Mitologia na M – grecka

Maja
Melpomena
Metis
Metyda
Minos
Minotaur
Mnemosyne
Mnemozyna
Morfeusz
Mojra
mantykora
muza


Mitologia na M – rzymska

Maja
Many
Mars
Merkury
Minerwa

Mitologia na literę M – opisy

Mitologia grecka jest pełna postaci i miejsc, których nazwy zaczynają się na literę M. Są to przykładowo Minos, Minotaur, Morfeusz czy Mojry. Pierwszy z nich to mityczny król Krety, który na tyle dobrze i sprawiedliwie zarządzał państwem, że po śmierci został sędzią umarłych. Z Minosem związane jest też kolejna postać z mitologii greckiej, a mianowicie Minotaur.

Minotaur to człowiek z głową byka, który został zrodzony przez żonę Minosa, była to kara za niezłożenie ofiary Posejdonowi. Minotaur został zamknięty w labiryncie, który zaprojektował Dedal i dopiero ateński heros, Tezeusz zdołał go pokonać, w czym pomogła mu córka Minosa, Ariadna.

Morfeusz był w mitologii greckiej bogiem świata snów, z kolei Mojry to boginie losu, które jako jedyne znały przyszłość ludzi oraz bogów.

Rzymska mitologia na M to na przykład Mars, Merkury bądź Minerwa. Mars to rzymski bóg wojny, jego grecki odpowiednik nosił miano Ares. Merkury uznawany jest za boga handlu i kupców, posłaniec bogów. Natomiast Minerwa to bogini sztuki oraz rzemiosła.


Sprawdź inne kategorie na M
Film na M
Serial na M
Wyspa na M
Imię damskie na M
Imię męskie na M
Pierwiastek na M
Instrument muzyczny na M
Sport na M
Marka na M
Pokemon na M
Część ciała na M
Kwiat na M
Cecha na M
Marka samochodu na M
Ptak na M
Ryba na M
Rasa psa na M
Ssak na M
Słowo na M
Emocje na M
Gra na M
Klub piłkarski na M
Ubranie na M
Aktor na M
Piłkarz na M