Raje podatkowe
- Raj podatkowy to najczęściej państwo (lub np. stan), w którym przepisy podatkowe są wyjątkowo łagodne dla podmiotów zagranicznych.
- Celem rajów podatkowych jest zachęcenie do lokowania kapitału w danym miejscu i odprowadzaniu tam podatków, które choć niskie zapewniają solidne wpływy do budżetu.
Co to są raje podatkowe?
Kraje raju podatkowego to państwa lub terytoria, które oferują bardzo niskie podatki lub całkowicie rezygnują z opodatkowania poszczególnych podmiotów. Co więcej mogą w nich obowiązywać inne preferencje podatkowe, takie jak brak opodatkowania dochodów zagranicznych.
Celem rajów podatkowych jest przyciągnięcie inwestorów, firm i osób fizycznych, które chcą obniżyć swoje obciążenia podatkowe.
Raje podatkowe są często krytykowane, ponieważ prowadzą do unikania płacenia podatków, co może mieć negatywny wpływ na budżety państw oraz pogłębianie nierówności społecznych.
W wielu krajach istnieją przepisy zabraniające lub ograniczające możliwość korzystania z rajów podatkowych.
Wiemy co to są raje podatkowe, a gdzie występują?
Gdzie są raje podatkowe?
Raje podatkowe są rozproszone na całym świecie i obejmują różne kraje oraz terytoria zależne. Zazwyczaj raje podatkowe są małymi państwami dla których podatki od zagranicznych podmiotów stanowią główne źródło dochodów. Ponieważ nawet bardzo niski podatek zapewnia tym państwom dochód znacznie wyższy niż możliwości lokalnej gospodarki.
Gdzie są raje podatkowe? Dla przykładu są to:
- Bermudy
- Bahamy
- Kajmany
- Belize
- Monako
- Wyspy Dziewicze
To tylko najpopularniejsze raje podatkowe, na świecie jest ich znacznie więcej.
Jak działają raje podatkowe?
Co to są raje podatkowe? Raje podatkowe to miejsca, w których podatki są niższe niż w innych krajach lub regionach. Firmy i indywidualni przedsiębiorcy mogą rejestrować swoją działalność w raju podatkowym, aby płacić niższe podatki. Dodatkowo kraje raju podatkowego często oferują mocno rozbudowaną tajemnicę bankową. Co w praktyce oznacza, fakt, że informacje o kontach bankowych i innych aktywach są chronione przed władzami innych krajów. Mogą zostać ujawnione wyłącznie na polecenie miejscowego sądu, co w rzeczywistości praktycznie nigdy się nie zdarza.
Choć raj podatkowy może kojarzyć się z nielegalną działalnością i oszustwami, w praktyce jest to całkowicie legalna działalność. Podstawą działania rajów podatkowych są tzw. spółki offshore. W skrócie polega to na tym, że spółka gromadzi kapitał za granicą, bez konieczności fizycznego przebywania w tym państwie.
Wydawać by się mogło, że ucieczka do raju finansowego ma same zalety, jednak w praktyce posiada sporo wad. Spółka odprowadzająca podatki w raju, nie może zatrudniać na podstawie umowy o pracę, która bądź co bądź zapewnia pracownikowi wiele, m.in. jest podstawą ustalania zdolności kredytowej, zapewnia ochronę przez polski kodeks pracy.
Dodatkowo nie wszyscy będą traktować taką firmę poważnie, a polskie urzędy mogą być wobec niej szczególnie podejrzliwe i przeprowadzać częstsze i bardziej szczegółowe kontrole.
Europejskie raje podatkowe
Najpopularniejsze raje podatkowe znajdują się poza Europą, jednak na Starym Kontynencie znajdziemy kilka z nich. Zgodnie z rozporządzeniem, nieuczciwą politykę podatkową stosują w Europie Andora i Monako oraz terytorium będące lennem Anglii – Sark
Europejskie raje podatkowe należą do rzadkości, ponieważ Unia Europejska i państwa członkowskie starają się walczyć z praktykami rajów podatkowych i jednocześnie zwiększając przejrzystość finansową.
Raje podatkowe na świecie
Co ciekawe, Rozporządzenie Ministra Finansów zawiera spis państw, które uznawane są za “kraje stosujące szkodliwą politykę podatkową” co w praktyce wrzuca je do worka pod nazwą “raje podatkowe”. Jest ich dokładnie 26 i do tej liczby zaliczają się zarówno niepodległe państwa jak i terytoria zależne.
Tzw. raje podatkowe na świecie wypisane w rozporządzeniu to:
- Andora
- Anguilla
- Antigua i Barbuda
- Sint-Maarten, Curaçao
- Bahrajn
- Brytyjskie Wyspy Dziewicze
- Wyspy Cooka
- Dominika
- Grenada
- Sark
- Hongkong
- Liberia
- Makau
- Malediwy
- Wysp Marshalla
- Mauritius
- Monako
- Nauru
- Niue
- Panama
- Samoa
- Seszele
- Saint Lucia
- Tonga
- Wyspy Dziewicze Stanów Zjednoczonych
- Vanuatu
Znamy już najpopularniejsze raje podatkowe oraz kraje uznawane przez rozporządzenia jako te, które stosują szkodliwą politykę podatkową.