Owoce i warzywa na M

Owoc na M

Morela

Owoc pochodzący z Azji, obecnie uprawiany w wielu miejscach na świecie, także w Polsce. Morela to owoc o kulistym kształcie, którego kolor przybiera barwę żółtą. Pod miękką skórką znajduje się soczysty i słodki miąższ oraz stosunkowo duża pestka.

Morele można spożywać na surowo, ale wykorzystuje się je także do produkcji takich przetworów jak dżemy czy soki.

Marakuja

Owoc na M pochodzący z Ameryki Południowej. Współcześnie uprawiany także w Australii, na Hawajach czy Wyspach Galapagos. Dojrzałą marakuja przybiera żółtą barwę, a jej miąższ jest słodki i galaretkowaty.

Mango

W stanie naturalnym mango występuje w Azji Południowej, głównie w Indiach. Jednak jego uprawy rozmieszczone są na całym świecie, w strefie klimatu tropikalnego. Mango to owoc narodowy Indii, Pakistanu oraz Filipin. Liście mangowca znajdują się na fladze Bangladeszu.

Dojrzały owoc mango przyjmuje różną barwę, może być zielony, żółty, pomarańczowy lub czerwony. Pod skórką znajduje się bardzo słodki, miękki miąższ oraz stosunkowo duża, mocno spłaszczona pestka.

Mandarynka

Owoc pochodzący z Azji Południowej, obecnie uprawiany na szeroką skalę w w klimacie tropikalnym i subtropikalnym. Mandarynka to niewielki, kulisty owoc o budowie podobnej do pomarańczy.

Pod skórką znajduje się bardzo soczysty miąższ, który w zależności od odmiany jest słodki lub lekko kwaskowaty.

Malina

Owoc występujący w stanie dzikim niemal w całej Europie (poza Islandią oraz Portugalią) i Azji. Z kolei uprawy malin znajdują się niemal na całym świecie. Owoc składa się z licznych, drobnych kuleczek, które zawierają w sobie niewielką pestkę.

Maliny mogą być spożywane na surowo, jednak najbardziej popularnym produktem, który z nich powstaje jest bogaty w witaminy sok. 

Mirabelka

Odmiana śliwki. Owoc na M wysapujący powszechnie w europejskim klimacie umiarkowanym. W Polsce roślina występująca zarówno dziko jak i w formie upraw.

Mirabelka to niewielki owoc o kulistym kształcie, pokryty żółtą skórką pod którą znajduje się miękki, słodki i soczysty miąższ.

Morwa

Owoc występujący w przede wszystkim w Azji, ale także w Afryce i Ameryce Północnej, sporadycznie można go spotkać także w Europie. Morwa swym wyglądem przypomina nieco malinę, dojrzały owoc może być biały lub czarny.

Morwę wykorzystuje się do produkcji wina i soków, ale także jako dodatek do ciast, tart czy deserów.

Mangostan

Mangostan w stanie naturalnym występuje w Indonezji, Malezji oraz Tajlandii. Jego owoce są kuliste, a dojrzałe przybierają kolor fioletowy.

Wewnątrz znajdują się zwarte nasiona, które wyglądem przypominają czosnek, to właśnie one są jadalną częścią owocu. Ich smak można przyrównać do poziomki, ananasa czy pomarańczy.

Melon

Owoc na literę M należący do rodziny dyniowatych, a więc tej samej co np. dynia czy ogórek. Melon to gatunek ogórka, który dziko występuje w Afryce. Z kolei jego uprawy można spotkać w Azji, Europie, Ameryce oraz Australii.

Melon to owoc, który przyjmuje kulisty, spłaszczony kształt. W zależności od odmiany jego skórka możne być żółta czy brązowa, a miąższ pomarańczowy czy jasnozielony.

Miechunka

Owoc występujący w stanie naturalnym w międzyzwrotnikowej części obu Ameryk, głównie w Meksyku. Jeden gatunek tego owocu występuje także w Europie i Azji. Miechunka przyjmuje kolisty kształt, dojrzały owoc jest pomarańczowy, a pod skórką znajduje się miękki miąższ zawierający dużą liczbę drobnych nasion.

Miechunkę wykorzystuje się przede wszystkim w medycynie naturalnej jako sposób na wsparcie odporności. Można z niej zrobić nalewkę, dodać do deseru czy dań z makaronu lub kaszy.

Warzywo na M

Marchew

Przez niektórych uznawana za owoc. Marchew występuje w stanie dzikim w Europie, Azji oraz Afryce. Jest także ważną rośliną uprawną. Ceniony jest przede wszystkim jej korzeń, który przyjmuję podłużną formę, miąższ jest pomarańczowy, fioletowy, biały czy żółty, zwarty i twardy.

Maniok

Warzywo na literę M pochodzące z Brazylii. Bulwy osiągają wielkość do 60 cm długości i 4 kg wagi. Z zewnątrz brązowe, w środku są białe. W stanie surowym maniok jest trujący dlatego przed spożyciem trzeba go odpowiednio przygotować – wypłukać i ugotować.

W obszarze tropikalnym Ameryki, Afryki oraz Azji maniok stanowi podstawowe źródło pożywienia dla prawie 70% mieszkańców.