Kraje buddyjskie na świecie
- Kraje buddyjskie to takie, w których dominującą religią jest buddyzm.
- Znajdują się przede wszystkim w Azji Południowo-Wschodniej, a największa koncentracja wyznawców buddyzmu to Półwysep Indochiński.
- Największy odsetek wyznawców buddyzmu ma Kambodża, gdzie wyznaje go ponad 97% populacji.
- Najliczniejsze skupisko buddystów liczące 244 mln osób znajduje się w Chinach.
- Buddyzm wyznaje około 380 mln osób co daje mu 5 miejsce, jeśli chodzi o największe religie na świecie.
Państwa buddyjskie
Interesują cię religie świata i chcesz dowiedzieć się więcej na temat ich geograficznego rozmieszczenia? Jeśli tak to musisz koniecznie poznać kraje buddyjskie, czyli takie, gdzie główną religią jest właśnie buddyzm, 5 największa religii na świecie.
Dowiesz się gdzie dominuje to wyznanie, gdzie znajduje się jego kolebka oraz w których państwach świata mieszka najwięcej wyznawców. Krótko mówiąc poznasz państwa buddyjskie od A do Z!
Opiszemy też w telegraficznym skrócie historię tej religii oraz podstawowe zasady.
Buddyzm – obszar występowania
Kraje wyznające buddyzm znajdują się przede wszystkim w Azji Południowo-Wschodniej. To tutaj zrodziła się ta religia i najbardziej rozpowszechniła. Zdecydowanie wyróżniają się 3 kraje tego regionu, gdzie buddyzm wyznaje ponad 90% wszystkich mieszkańców, a są to:
- Kambodża
- Tajlandia
- Mjanma (dawniej Birma)
Co więcej religia ta odgrywa duże znaczenie w niemal całej Azji Południowo-Wschodniej, Australii i Oceanii oraz w Japonii.
Poza tym nie stała się religią globalną, a obecność buddyzmu w innych krajach świata to wynik migracji. Buddyzm wyznaje co najmniej 1% mieszkańców takich krajów jak:
- USA
- Kanada
- Francja
- Portugalia
- Norwegia
- Surinam
- Australia
- Oman
- ZEA
Wiemy gdzie wyznaje się buddyzm, teraz pora przyjrzeć się tym państwom, w którym odsetek wyznawców buddyzmu jest największy.
Buddyzm – kraje w których dominuje
Buddyzm – gdzie dominuje ta religia? Do tego tematu możemy podejść na dwa sposoby, po pierwsze przedstawić kraje w których odsetek wyznawców buddyzmu jest największa oraz państwa, gdzie żyje największa liczba mieszkańców, którzy wyznają tę religię.
Pod kątem pierwszej z charakterystyk zdecydowanie wyróżniają się 3 państwa: Kambodża, Tajlandia oraz Mjanma (dawniej Birma) w których odsetek wyznawców buddyzmu wynosi ponad 90%.
W Kambodży odsetek osób wyznających buddyzm wynosi aż 97,9%.
W Tajlandii jest to dokładnie 93,2% a pozostali mieszkańcy to przeważnie muzułmanie i chrześcijanie.
Z kolei w Mjanma niespełna 90% osób wyznaje buddyzm.
Kraje w których wyznawców jest ponad 50% jest 8 (łącznie z wymienioną wyżej trójką). Podsumowując są to:
- Kambodża
- Tajlandia
- Mjanma
- Bhutan
- Sri Lanka
- Laos
- Mongolia
Z kolei biorąc pod uwagę jedynie liczebność wyznawców buddyzmu, za kraje buddyjskie można uznać przede wszystkim Chiny, gdzie jest 244 mln buddystów, jednak to “zaledwie” 18% wszystkich mieszkańców Chin. Duża koncentracja wyznawców buddyzmu występuje także w:
- Chiny, 244 mln
- Tajlandia, 69 mln
- Japonia, 45 mln
- Mjanma, 38 mln
Gdzie powstał buddyzm?
Skoro wiemy już gdzie dominuje buddyzm, pora na obiecaną krótką historię tej religii. Twórcą tej religii był Siddhārtha Gautama, który żył w latach 560-480 p.n.e. który nie pozostawił żadnych bezpośrednich przekazów, a całą wiedzę pozostawił swoim uczniom, dopiero oni spisali te nauki.
Budda głosił swoje nauki głównie na północy współczesnych Indii, 100 lat później rozprzestrzenił się na Iran oraz Azję Centralną, a w XI i XII w. na kraje Półwyspu Indochińskiego. Do XVI w. buddyzm dotarł aż do Mongolii, gdzie do dziś utrzymuje się jego północna granica.
Kraje buddyjskie, a raczej wyznawcy tej religii wierzą w 4 podstawowe “Szlachetne Prawdy”. Wszystkie z nich związane są z cierpieniem, przyczynie cierpienia oraz drodze do uwolnienia się od niego. Do uwolnienia się od cierpienia prowadzi Ośmioraka Ścieżka, czyli podstawowe zalecania i zasady buddyzmu.