Szczyty i góry na Z

Polskie szczyty na Z


Zawratowa Turnia

Góra na Z o wysokości 2247 m n.p.m. położona w polskiej części Tatr Wysokich. Jej nazwa pochodzi od znajdującej się w pobliży przełęczy Zawrat.  Pierwsze udane wejście miało miejsce w 1889 r. a dokonał go samotnie E. Witlaczil. Jeśli chodzi o wejście zimowe to jako pierwszym udało się to polskiej grupie wspinaczy w 1910 r.


Zadni Granat

Najwyższy szczyt Granatów położony w polskiej części Tatr Wysokich. Jego wysokość to 2240 m n.p.m. a pierwszego udanego wejścia dokonali Eugeniusz Janota, Bronisław Gustawicz i Maciej Sieczka w 1867 r.

Przez Zadni Granat prowadzi trasa Orlej Perci – szlaku uznawanego za najtrudniejszy i najbezpieczniejszy w całych polskich górach.


Złota Grapa

Szczyt w Beskidzie Żywieckim położony między Policą a Kucałową Przełęczą, o wysokości 1247 m n.p.m. Na górę prowadzą dwa szlaki turystyczne. Zielony rozpoczynający się w Zawoi Centrum (czas wejścia ok. 2,5 godziny) oraz czerwony startujący na Przełęczy Krowiarki (czas przejścia 3 godziny).


Zgrzypy

Góra na literę Z położona w Beskidzie Sądeckim. Szczyt oraz zbocza w całości porośnięte są lasem. Wysokość Zgrzypy to 1124 n n.p.m. Na szczyt prowadzi żółty szlak rozpoczynający się w Starym Sączu.


Zwalisko

Polska góra na Z nazywana także Wieczornym Zamkiem. Zwalisko zlokalizowane jest w Górach Izerskich, będących częścią Sudetów Zachodnich a jego wysokość to 1047 m n.p.m. Wierzchołek niemal w całości pokryty jest lasem świerkowym.

W przeszłości działało tu kilka kopalń złota, a obecnie wydobywa się tutaj kwarc.

Zagraniczne szczyty na Z


Zadni Gerlach

Góra na Z składająca się z 3 wierzchołków, położona na północy Słowacji. Zadni Gerlach jest najdalej na północ wysuniętą częścią masywu Gerlach, a jego wysokość to 2625 m.n.p.m. a więc jest o 30 m niższy niż najwyższy szczyt Tatr.

W 1944 r. doszło tutaj do katastrofy lotniczej. W zboczę Zadniego Gerlacha uderzył radziecki samolot transportujący Drugą Czechosłowacką Brygadę Spadochronowa. Zginęły 24 osoby.


Zelena Glava

Szczyt górski położony na południu Bośni i Hercegowiny będący najwyższym punktem gór Prenj. Jego wierzchołek wznosi się na wysokość 2155 m n.p.m.


Zimbaspitze

Szczyt położony w obrębie Alp Retyckich, w Austrii o wysokości 2643 m n.p.m. W pobliżu wierzchołka znajduje się schronisko górskie „Sarotla”. Pierwszego udanego wejścia na szczyt dokonał austriacki alpinista Anton Neyer w 1848 r.


Zla Kolata

Szczyt położony na granicy Albanii oraz Czarnogóry, w Górach Dynarskich. Jego wysokość to 2534 m n.p.m. co czyni go najwyższym punktem Czarnogóry. Zla Kolata jest bardzo popularnym miejscem turystycznym, co roku na szczyt docierają setki wspinaczy.


Zugspitze

Najwyższy szczyt Niemiec zaliczany do tzw. Korony Europy. Zugspitze położony jest w obrębie Alp Bawarskich, a jego wysokość to 2962 m n.p.m. Słynie z bardzo częstych lawin.

Pierwsze udokumentowane wejście na szczyt miało miejsce w 1820 r.

Góry na Z


Złote

Polskie pasmo górskie położone na granicy polsko-czeskiej, w obrębie Sudetów Wschodnich. Jego najwyższym punktem jest szczyt o nazwie Smrek położony po czeskiej stronie, jego wierzchołek znajduje się na wysokości 1125 m.n.p.m.

Przez 600 lat począwszy od XIII w. góry Złote były wykorzystywane górniczo. Wydobywano tu złoto oraz arsen. Później zaczęto pozyskiwać marmur czy bazalt.

Obecnie Góry Złote są idealnym miejscem do uprawiania turystyki pieszej. Dodatkowo znajdują się tutaj takie atrakcje jak udostępniona zwiedzającym podziemna kopalnia złota w Złotym Stoku, Jaskinia Radochowsk czy ruiny zamku Karpień.


Zagańskie

Góry na Z położone w południowo-wschodniej Rosji, na terenie Kraju Zabajkalskiego. Góry Zagańskie znajdują się w pobliżu jeziora Bajkał a ich najwyższy szczyt liczy 1382 m.n.p.m.


Zaałajskie

Pasmo górskie będące częścią północnego Pamiru, zlokalizowane na terenie 3 państw: Chin, Tadżykistanu oraz Kirgistanu. Góry Zaałajskie poprzecinane są głębokimi dolinami o stromych zbocza, a ich najwyższe partie pokrywa lodowiec.

Najwyższym szczytem tego pasma górskiego jest Szczyt Lenina o wysokości 7134 m n.p.m. Pierwsze udane wejście na szczyt miało miejsce w 1928 r. a dokonali go niemieccy wspinacze Karl Wien, Eugene Allwein i Erwin Schneider.


Zarafszańskie

Pasmo górskie na literę Z będące częścią Hisaro-Ałaju – systemu górskiego położonego w Azji Środkowej. W języku perskim nazwa Zarafszan oznacza „rozrzutnik złota” co jest nawiązaniem do kruszcu znajdowanego w nurcie rzek spływających z tych gór.

Najwyższym szczytem Gór Zarafszańskich jest Czimtarga o wysokości 5849 m n.p.m.


Zielone

Na świecie są aż 3 pasma górskie noszące tę nazwę. Jedno z nich położone jest w Ameryce Północnej, na granicy Kanady oraz USA. Najwyższym szczytem tych Gór Zielonych jest Mount Mansfield o wysokości 1339 m n.p.m.

Kolejne pasmo górskie o tej nazwie znajduje się w Libii. Ze względu na wyjątkowo sprzyjający klimat i żyzną glebę zbocza tych gór były wykorzystywane rolniczo już w starożytności. Istniało tu wiele greckich osad. Najwyższe punkty libijskich Gór Zielonych osiągają wysokość 900 m n.p.m.

Kolejne Góry Zielone znajdują się w północno-wschodniej części Omanu. Są bardzo znanym miejscem produkcji wody różanej oraz takich płodów rolnych jak orzechy włoskie, granaty, morele oraz miodu. Najwyżej położonym miejscem omańskich Gór Zielonych jest punkt bez nazwy znajdujący się na wysokości 2980 m n.p.m.


Sprawdź inne kategorie na Z
Państwo na Z
Miasto na Z
Rzeka na Z
Warzywa i owoce na Z
Zwierzę na Z
Kolor na Z
Roślina na Z
Rzecz na Z
Stolica na Z
Jedzenie na Z
Zawód na Z