Zwierzę na G – zwierzęta na literę G

Zwierzę na G


zwierzę na g - gołąb miejski
Gołąb miejski


zwierzę na g - guziec
Guziec


zwierzę na g - gepard
Gepard


zwierzę na g - goryl
Goryl


zwierzę na g - grizly
Grizly


zwierzę na g - gęś domowa
Gęś domowa


zwierzę na g - gil
Gil


zwierzę na g - gronostaj europejski
Gronostaj europejski

Zwierzęta na literę G – opisy


Gołąb miejski

Gatunek powstały poprzez przystosowanie się osobników gołębia domowego (skalnego), które zbiegły z hodowli do życia w stanie dzikim. Występują bardzo powszechnie na obszarach miejskich praktycznie całego świata. Nie spotkamy ich w strefie klimatu równikowego, na Antarktydzie ani we wschodniej Azji. Szacuje się, że w polskich miastach żyje około 500 tys. gołębi.


Guziec

Jak mawiał pewien klasyk, guziec to taka świnia z Afryki. W bardziej naukowym ujęciu guziec to ssak z rodziny świniowatych obejmujący 2 gatunki: guźca pustynnego oraz zwyczajnego. Guziec pustynny w stanie wolnym występuje wyłącznie na niewielkim obszarze Afryki Wschodniej, obejmującym część Somalii, Etiopii oraz Kenii. Z kolei guziec zwyczajny spotykany jest w prawie całej Afryce, poza jej północną częścią obejmującą tereny Sahary.


Gepard

Zwierzę na G zaliczane do rodziny kotowatych. Gepard uznawany jest za najszybsze zwierzę lądowe na świecie. Potrafi rozwinąć prędkość dochodzącą do 120 km/h. Gepard zwyczajny zamieszkuje południową i środkowo-wschodnią Afrykę, a pojedyncze okazy można zobaczyć także na południe od Sahary oraz w północnym Iranie. W przeszłości był spotykany w całej Afryce, a nawet na Bliskim Wschodzie oraz Indiach.


Goryl

Ssak na G zaliczany do rodziny człowiekowatych, znajdujący się na liście zwierząt zagrożonych wyginięciem. Goryl to największy przedstawiciel wśród wszystkich współcześnie żyjących małp naczelnych. Goryle dorastają do 180 cm wzrostu i potrafią ważyć nawet 200 kg. Naturalnym miejscem ich występowania są lasy tropikalne w zachodniej i wschodniej Afryce. Goryle są roślinożerne, głównym składnikiem ich pożywienia są owoce, liście czy pędy roślin.


Gryzli

Podgatunek niedźwiedzia brunatnego występujący wyłącznie w USA, Kanadzie oraz Meksyku. Największe prawdopodobieństwo spotkania niedźwiedzia grizli mamy w północno-zachodniej części Ameryki Północnej. Te zwierzęta są wszystkożerne, składnikiem ich diety są zarówno rośliny i owoce, jak też ryby, a nawet łosie czy jelenie.


Gęś domowa

Zwierzę na G będące udomowionym gatunkiem gęsi dzikiej. Szacuje się, że udomowienie gęsi miało miejsce już 3000 lat temu. Z pewnością hodowali je Rzymianie, Grecy czy Egipcjanie. Głównym składnikiem gęsiej diety są pasze z owsa i innych zbóż.


Gil

Niewielki ptak zaliczany do rodziny łuszczakowatych. Występuje powszechnie w północnej Europie oraz Azji, można go także spotkać w Turcji czy Iranie. Samice gila również śpiewają, co jest dość rzadkim zjawiskiem w świecie ptaków.


Gronostaj europejski

Zwierzę na G zaliczane do rodziny łasicowatych. Występuje w niemal całej Europie, północnej Azji oraz w Kanadzie i Stanach Zjednoczonych. W Nowej Zelandii stanowi gatunek inwazyjny.

Ssak na literę G

  • Gazela
  • Gepard
  • Gibon
  • Goryl
  • Gronostaj
  • Guziec

Sprawdź inne kategorie na G
Państwo na G
Miasto na G
Rzeka na G
Góra na G
Owoc na G
Kolor na G
Roślina na G
Rzecz na G
Stolica na G
Jedzenie na G
Zawód na G