Najmniejszy i największy kontynent, czyli kontynenty od najmniejszego do największego

Jak nazywa się i jaką powierzchnię zajmuje największy kontynent na Ziemi? Ilu ludzi go zamieszkuje, czym się charakteryzuje, co go wyróżnia?

A jaki jest najmniejszy kontynent na świecie? Jaką powierzchnię zajmuje, ilu ma mieszkańców i kiedy go odkryto? Te i inne pytania znajdą tutaj swoją odpowiedź, a naszym planem ramowym będą kontynenty od najmniejszego do największego.

Najmniejszy i największy kontynent na świecie – wprowadzenie

Obecnie na świecie jest dokładnie 7 kontynentów i nic nie wskazuje na to aby ich liczba miała się zmienić w ciągu następnych tysięcy lat. Ruchy płyt tektonicznych są bardzo powolne, jednak działają stale. Na przestrzeni milionów lat liczba i powierzchnia poszczególnych kontynentów ulegała zmianie.

Jednak obecnie największy kontynent świata to Azja, czasem liczona łącznie ze Starym Kontynentem i określana jako Eurazja.

Jaki jest największy kontynent na świecie?

Największy kontynent na Ziemi to Azja, będąca równocześnie najludniejszym kontynentem na Ziemi, który zamieszkuje około 60% populacji. Również pod wieloma innymi względami Azja zaliczana jest do kontynentów „naj”.

Mamy tu największe miasto na świecie (Tokio), najwyższy szczyt świata (Mount Everest), najwyższy budynek na świecie (Burj Khalifa) czy też największe jezioro na świecie (Morze Kaspijskie).

Największy kontynent na Ziemi to Azja i tutaj nie ma żadnych wątpliwości. Niektórzy za takowy uznają Eurazję, jednak kulturowo Europa i Azja to dwa zupełnie różne twory, choć znajdują się na jednym dużym lądzie i geograficznie tworzą jedność.

Który kontynent jest największy? Azja!

Wiemy już jaki kontynent jest największy, teraz pora poznać go nieco lepiej. Azja nazywana jest kontynentem Wielkich kontrastów geograficznych, a wszystko przez niezwykłą różnorodność stref klimatycznych (od tropikalnej po polarną), fauny (od tundry i wiecznej zmarzliny, iglastej tajgi, przez bagna, pustynie, wysokie góry czy płaskie stepy), flory czy w końcu kultur, tradycji.

Jeszcze lepiej to jaki jest największy kontynent na Ziemi pokaże nam ukształtowanie powierzchni. 70% Azji to wyżyny, a średnia wysokość tego kontynentu to 1000 m n.p.m. oczywiście średnia mocno zawyżają Himalaje czy Pamir. Jednak znajdziemy tutaj też największą depresję na świecie, Morze Martwe położone jest na wysokości 430 m pod poziomem morza.

Jak widać największy kontynent Ziemi nie jest wyjątkowy tylko ze względu na swoje rozmiary, ale także ogromna różnorodność geograficzną i społeczną.

Jaki jest najmniejszy kontynent na Ziemi?

Zdecydowanie najmniejszy kontynent na świecie to Australia i Oceania. Jego powierzchnia to 7,7 mln km², w porównaniu do Azji, która liczy 44,6 mln km² jest to prawie 6 razy mniej.

Najmniejszy kontynent na świecie wcale nie zamieszkuje najmniej ludzi, a wszystko za sprawą Antarktydy, która nie ma stałych mieszkańców. Cała Australia wraz z otaczającymi wyspami liczy około 39 mln mieszkańców czyli niewiele więcej niż Polska. Przy czym ponad połowa z nich mieszka w Australii.

Najmniejszy kontynent świata Australia i jej charakterystyka

Australia i Oceania to kontynent, który składa się z Australii oraz tysięcy wysp rozsianych na wodach Oceanu Spokojnego. Największe z nich to Tasmania, Nowa Zelandia czy Nowa Gwinea.

Australia jest drugim od końca kontynentem pod względem liczby mieszkańców i gęstości zaludnienia. Mniejsze wartości posiada tylko Grenlandia, ale nic dziwnego, bo nikt tam na stałe nie mieszka.

W Australii jest więcej owiec niż ludzi, większość wewnętrznej części kraju to pustynne pustkowia a większość ludzi mieszka na wybrzeżu lub w niedalekiej odległości. Co ciekawe aż 85% populacji mieszka w miastach, a Prawie 60% w 5 największych miastach Australii.

Który kontynent jest najmniejszy posiada też mnóstwo wysp, które bardzo różnią się od siebie pod kątem rozwoju gospodarczego. Przykładowo wyspa Nowa Gwinea choć jest 2 razy większa od Polski praktycznie w ogóle nie posiada utwardzonych dróg.

Z kolei Nowa Zelandia jest bardzo mocno rozwinięta gospodarczo.

To jaki kontynent jest najmniejszy wynika z milionów lat działania tektoniki, ruchów płyt, które pozostają w nieustannym ruchu. Procesy te zachodzą stale i nic nie wskazuje na to aby aby miały w najbliższym czasie ustąpić.

Wiemy już jaki jest najmniejszy kontynent na świecie a jaki największy, teraz pora poznać pozostałe i porównać ich powierzchnię na tle tych skrajnych.

Kontynenty od najmniejszego do największego – lista

Poniżej znajdziesz wszystkie kontynenty od największego do najmniejszego:

  • Azja
  • Afryka
  • Ameryka Północna
  • Ameryka Południowa
  • Antarktyda
  • Europa
  • Australia

Jak widać Azja jest największa a Australia i Oceania najmniejsza.

Znamy już największy i najmniejszy kontynent, poznaliśmy też kontynenty świata od największego do najmniejszego teraz pora zastanowić się jak wyglądało to w przeszłości i jak może to wyglądać za kilkaset milionów lat.

Największy kontynent w przyszłości i przeszłości

To jaki jest największy kontynent na świecie wcale nie pozostaje zamkniętą kwestią. Płyty tektoniczne są w ciągłym ruchu i choć jest on bardzo powolny to na przestrzeni milionów lat z centymetrów i milimetrów robią się kilometry.

Największy kontynent świata, który istniał w przeszłości to m.in. Pangea czy Pannocja. Pierwszy z nich składał się ze wszystkich istniejących obecnie kontynentów i istniał między 300 a 180 mln lat temu.

Z kolei Pannocja istniała 600 do 540 mln lat temu i powstał na skutek rozpadu innego superkontynent Rodinii. Z kolei najstarszy superkontynent to Walbara, powstał już 3,6 mld lat temu, a więc niemal na samym początku istnienia Ziemi.

Jak widać w przeciągu milionów lat rozpad i łączenie się się kontynentów było i nadal jest naturalnym stanem rzeczy.

Pangea Proxima to nazwa superkontynentu, który prawdopodobnie powstanie za ok. 250 mln lat i powstanie wskutek kolizji obu Ameryk z Europą i Azją.

Największy i najmniejszy kontynent na Ziemi – podsumowanie

A zatem znasz już największy kontynent na świecie, to Azja lub Eurazja. Doskonale żyjesz sobie również sprawę z tego jaki jest najmniejszy kontynent na świecie, a więc pytanie na sprawdzianie czy klasówce typu wymień kontynenty od największego do najmniejszego nie powinno sprawić ci najmniejszego problemu.

Tym bardziej, że kontynentów jest zaledwie 7 także łatwo je zapamiętasz. Dla przypomnienia największa jest Azja a najmniejsza Australia i Oceania.