Miasto na G – Miasta na literę G

Polskie miasto na G – lista

 • Gdańsk
 • Gdynia
 • Gliwice
 • Gorzów Wielkopolski
 • Grudziądz
 • Gniezno
 • Głogów
 • Grodzisk Mazowiecki
 • Giżycko
 • Gorlice

Zagraniczne miasto na G – lista

 • Guiyang
 • Giza
 • Guayaquil
 • Guadalajara
 • Gwangju
 • Gaziantep
 • Gitega
 • Gaborone
 • Glasgow
 • Georgetown

Polskie miasta na G


Gdańsk

Miasto w województwie pomorskim wchodzące w skład tzw. „Trójmiasta” i jeden z największych portów w Polsce. Pierwsza wzmianka o Gdańsku podchodzi z 999 roku choć już 250 lat wcześniej istniała tutaj osada rybacka.

Od tego momentu nazwę miasta zmieniono prawie 40 razy, w zależności od języka jakim posługiwali się właściciele. Gdańsk był częścią m. in. Królestwa Polskiego, Zakonu Krzyżackiego, Królestwa Prus, Cesarstwa Niemieckiego czy stanowiło terytorium zależne Cesarstwa Francuskiego.Wpływ wielu kultur jest najbardziej widoczny w architekturze miasta.

Odbywają się tutaj największe na świecie targi wyrobów z bursztynu.


Gdynia

Miasto na literę G położone w województwie pomorskim wchodzące w skład Trójmiasta. Do końca I wojny światowej Gdynia była niewielką osadą rybacką, a jej gwałtowny rozwój nastąpił w 1919 roku, po odzyskaniu przez Polskę dostępu do morza. Choć w Gdańsku działał dobrze wyposażony port to podjęto decyzję o budowie nowego – w Gdyni. Motywowano to niestabilną sytuacją w Wolnym Mieście Gdańs i niechęci tamtejszych władz do Polaków.

Inicjatorem projektu był inżynierem Eugeniusz Kwiatkowski. Plan udało się zrealizować, a w 1930 roku otwarto pierwsze połączenie morskie Gdynia – Nowy Jork.

Obecnie miasto jest drugim największym portem w Polsce i ważnym ośrodkiem stoczniowym.


Gliwice

Miasto w województwie śląskim którego historia rozpoczęła się już w XIII w. Wśród gliwickich zabytków znajdziemy m.in. Zamek Piastowski, mury obronne czy katedrę. Na uwagę zasługuje także maszt gliwickiej radiostacji. Zabudowana w 1936 roku wieża ma 111 m wysokości dzięki czemu jest to najwyższa budowla drewniana w Europie.

W Gliwicach rozwinął się przemysł samochodowy i maszynowy. Produkowane są tutaj m. in. polskie czołgi PT-91 Twardy.


Gorzów Wielkopolski

Miasto w województwie lubuskim położone nad rzeką Wartą, lokowane w 1257 roku. Śladami po długiej historii miasta są liczne zabytki m.in. katedra z XIV w., pałac biskupi czy były gmach Poczty Polskiej.

Gorzów jak i cały region znany jest z produkcji wina. Sprzyjają temu warunki – pagórkowaty teren oraz łagodny klimat.


Grudziądz

Miasto w województwie kujawsko-pomorskim położone nad Wisłą. Największym zabytkiem miasta są fortyfikacje miejskie z Bramą Wodną oraz wielokondygnacyjne spichlerze.

Grudziądz jest jednym z miast Europejskiego Szlaku Gotyku Ceglanego. Znajdują się tutaj także ruiny zamku krzyżackiego.


Gniezno

Miasto na G położone w województwie wielkopolskim. Bardzo ważne miejsce w czasach kształtowania się Państwa Polskiego. To tutaj w 966 r. Mieszko I przyjął chrzest co było symbolicznym wprowadzeniem chrześcijaństwa na ziemie polskie.

Do 1038 r. stolica Polski, a także miejsce koronacji 5 polskich królów: Bolesława Chrobrego, Mieszka II, Bolesława Śmiałego, Przemysła II i Wacława II.

Znajdziemy tutaj także grób Św. Wojciecha – pierwszego polskiego męczennika, którego żywot przedstawiają Drzwi Gnieźnieńskie.


Głogów

Miasto położona na Dolnym Śląsku nad Odrą. W X w. istniał tu gród Dziadoszan, który w 989 roku został zdobyty przez Mieszka I i przyłączony do powstającego Państwa Polskiego.

Głogów należy do Legnicko-Głogowskiego Okręgu Miedziowego i jego gospodarka związana jest ściśle z wydobyciem i przetwórstwem miedzi. Działa tutaj jedna z 3 hut tego surowca w Polsce.


Grodzisk Mazowiecki

Miasto w województwie mazowieckim, które pod koniec XIX w. było ważnym ośrodkiem wypoczynkowym, głównie dla mieszkańców pobliskiej Warszawy. Świadczą o tym liczne wille oraz budynek zakładu wodoleczniczego. Obecnie Grodzisk utracił funkcję uzdrowiska.

W Grodzisku Mazowieckim swoje siedziby ma wiele dużych firm zagranicznych m.in. producent chipsów ziemniaczanych czy przedsiębiorstwa logistyczne oraz firmy z sektora farmaceutycznego.


Giżycko

Miasto w województwie warmińsko-mazurskim położone nad jeziorami Kisajno i Niegocin. Giżycko nazywane jest stolicą polskiego żeglarstwa, jet to także ważny ośrodek wypoczynkowy i rekreacyjny.

Działa tutaj wiele klubów związanych ze sportami wodnymi: żeglarstwem czy nurkowaniem.

W czasach krzyżackich wzniesiono tutaj ceglany zamek, który był siedzibą sądów zakonu. W XIX w. element Twierdzy Boyen.


Gorlice

Miasto na literę G położone w Małopolsce. Ważny ośrodek przemysłu naftowego i światowa kolebka tej dziedziny. W latach 1853–1858 swoją pracownię miał tutaj Ignacy Łukasiewicz- wynalazca lampy naftowej.

Tutejszy park (założony w 1899 roku) uznawany jest za jeden z najstarszych parków miejskich w Polsce.


Zagraniczne miasta na G


Guiyang

Miasto na literę G położone w Chinach. Jest to idealny przykład chińskiej urbanizacji, bowiem nowoczesne drapacze chmur sąsiadują tutaj z tradycyjną, zabytkową zabudową. Guiyang powstał jako osada wojskowa już w VII w. p.n.e. a obecnie jest lokalnym centrum innowacji i wysokich technologii.


Giza

Miasto w Egipcie położone nad brzegiem Nilu, który jest jedną z najdłuższych rzek na świecie. Giza jest samodzielnym miastem jednak w praktyce stanowi część aglomeracji Wielki Kair.

Giza słynie ze znajdujących się tutaj zabytków starożytnego Egiptu, w tym najbardziej znana piramida Cheopsa czy Wielki Sfinks.


Guayaquil

Miasto w Ekwadorze położone nad brzegiem Oceanu Spokojnego i największy port morski tego kraju. W okół miasta rozciąga się wiele pól uprawnych na których rosną m.in. banany, mango, papaja czy marakuja i wiele innych owoców tropikalnych.

W Guayaquil znajduje się sanktuarium Matki Boskiej Częstochowskiej.


Guadalajara

Meksykańskie miasto położone w południowej części tego kraju i druga największa metropolia w Meksyku. Guadalajara uznawana jest także za ważne centrum kultury łacińskiej. To tutaj narodziła się charakterystyczna dla Meksyku tradycja mariachi.


Gwangju

Jedno z największych miast Korei Południowej, które powstało ponad 2000 lat temu. W 1980 roku miały tu miejsce demonstracje związane z dyktaturą wojskową, które zostały krwawo stłumione. Według nieoficjalnych źródeł zginęło 165 osób, a prawie 1000 zostało rannych.

Gwangju znane jest z ulicznego jedzenia. Znajdziemy tutaj tysiące knajp serwujących specjały lokalnej kuchni m.in. owoce morza czy tropikalne owoce.


Gaziantep

Miasto w Turcji będąc ważnym ośrodkiem przemysłowym. Działa tutaj ponad 100 fabryk zajmujących się produkcją dywanów, których eksport generuje znaczną część dochodu miasta.

Ponadto Gaziantep słynie ze swoich gajów oliwnych, winnic i sadów pistacjowych oraz produkowanej z nich baklawy.


Gitega

Od 24 grudnia 2018 r. stolica środkowoafrykańskiego państwa – Burundi. Miasto zostało założone w 1912 roku przez niemieckich kolonizatorów.

Gitega jest także gospodarczym centrum kraju, którego najważniejszą gałęzią jest działalność związana z obróbką kawy.


Gaborone

Stolica Botswany. Ważne centrum gospodarcze i finansowe, siedziba wielu banków oraz instytucji, również międzynarodowych.

Ważnym sektorem gospodarki jest jubilerstwo, a szczególności obróbka diamentów, których Botswana jest największym producentem na świecie.


Glasgow

Największe miasto Szkocji. W przeszłości ważny ośrodek handlowy, przez który przechodziła znaczna część towarów importowanych i eksportowanych do Ameryki oraz Azji. Obecnie centrum przemysłu stoczniowego, chemicznego i wysokich technologii.

Co ciekawe w mieszkańcy Glasgow wykształcili swój własny dialekt, który jest trudny do zrozumienia przez osoby spoza miasta.

W mieście zaobserwowano fenomen – efekt Glasgow. Polega on na tym, że u osób mieszkających w tym mieście stwierdzono nie dający się niczym wytłumaczyć gorszy stan zdrowia, większą częstotliwość zachorowań oraz krótszy czas życia w porównaniu do innych miejsc w Europie.


Georgetown

Miasto na G położone w Gujanie oraz stolica tego kraju. Ważny port morski przez który przechodzą główne towary eksportowe Gujany – boksyty, złoto czy diamenty.

Jest to jedno z najniebezpieczniejszych miast na świecie, regularnie dochodzi tutaj do napadów z bronią czy porwań dla okupu.

Największym zabytkiem Georgetown jest zbudowana z drewna katedra św. Jerzego.


Sprawdź inne kategorie na G
Państwo na G
Rzeka na G
Góra na G
Owoc na G
Zwierzę na G
Kolor na G
Roślina na G
Rzecz na G
Stolica na G
Jedzenie na G
Zawód na G