Mitologia na P – grecka

Panacea
Pandora
Parys
Pegaz
Penelopa
Persefona
Perseusz
Plejada
Pluton
Pola Elizejskie
Posejdon
Prometeusz
pięta Achillesa


Mitologia na P – rzymska

Pluton
Polluks

Mitologia na literę P – opisy

Grecka mitologia na P to naprawdę ogromny zbiór postaci oraz nazw mitycznych miejsc. Wymieńmy chociaż kilka z nich: Pandora, Parys, Pegaz, Posejdon, Prometeusz oraz miejsca takie jak Pola Elizejskie.

Pandora większości z nas kojarzy się zapewne z puszką i słusznie. Dodatkowo Pandora uznawana jest w mitologii za pierwszą kobietę na ziemi. Była ona formą kary jaką Zeus wymierzył ludziom za fałszywą ofiarę jaką miał złożyć Prometeusz. Pandora wyszła za mąż za brata Prometeusza a w posagu otrzymała słynną puszkę. Po jej otwarciu wszelkie nieszczęścia wydostały się, jednak na dnie znajdowała się nadzieja.

Parys to królewicz z Troi, który za młodu miał zostać porzucony w górach, bowiem matka widziała we śnie jak Parys pali miasto. Wychowany przez pasterza dorasta i na polecenie Zeusa rozstrzyga spór, przynajmniej złote jabłko Afrodycie. W zamian bogini pomogła mu uprowadzić piękną Helenę co doprowadziło do wybuchu wojny trojańskiej. Przepowiednia faktycznie się spełniła, no Troja została zniszczona. Jednak Parys wsławił się pokonaniem Achillesa, a dokonał tego zatrutą strzała, która trafiła w piętę.

Mitologia na P obfituje w ciekawe postaci a to jeszcze nie koniec. Kolejna osoba to Prometeusz, jeden z tytanów i pierwszy człowiek na ziemi. Prometeusz wykradł ogień z Olimpu i przekazał go ludziom, nauczył ich wytapiać metale, budować domy, czytać, pisać czym rozgniewał Zeusa. Karą była wspomniana Pandora i jej nieszczęścia.

W mitologii rzymskiej mamy takie postaci jak Pluton czy Polluks. Pierwszy z nich to bóg świata podziemnego. Natomiast Polluks to obok Kastora jeden z młodzieńców na białym rumaku, którzy wsparli Rzymian w bitwie. Uznawani za patronów jazdy rzymskiej.


Sprawdź inne kategorie na P
Film na P
Serial na P
Wyspa na P
Imię damskie na P
Imię męskie na P
Pierwiastek na P
Instrument muzyczny na P
Sport na P
Marka na P
Pokemon na P
Część ciała na P
Kwiat na P
Cecha na P
Marka samochodu na P
Ptak na P
Ryba na P
Rasa psa na P
Ssak na P
Słowo na P
Emocje na P
Gra na P
Klub piłkarski na P
Ubranie na P
Aktor na P
Piłkarz na P