwa małopolskiego. Swój początek ma na terenie Gorców, a uchodzi do Dunajca w miejscowości Tylmanowej. Rzeka Ochotnica liczy 22 km.


Olszanka

Rzeka w województwie podkarpackim o długości 22 km. Olszanka jest dopływem Sanu.


Olza

Rzeka przepływająca przez Polskę i Czechy, mająca swój początek w Beskidzie Śląskim. Po 86 km uchodzi do Odry. Nad Olzą leża takie miejscowości jak Cieszy, Istebna czy Godów.


Zagraniczne rzeki na O


Onega

Rzeka w Rosji przepływająca przez północno-zachodnią część tego kraju. Onega wypływa z jeziora Łacza i po pokonaniu 416 km uchodzi do Morza Białego.


Ob

Razem z Irtyszem tworzy szóstą najdłuższą rzekę na świecie o długości 5410 km. Ob ma swoje źródła w znajdującym się na terenie Chin Ałtaju Mongolskim, uchodzi do Morza Karskiego.

Na Obie wybudowano wiele zapór wodnych, w tym gigantyczną tamę o nazwie „Projekt 635”. Ponadto na rzece znajduje się największa na świecie śluza o wysokości 42 m.


Oka

Rzeka na O w południowo-wschodniej Rosji, której długość to 1500 km. Oka wypływa z Wyżyny Środkoworosyjskiej i w Niżnym Nowogrodzie łączy się z Wołgą.


Okawango

Rzeka w południowej Afryce przepływająca przez 3 kraje: Angolę, Namibię oraz Botswanę. Okawango nie uchodzi do żadnego morza, a kończy swój bieg rozlewając się na tzw. Bagnach Okawango. Jest to największa na świecie śródlądowa delta rzeki.


Orinoko

Rzeka na literę O położona w północnej części Ameryki Południowej. Swój bieg rozpoczyna na Wyżynie Gujańskiej, a uchodzi do Oceanu Atlantyckiego. W porze deszczowej Orinoko wylewa tworząc największe na świecie bagna nazywane Llanos.


Ogowe

Rzeka na literę O dzieląca Gabon na 2 części. Swój bieg rozpoczyna na terenie Konga, a po 1200 km uchodzi do Zatoki Gwinejskiej.


Sprawdź inne kategorie na O
Państwa na O
Miasto na O
Góry na O
Warzywa na O
Zwierzęta na O
Kolory na O
Rośliny na O
Rzeczy na O
Stolica na O
Jedzenie na O
Zawody na O