Największe jezioro Afryki
Jakie jest największe jezioro w Afryce pod względem powierzchni? W jakim kraju się znajduje i co je wyróżnia? A jak nazywa się najgłębsze jezioro w Afryce? W tym wpisie poruszymy temat rekordowych jezior położonych na drugim największym kontynencie, jakim jest Afryka.
Największe jezioro Czarnego Lądu to Jezioro Wiktorii, które już za moment poznamy nieco lepiej. Później zastanowimy się także, czym wyróżnia się najgłębsze jezioro Afryki – Tanganika.
Największe jezioro w Afryce – Jezioro Wiktorii
Największe jezioro w Afryce, biorąc pod uwagę zajmowaną powierzchnię to Jezioro Wiktorii, które pokrywa powierzchnię 68 800 km². Jest to również drugie największe powierzchniowo jezioro słodkowodne świata oraz trzecie, biorąc pod uwagę jeziora słone.
Jezioro Wiktorii znajduje się w Afryce Wschodniej, na Wyżyny Wschodnioafrykańskiej, na wysokości ponad 1100 metrów nad poziomem morza. Jezioro to leży w dorzeczu Nilu, wpada do niego rzeka Kagera, a wypływa Nil Błękitny, zwany te Nilem Wiktorii.
Największe jezioro Afryki otrzymało nazwę na cześć królowej Wielkiej Brytanii, Wiktorii, która sprawowała rządy od 1837 do 1901 roku. Nadał ją brytyjski odkrywca John Hanning Speke, który jako pierwszy zbadał te tereny, a w szczególności miejsce wypływu Nilu Błękitnego.
Najgłębsze jezioro Afryki – Tanganika
Najgłębsze jezioro Afryki to Tanganika, która w najgłębszym miejscu liczy 1435 km. Jest to także najdłuższe jezioro słodkowodne na świecie, którego długość z północy na południe wynosi 673 km. To tak jakby przez całą Polskę, z Trójmiasta do Zakopanego ciągnęło się jedno wielkie jezioro.
Najgłębsze jezioro w Afryce powstało w wyniku zalania rowów tektonicznych, które powstały za sprawą ruchu płyt. Jezioro Tanganika otaczają wysokie góry, a sama tafla leży na wysokości ponad 700 m n.p.m.
Tanganika jest jeziorem granicznym, dostęp do niego mają 4 państwa: Zambia, Burundi, Demokratyczna Republika Kongo oraz Tanzania.
Inne największe jeziora w Afryce
W Afryce jest wiele dużych jezior, a w nomenklaturze geograficznej powstało nawet specjalne określenie – “Wielkie Jeziora Afrykańskie”. Są to największe jeziora w Afryce, skupione we wschodniej części kontynentu. Wypełniają one zagłębienia Wielkich Rowów Afrykańskich – powstałych w wyniku przesuwania się płyt tektonicznych.
Do tej grupy zalicza się przede wszystkim:
- Jezioro Wiktorii – 68 tys. km²
- Tanganika – 34 tys. km²
- Jezioro Alberta – 5,6 tys. km²
- Kiwu – 2,6 tys. km²
- Jezioro Edwarda – 2,3 tys. km²
Jeziora Wiktorii, Edwarda i Alberta znajdują się w dorzeczu Nilu, a pozostałe dwa stanowią dopływ rzeki Kongo. Największe jeziora Afryki charakteryzują się taką samą budową – tektoniczną.
Największe jezioro zaporowe Afryki
Jeśli chodzi o jeziora zaporowe, czyli takie, które powstały w wyniku zatamowania odpływu wody np. poprzez budowę zapory to największym jeziorem Afryki jest Zbiornik Wolta. Jednocześnie jest to także największe jezioro na świecie, które powstało w wyniku działalności człowieka.
Jezioro w całości znajduje się na terytorium Ghany i zajmuje powierzchnię 8502 km², co stanowi 3,6% powierzchni tego kraju. Powstało w wyniku budowy zapory Akosombo na rzece Wolta, która jest jednocześnie hydroelektrownią.
Elektrownia wodna produkuje ogromne ilości energii, pozwalające zaspokoić większość krajowego zapotrzebowania oraz sąsiednich krajów, Togo oraz Beninu.