Szczyty i góry na M

Polskie szczyty na M


Mięguszowiecki Szczyt

Góra na M położona na granicy polsko-słowackiej w Tatrach Wysokich. Pierwszymi zdobywcami szczytu był 3-osobowy zespół polskich taterników:Ludwik Chałubiński, Wojciech Roj i Maciej Sieczka. Ta sztuka udałą się im w 1877 r.


Miedziane

Szczyt liczący 2233 m n.p.m. położony w Tatrach Wysokich , rozdzielający od siebie 2 doliny Dolinę Pięciu Stawów Polskich oraz Dolinę Rybiego Potoku.


Mnich

Bardzo charakterystyczny szczyt o ostrych zboczach wznoszący się nad brzegiem Morskiego Oka. Mnich liczy 2068 m n.p.m. Sylwetka góry jest umieszczona na odznakach przyznawanych przewodnikom tatrzańskim.


Mostownica

Szczyt na literę M położony w obrębie pasma górskiego o nazwie Gorce, na terenie Gorczańskiego Parku Narodowego. Mostownica liczy 1251 m n.p.m.


Munczolik

Góra w Beskidzie Żywieckim położona na granicy Polski oraz Słowacji. Munczolik liczy 1356 m n.p.m.

Zagraniczne szczyty na M


Mount Everest

Znana także jako Czomolungma. Góra na M będąca jednocześnie najwyższym szczytem świata o wysokości 8848 m n.p.m. Mount Everest położony jest na granicy Chin i Nepalu.

Pierwsze udane wejście na szczyt miało miejsce w 1953 r. a sztuka ta udała się dwóm wspinaczom. Byli to Edmund Hillary z Nowej Zelandii oraz Tenzing Norgay z Nepalu.

Z kolei pierwsze zimowe wejście na szczyt miało miejsce 27 lat później. W 1980 r. na szczycie stanęli Leszek Cichy oraz Krzysztof Wielicki.


Mont Blanc

Góra na literę M położona na granicy Włoch oraz Francji licząca 4808 m n.p.m. Mont Blanc jest najwyższym szczytem Alp a przez wielu geografów uważany jest za najwyższą górę w Europie (część z nich przyznaje ten tytuł Elbrusowi).


Monte Cassino

Wzgórze położone na terenie Włoch o wysokości 519 m n.p.m. Na jego szczycie znajduje się opactwo benedyktyńskie, które zbudowano w 529 r.

Monte Cassino zapisało się na kartach historii jako miejsce bitwy wojsk alianckich z Niemcami w czasie II wojny światowej. Do ostatecznego zwycięstwa aliantów w dużej mierze przyczynili się Polacy.


Maszerbrum

Góra na M nazywana dawniej K1. Jest to szczyt położony na terenie Pakistanu w obrębie łańcucha górskiego Karakorum o wysokości 7821 m n.p.m.

Po raz pierwszy na jej szczycie stanęli amerykańscy himalaiści George Bell i Willi Unsoeld w 1960 r.

Góry na M


Manaslu

Znany także jako Góra Duch lub Szczyt XXX. Ósma najwyższa góra na świecie i jeden z 14 szczytów przekraczających 8000 m n.p.m. Manaslu znajduje się na północy Nepalu i liczy 8156 m n.p.m.

Pierwsze zimowe wejście na szczyt (1984 r.) było dziełem Polaków Macieja Berbeki oraz Ryszarda Gajewskiego.


Masłowskie

Góry na literę M będące częścią Gór Świętokrzyskich. Ich najwyższym szczytem jest licząca 473 m n.p.m. Klonówka.


Majskie

Pasmo górskie położone na terytorium Federacji Rosyjskiej, rozciągające się na długości ok. 200 km. Najwyższy szczyt liczy 1983 m n.p.m.


Momskie

Góry na M położone w Jakucji – republice wchodzącej w skład Federacji Rosyjskiej. W najwyższym punkcie liczą 2533 m n.p.m. Góry Momskie są porośnięte tundrą górską, a w niższych partiach lasami modrzewiowymi.


Małchańskie

Pasmo górskie na M zlokalizowane na terytorium Rosji, w Kraju Zabajkalskim oraz Buriacji. Najwyższy szczyt osiąga 1735 m n.p.m.https://panstwa-miasta.com.pl/miasta/miasta-na-m/

Rzeki na M

Owoce i warzywa na M

Zwierzę na M

Kolor na M

Rośliny na M

Rzeczy na M

Stolica na M

Jedzenie na M

Zawód na M