Miasto na H – Miasta na literę H

Polskie miasto na H – lista

  • Hajnówka
  • Hrubieszów
  • Halinów
  • Hel

Zagraniczne miasto na H – lista

  • Hongkong
  • Harbin
  • Hawana
  • Houston
  • Hamburg
  • Helsinki
  • Haga
  • Hanoi
  • Honiara
  • Harare

Polskie miasta na H


Hajnówka

Miasto na H w województwie podlaskim położone na skraju Puszczy Białowieskiej. Z tego względu często nazywa się je „Bramą do Białowieży

Miasto o charakterze turystycznym, ale także ważny ośrodek mniejszości białoruskiej. Według danych GUS Białorusini stanowią ponad 26% mieszkańców Hajnówki.


Hrubieszów

Miasto w województwie lubelskim nad rzeką Huczwa. Ze względu na przygraniczne położenie Hrubieszów jest miastem łączącym wiele kultur. Znajdziemy tu m.in. cerkwie prawosławne oraz zabytki po Żydowskich osadnikach.

Hrubieszów jest najdalej na wschód wysuniętym miastem Polski.


Halinów

Miasto w województwie mazowieckim położone nad rzeką Długą ok. 25 km od Warszawy. W tej miejscowości znajdują się rozległe stawy rybne oraz sportowe kluby jeździeckie. Znajdziemy tu także zabytkowy pałacyk w stylu szwajcarskim wraz z pozostałościami parku.

W 1920 roku koło miejscowości Halinów przebiegał front wojenny, gdzie prowadzono walki z bolszewikami.


Hel

Miasto na H położone na cyplu Mierzei Helskiej w województwie pomorskim. Hel jest prawie cały otoczony wodami Morza Bałtyckiego. Jedyna granica lądowa to połączenie z Juratą o długości ok. 900 m.

Dzięki swojemu strategicznemu położeniu u wejścia do Zatoki Gdańskiej stał się ważnym punktem militarnym. Dzięki temu do dziś można tam znaleźć wiele pozostałości po fortyfikacjach obronnych z czasów II wojny światowej. Oprócz tego na Helu można zwiedzać m.in. Muzeum Rybołówstwa, latarnie morską czy domki rybackie z przełomu XVIII / XIX w.

Co ciekawe przez uzyskanie w 1945 r. statusu miejsca szczególnie ważnego strategicznie do miasta mogli przyjechać tylko obywatele PRL, a wjazd własnym samochodem wymagał zdobycia specjalnej przepustki. Obostrzenia te obowiązywały do lat 90 XX w.


Zagraniczne miasta na H


Hongkong

Hongkong to miasto, które oficjalnie stanowi część Chin jednak zachowuje duży poziom niezależności. Po zakończeniu Drugiej Wojny Opiumowej w 1898 roku Hongkong został wydzierżawiony przez Wielką Brytanie na 99 lat.

Po upływie tego okresu, w 1997 r. miasto na powrót wróciło do władz chińskich. Jednak to w czasie kolonii brytyjskiej Hongkong bardzo mocno się rozwinął stając się jedną z najważniejszych metropolii na świecie.

To miasto leżące w Delcie Rzeki Perłowej jest międzynarodowym centrum finansowym oraz jednym z największych portów morskich na świecie. To także jeden z najgęściej zaludnionych obszarów na Ziemi oraz najdroższe, jeśli chodzi o cenę nieruchomości miasto świata.

W Hongkongu znajdują się 924 budynki, których wysokość przekracza 100 metrów. Więcej jest tylko w Nowym Jorku – 1572.


Harbin

Miasto na H położone w północno-wschodnich Chinach, którego rozwój związany jest z budową Kolei Wschodniosyberyjskiej w 1898 roku. Jego założycielem był Polak – Adam Szydłowski – inżynier biorący udział w budowie szlaku kolejowego.

Poza nim w związku z prowadzonymi pracami osiedliło się tutaj wielu innych Polaków, według różnych danych tutejsza Polonia liczyła nawet kilkadziesiąt tysięcy osób.  Działały także polonijne kluby sportowe oraz instytucje np. gimnazjum im. Henryka Sienkiewicza.

W 1937 roku wprowadzono w życie przepisy, na mocy których w Kolei Wschodniosyberyjskiej mogli pracować wyłącznie obywatele Rosji oraz Chin. W związku z tym większość Polaków opuściło miasto Harbin.


Hawana

Stolica Kuby i największe miasto w całych Karaibach. W czasach wielkich odkryć geograficznych Hawana była miejscem postoju powracających do Europy okrętów wiozących cenne dobra i surowce. Z tego powodu była bardzo mocno ufortyfikowana.

Stare miasto Hawany – La Habana Vieja zostało wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO jako przykład świetnie zachowanej zabudowy kolonialnej.


Houston

Miasto w USA i największa metropolia Teksasu. Gospodarka Houston słynie przede wszystkim z przemysłu wydobywczego – gazu ziemnego oraz ropy naftowej, a także przemysłu biomedycznego i aeronautyki.

Swoją siedzibę ma tutaj Centrum Lotów Kosmicznych oraz Centrum Kontroli Misji Kosmicznych. W 1970 roku podczas lotu kosmicznego Apollo 13 John Swigert wypowiedział słowa „Uh, Houston, mieliśmy problem”. Dopiero w filmie zostały one zastąpione słynnym „Houdston mamy problem” dla nadania większej dramaturgii.


Hamburg

Miasto w północnych Niemczech i największy port morski tego kraju. Silny ośrodek przemysłowy i finansowy. Swoją siedzibę ma tu m.in. najstarszy na świcie bank działający nieprzerwanie pod tą samą nazwą – Bank Berenberg.

W przeszłości Hamburg był często niszczony, czy to przez katastrofy naturalne (pożar, powódź) czy przez działania wojenne (naloty w czasie II wojny światowej). Jednak po każdej katastrofie miasto odbudowywano w jeszcze wspanialszej postaci.


Helsinki

Stolica i najbardziej zaludnione miasto Finlandii. Znajduje się nad brzegiem Zatoki Fińskiej u ujścia rzeki Vantaa i położone jest na 315 wyspach. Helsinki są najważniejszym ośrodkiem kultury, polityki, finansów, edukacji i badań w Finlandii. Najważniejszymi zabytkami są m.in. Senaatintori (plac Senacki), Twierdza Suomenlinna, Most Pitkäsilta czy Park Kaivopuisto.

Helsinki to jedna z najbardziej wysuniętych na północ stolic oraz jedno z miast, w których jest najwyższy standard życia na świecie.


Haga

Haga to miasto w zachodniej Holandii nad Morzem Północnym, jest siedzibą holenderskiego rządu, parlamentu i rodziny królewskiej. Swą siedzibę mają też tu liczne międzynarodowe instytucje takie jak np. Międzynarodowy Trybunał Sprawiedliwości.

Ciekawymi zabytkami w Hadze są m.in. XVI-wieczny ratusz, Sala Rycerska, Pałac Pokoju, kościół Grote Kerk czy Muzeum Mauritshuis.


Hanoi

Stolica Wietnamu, do 1945 r. centrum francuskich Indochin. W ciągu swojej ponad 1000 letniej historii miasto zmieniało nazwę aż 9 razy. Nazywano je „Brzuchem Smoka”, „Wschodnią Bramą” czy „Północną Cytadelą”.

Obecnie Hanoi to najszybciej rozwijające się miasto na świecie jeśli chodzi o PKB na mieszkańca. W ciągu ostatnich 20 lat tutejsza gospodarka każdego roku rośnie o ok 20%.


Honiara

Stolica Wysp Salomona. W czasie II wojny światowej doszło tutaj do dużej bitwy między siłami USA i Japonii. W trwających ponad miesiąc walkach zginęło ponad 20 tys. japońskich i amerykańskich żołnierzy. Ostatecznie zwycięzcami zostali Amerykanie, a pozostawione przez nich baraki typu quonset hut do dziś służą mieszkańcom.

Honiara na przełomie XX i XXI wieku była bardzo niespokojnym miejscem. Na porządku dziennym były konflikty na tle etnicznym i rasowym, w 2000 roku doszło do nieudanego zamachu stanu, a w 2006 wybuchły zamieszki.


Harare

Miasto na H i stolica Zimbabwe. Jego początki związane są z budową fortu obronnego przez brytyjskich kolonizatorów w 1890 roku. 90 lat później Harare stało się stolicą niepodległej Republiki Zimbabwe.

Jest to jedna z większych metropolii w tej części Afryki oraz ważne centrum finansowe, handlowe i komunikacyjne.


Sprawdź inne kategorie na H
Państwo na H
Rzeka na H
Góra na H
Owoc na H
Zwierzę na H
Kolor na H
Roślina na H
Rzecz na H
Stolica na H
Jedzenie na H
Zawód na H