Największe i najmniejsze jezioro świata

Największe jeziora świata

Jakie jest największe jezioro świata? Jaką powierzchnię zajmuje, gdzie jest położone i jaką ma głębokość? Jakie jest największe jezioro na świecie z wodą słodką a jakie ze słoną? W tym artykule rozwiejemy wszystkie twoje wątpliwości w temacie największe jeziora świata.

Poznamy ich dokładną lokalizację, krótką charakterystykę, odkryjemy największe jeziora każdego kontynentu oraz największe jezioro w Polsce. Największe jezioro w Europie, największe sztuczne jezioro na świecie oraz najgłębsze jezioro naszego globu.

Największe jeziora na świecie pod względem powierzchni

Najpierw poznamy największe jezioro na świecie bez rozróżniania na jezioro słodkowodne i słonowodne. W takim przypadku największe jezioro świata to Morze Kaspijskie, które tak naprawdę nie jest morzem, a jeziorem. Nazwa jest myląca jednak dla geografów nie ma najmniejszych wątpliwości, Morze Kaspijskie to jezioro, co prawda że słoną wodą, jednak jezioro.

A poniżej lista zawierającą największe jeziora świata uwzględniając jeziora słone i słodkie:

  • Morze Kaspijskie (słone) – 371 800km²
  • Jezioro Górne (słodkie) – 82 410km²
  • Jezioro Wiktorii (słodkie) – 68 800km²
  • Jezioro Huron (słodkie) – 59 596km²
  • Jezioro Michigan (słodkie) – 57 850km²
  • Tanganika (słodkie) – 32 893km²
  • Bajkał (słodkie) – 31 500km²
  • Wielkie Jezioro Niedźwiedzie (słodkie) – 31 080km²
  • Jezioro Niasa (słodkie) – 30 800km²
  • Wielkie Jezioro Niewolnicze (słodkie) – 28 919km²

Wiemy już jak nazywa się największe jezioro na świecie teraz kolej poznać je trochę lepiej oraz przeanalizować inne kategorie takie jak jeziora sztuczne.

Największe jezioro świata – Morze Kaspijskie

Nazwa może być myląca, jednak z drugiej strony taki wyjątek łatwiej zapamiętać, Morze Kaspijskie to największe jezioro słone na świecie i jednocześnie największe jezioro w ogóle.

Obecnie powierzchnia jeziora to 371 800 km², jednak z roku na rok staje się coraz mniejsze. Mimo to nadal Morze Kaspijskie jest większe niż Polska. Jeszcze 100 lat temu jezioro było znacznie większe i liczyło 442 tys. km².

Poziom wody zmienia się m.in. ze względu na różnice w dopływach (budowa zapory zatrzymuje część wody) oraz intensywne rolnictwo, głównie uprawy bawełny, które zużywa ogromne ilości wody.

Liczą z południa na północ rozciąga się na długości 1030 km, a ze wschodu na zachód 435 km w najdłuższych miejscach.

Dostęp do Morze Kaspijskiego ma 5 państw: Rosja, Kazachstan, Turkmenistan, Iran oraz Azerbejdżan. Nad jego brzegiem leży m.in. stolica Azerbejdżanu – Baku oraz takie miasta jak Machaczkała czy Astrachań.

Morze Kaspijskie położone jest w depresji, czyli pod poziomem morza. Tafla wody znajduje się 28 m p.p.m.

Morze Kaspijskie jest jeziorem reliktowym, co oznacza, że stanowi pozostałość po innym zbiorniku wodnym. W tym przypadku chodzi o tzw. Morze Sarmackie, które było częścią Oceanu Tetydy.

Wraz z ocieplaniem się klimatu poziom wody opadał aż finalnie z Oceanu Tetydy powstało Morze Kaspijskie, a także Morze Czarne i Śródziemne. O ile dwa ostatnie nadal mają połączenie z oceanami tak Morze Kaspijskie utraciło ten dostęp.

Jeśli więc zastanawiałeś się dlaczego Morze Kaspijskie to jezioro to już masz odpowiedź – brak dostępu do oceanów.

Największe jezioro słodkowodne na świecie – Jezioro Górne

Największym jeziorem świata ze słodką wodą jest Jezioro Górne, położone na granicy Kanady i USA. Jest to 1 z 5 jezior zaliczonych do kompleksu Wielkich Jezior Ameryki Północnej. Jest największym i najbardziej na północ wysuniętym jeziorem tego kompleksu.

Jezioro zajmuje powierzchnię 82 100 km² a więc jest prawie 4 razy mniejsze niż Polska.

Jezioro Górne jest stosunkowo głębokim jeziorem, średnia głębokość to 147 m, a w najgłębszym miejscu 406 m.

Największe słodkie jezioro na świecie liczy 560 km z północy na południe oraz 260 km ze wschodu na zachód, licząc najbardziej oddalone od siebie miejsca. Czas retencji jeziora, czyli hipotetyczny czas potrzebny na wypłynięcie całej wody przy braku dopływu to 191 lat.

Na jeziorze znajduje się kilkanaście archipelagów i 1763 wyspy przy czym część z nich jest zamieszkana.

Największe słodkie jeziora na świecie jest jeziorem typu lodowcowego, a więc powstało w wyniku działania i topnienia lądolodu, co miało miejsce około 10 tys. lat temu.

Linia brzegową jeziora liczy 4385 km, Jezioro Górne zawiera około 10% słodkiej wody powierzchniowej na świecie.

Wiesz już jakie jest największe jezioro słodkowodne na świecie oraz znasz jego krótką charakterystykę, teraz poznajmy kolejne ciekawostki tyczące się największych i najgłębszych jezior świata.

Najdłuższe jezioro słodkowodne na świecie – Jezioro Tanganika

Tanganika to najdłuższe jezioro słodkowodne na świecie, liczy 673 km długości patrząc z południa na północ. Jest to też drugie największe jezioro słodkowodne na świecie oraz drugie najgłębsze jezioro świata. Głębokość dochodzi tutaj do 1435 metrów.

Podobnie jak Bajkał jest to jezioro tektoniczne, a więc powstało poprzez wypełnienie wodą głębokich rowów tektonicznych, które ukształtowały się w wyniku ruchu płyt tektonicznych.

Dostęp do Jeziora Tanganika mają 4 państwa: Burundi, Demokratyczna Republika Kongo, Tanzania oraz Zambia.

Jezioro otaczają wysokie góry, a tafla wody znajduje się 773 m n.p.m. nawet pomimo tego mamy tutaj do czynienia z tzw. kryptodepresją. Bowiem w niektórych miejscach dno Jeziora Tanganika leży na na wysokości nawet 662 metrów pod poziomem morza.

Największe sztuczne jezioro na świecie – Zbiornik Wolta

Z geograficznego punktu widzenia określenie sztuczne jezioro nie jest poprawne, ponieważ jezioro to naturalny zbiornik wodny, jednak w mowie potocznej to sformułowanie jest powszechnie stosowane i akceptowane, a więc będziemy się nim posługiwać.

Największe sztuczne jezioro na świecie to Jezioro Wolta, położone na terenie Ghany, w Afryce. W najszerszy miejscu zbiornik ten liczy 520 km.

Powierzchnia Jeziora Wolta to 8502 km², a pojemność 148 km³ wody co czyni je trzecim największym jeziorem sztucznym na świecie pod względem pojemności. Pierwsze miejsce w tym zakresie zajmuje Jezioro Kariba zlokalizowane między Zambią a Zimbabwe.

Jezioro Wolta powstało w wyniku budowy Zapory Akosombo, którą oddano do użytku w 1965 roku. Tutejsza elektrownia wodna generuje 60-70% energii elektrycznej dla Ghany oraz zaspokaja znaczą część zapotrzebowania sąsiadów – Togo i Beninu.

Wolta to nie jedyne duże sztuczne jezioro, poniżej największe sztuczne jeziora na świecie oraz ich powierzchnia:

  • Jezioro Wolta – 8502 km² – Ghana
  • Jezioro Smallwood – 6527 km2 – Kanada
  • Zbiornik Kujbyszewski 6450 km² – Rosja
  • Zbiornik Buktyrmański 6450 km² – Kazachstan
  • Jezioro Kariba – 5580 km² – Zimbabwe, Zambia

Z kolei największe sztuczne jezioro w Polsce to Jezioro Włocławskie, które liczy 70,4 km².

Jakie jest najgłębsze jezioro na świecie? Bajkał!

Bajkał z wielu względów jest jeziorem wyjątkowym. Nie dość, że jest najgłębsze na świecie to równocześnie jest najstarszym jeziorem naszej planety. Bajkał jest też 2 największym jeziorem w Azji i siódmym na świecie.

Bajkał to jezioro tektoniczne, a więc powstałe w wyniku ruchu płyt tektonicznych. Powstałe w ten sposób kaniony i rozpadliska zalane zostały woda i tak właśnie powstał Bajkał.

Jest to najstarsze jezioro świata, liczy ponad 25 milionów lat a powstało w wyniku zderzania się płyty indyjskiej z Azją. To samo zderzenie doprowadziło do wypiętrzenia Himalajów.

W najgłębszym miejscu liczy aż 1642 m, średnia głębokość to 730 m.

Flora i fauna jeziora Bajkał jest naprawdę wyjątkowa, 60% gatunków to endemity, a więc zwierzęta i rośliny, które nie występuje w żadnym innym miejscu na świecie.

Największe i najgłębsze jeziora świata – podsumowanie

Podsumowując, największe jezioro na świecie to Morze Kaspijskie, w Polsce Jezioro Śniardwy. Najgłębszym jeziorem świata jest Bajkał, a w naszym kraju Jezioro Hańcza.

Wiemy już jakie jest największe i najgłębsze jezioro na świecie, w podziale na jeziora słodkowodne, ze słoną wodą, sztuczne zbiorniki. Znamy też największe jezioro poszczególnych kontynentów oraz Polski.

Po przeczytaniu tego artykułu powinieneś wiedzieć jakie jest największe jezioro świata i zdawać sobie sprawę z tego, że Morze Kaspijskie tak naprawdę jest jeziorem i to tym największym na naszej planecie.

A jakie jest najmniejsze jezioro na świecie?

Oficjalnie najmniejszym jeziorem świata jest Jezioro Benxi, co potwierdza wpis do Księgi Rekordów Guinnessa. Znajduje na terenie Chin, nieopodal miasta o tej samej nazwie. Jezioro jest pochodzenia naturalnego i znajduje się wewnątrz jaskini. Jego powierzchnia to 15 m².