Mitologia na O – grecka

Ocean
Odys
Odyseusz
Okeanos
Olimp
Orion
oceanida
okeanida
olimpijczyk
oreada


Mitologia na O – rzymska

Orkus

Mitologia na literę O – opisy

Mitologia starożytnych Greków obfituje w postaci, miejsca i inne określenia zaczynające się na literę O. Przykładowo możemy wymienić tutaj następujące nazwy: Ocean, Odyseusz, Orion oraz takie miejsca jak Olimp.

Jak nietrudno się domyślić Ocean to postać związana z wodami. Był największym z tytanów, utożsamiany z morzem wewnętrznym. Odyseusza nikomu nie trzeba chyba przedstawiać. To król Itaki, znany przede wszystkim jako bohater Odysei Homera. Odyseusz był pomysłodawcą konia trojańskiego, dzięki któremu Grecy wygrali wojnę. A droga powrotna po tym zwycięstwie okazał się być niezwykle czasochłonna i pełna przygód.

Orion to mityczny olbrzym o niezwykłej urodzie oraz sile, syn Posejdona. Olimp jest mityczną siedzibą bogów, to także najwyższy masyw górski całej Grecji. Oceanidy (Okeanidy) to nimfy morskie, których było aż 3 tysiące. Każda z nich była patronką innej rzeki, jeziora, morza czy stawu.

Rzymska mitologia na O jest znacznie uboższa. Przykładem może być Orkus – demon śmierci. W podziemnym świecie zajmował się karaniem po śmierci kłamców i zdrajców.