Najdłuższe rzeki świata TOP 10

Jaka jest najdłuższa rzeka na świecie?

Rzeki – ich znaczenie dla życia na Ziemi jest nieocenione. Szczególnie ważne są te największe. Zasilają ogromne obszary w wodę pitną umożliwiając rozwój rolnictwa, przemysłu oraz całych cywilizacji. A jaka jest najdłuższa rzeka na świecie? Poznaj 10 największych rzek na świecie.

Rzeka to naturalny ciek wodny, który posiada własne koryto powstałe w wyniku erozji. Przepływ wody wynika z siły grawitacji i odbywa się od źródła do ujścia. Światowa sieć rzeczna jest bardzo zróżnicowana. Zarówno pod względem wielkości dorzeczy, długości poszczególnych cieków wodnych czy ilości transportowanej wody. Oto największe rzeki świata.

Najdłuższa rzeka świata – miejsce 10. Lena (4 294 km)

Jest to jedna z najdłuższych rzek na świecie i w całości znajduje się na terenie Rosji. Swe źródła ma w Górach Bajkalskich na wysokości 930 m n.p.m. Uchodzi do Morza Łaptiewów a delta którą tworzy ma około 150 ramion i powierzchnię ponad 40 tys. km².

Największym miastem leżącym nad tą rzeką jest Jakuck. Od listopada do maja górny bieg rzeki jest zamarznięty, co uniemożliwia żeglugę. Natomiast dolny bieg rzeki skuty jest lodem przez 9 miesięcy – od października do maja.

Najdłuższa rzeka na świecie – miejsce 9. Amur (4444 km)

Znajduje się we wschodniej Azji, a swoje źródła ma na terenie Rosji – zobacz państwo na R. Powstaje ze złączenia rzek Szyłki oraz Arguni i uchodzi do Morza Ochockiego. Ze względu na duże wahania poziomu wody występują częste powodzie.

Amur przepływa przez trzy kraje: największe pod względem powierzchni państwo świata czyli Rosję, państwo o największym zaludnieniu czyli Chiny oraz Mongolię czyli państwa o jednej z najniższych gęstości zaludnienia na świecie.

Największe rzeki na świecie – miejsce 8. Mekong (4500 km)

Jest to najdłuższa rzeka na literę M na całym świecie. Przepływa przez 6 państw: Chiny, Mjanma (dawniej Birma), Tajlandię (państwo na T), Laos (państwo na L), Kambodżę (państwo na K) i Wietnam (państwo na W). Swe źródła ma na Wyżynie Tybetańskiej na wysokości 5 224 m n.p.m. a uchodzi do Morza Południowochińskiego.

Co ciekawe w jej wodach żyje ponad 1200 gatunków ryb i ssaków wodnych. W tym delfin krótkogłowy – jeden z najbardziej zagrożonych wyginięciem gatunków na świecie.

Mekong to najdłuższa rzeka na Półwyspie Indochińskim i najważniejszym szlak wodny tego regionu. Statki morskie docierają nawet do stolicy Kambodży (Phnom Penh), czyli ponad 300 km w głąb lądu.

Najdłuższe rzeki świata – miejsce 7. Kongo (4700 km)

To druga najdłuższa rzeka w Afryce, dłuższy jest tylko Nil. Kongo swój początek ma w Górach Kundelungu na wysokości 1460 m n.p.m. Jej wody uchodzą do Oceanu Atlantyckiego na granicy Angoli oraz Demokratycznej Republiki Konga.

Co ciekawe nad tą rzeka zlokalizowane są dwie stolice – Kinszasa i Brazzaville. Zobacz też – stolice Afryki. Ze względu na gęste lasy tropikalne transport kołowy jest utrudniony. Dlatego rzeka Kongo stanowi najważniejszą arterię komunikacyjna tej części Afryki.

Największa rzeka świata – miejsce 6. Ob-Irtysz (5410 km)

Obie te rzeki muszą być rozpatrywane wspólnie, ponieważ w dolnym biegu łączą się, tworząc jeden ciek wodny. Rzeka swe początki ma w znajdującym się na terenie Chin Ałtaju Mongolskim. Poza Państwem Środka, Ob przepływa również przez Rosję i Kazachstan.

Na rzece zbudowano 6 tam, w tym gigantyczną zaporę wodną – Projekt 635. Ta chińska budowla zatrzymuje ponad 33% całej wody, co nie podoba się sąsiedniej Rosji oraz Kazachstanowi.

Ponadto na rzece znajduje się najwyższa na świecie śluza, której różnica poziomów wody wynosi 42 m. Ob uchodzi do Zatoki Obskiej – jednego z najzimniejszych akwenów na świecie.

Co ciekawe przez większość czasu rzeka jest zamarznięta. W biegu górnym jej wody skute są lodem przez 170 dni w roku a dolnym aż 220.

Największe rzeki świata – miejsce 5. Huang He (5464 km)

W języku polskim rzekę tę określa się mianem Żółtej Rzeki. Nazwa ta pochodzi od jej żółtego koloru, który spowodowany jest występowaniem namułów lessowych.

Huang He odgrywa ogromną rolę w chińskiej produkcji rolnej, która zapewnia pożywienie dla znacznej liczby Chińczyków. Dla przykładu Chiny są największym producentem ryżu na świecie, a duża część pół ryżowych zlokalizowana jest właśnie nad tą rzeką.

Rzeka ta swe źródła ma w górach Bayan Har Shan i przepływa przez Wyżynę Tybetańską oraz Nizinę Chińską. Huang He uchodzi do Morza Żółtego, którego nazwa pochodzi od barwy wody, wynikającej z dużej zawartości mułu.

Największa rzeka na świecie – miejsce 4. Missisipi-Missouri (6275 km)

Obie te rzeki muszą być rozpatrywane wspólnie, ponieważ w środkowym biegu łączą się tworząc jeden ciek wodny. Jego źródła to jezioro Itasca oraz potok Brower’s Spring, z kolei ujście znajduje się w Zatoce Meksykańskiej.

Delta Missisipi ma trzy główne ramiona i zajmuje powierzchnię 12 000 km². W czasie wiosennych roztopów poziom wód gwałtownie rośnie co powoduje katastrofalne w skutkach powodzie. Rzeki te przepływają przez całe Stany Zjednoczone, od granicy z Kanadą po Zatokę Meksykańską.

Nad rzeką zlokalizowanych jest wiele miast, a największe z nich to Nowy Orlean, Kansas City, Minneapolis, Memphis oraz St. Louis.

Najdłuższe rzeki na świecie – miejsce 3. Jangcy (6418 km)

Najniższe miejsce na podium wśród najdłuższych rzek świata zajmuje chińska Jangcy, nazywana także “Niebieską Rzeką”. Jej źródła znajdują się na Wyżynie Tybetańskiej, gdzie zasilana jest wodą pochodzącą z topniejących lodowców.

Przepływając wzdłuż niemal całe Chiny (państwo na C), zasila ogromną ilość pól ryżowych oraz stanowi źródło wody pitnej dla ok. 40% mieszkańców Państwa Środka. Na rzece zbudowano największą zaporę świata – Tamę Trzech Przełomów, której poziom wody wynosi 175 m.

W większości swojego biegu Jangcy jest żeglowna, a ilość poruszających się po niej łodzi oraz statków czyni z niej jeden z najbardziej ruchliwych szlaków wodnych na świecie.

Najdłuższa rzeka świata to – Nil (6695 km) albo Amazonka (6400 km lub 6992 km)

Zwycięzcą kategorii “najdłuższe rzeki świata” jest…Nil albo Amazonka. To zależy od przyjętych założeń. Przez długi czas za najdłuższą rzeką na świecie uznawano Nil, jednak później zaczęto dokładniej badać źródła Amazonki korygując dotychczasowe wyniki.

Problem z określeniem długości wynika z tego, że istnieją dwa alternatywne początki tej południowoamerykańskiej rzeki. W zależności od przyjętego wariantu Amazonka liczy 6400 km (i wtedy jest drugą najdłuższą rzeką na świecie) lub 6992 km (przy takim założeniu wysuwa się na prowadzenie).

Jednak co do tego, która rzeka jest najpotężniejsza nie ma żadnych wątpliwości. Wygrywa Amazonka. Wystarczy powiedzieć, że jej szerokość w dolnym biegu przekracza 100 km!

To także rzeka z największym dorzeczem oraz przepływem na Ziemi. W czasie powodzi zalany może zostać obszar odległy nawet o 70 km od brzegów rzeki. Bez wątpienia Amazonka jest królową wszystkich rzek.

Z kolei Nil jest najważniejszą rzeką na świecie, a na pewno w Afryce. Przepływa bowiem przez wszystkie strefy klimatyczne tego kontynentu, w tym przez bardzo suchą strefę zwrotnikową.

Rozwój cywilizacji starożytnego Egiptu (państwo na E)nie byłby możliwy bez wody oraz żyznego mułu dostarczanego przez tę rzekę. Do dziś większość egipskich miast oraz upraw rolnych zlokalizowana jest w pobliżu Nilu.