Przez jakie państwa przepływa Nil

Państwa leżące nad Nilem

Nil – przez jakie państwa przepływa najdłuższa rzeka świata? Tym zagadnieniem zajmiemy się w tym wpisie określając jakie kraje mają dostęp do Nilu, poczynając od samych jego źródeł aż po ujście.

Uwzględnimy tu zarówno Nil Błękitny, który ma swoje początki na Wyżynie Abisyńskiej, Nil Biały jak i Nil Górski.

Pierwsze skojarzenie z Nilem wielu z nas przywodzi na myśl zapewne Starożytny Egipt. I nie bez powodu, ponieważ obecność tej rzeki była podstawowym czynnikiem rozwoju tak potężnej cywilizacji.

Nawet dziś Nil ma ogromne znaczenie dla milionów ludzi, którym daje pracę, pożywienie, wodę. Jest ważnym szlakiem komunikacyjny, zapewnia żyzne gleby dla rolnictwa, wodę dla zwierząt hodowlanych.

Przez jakie kraje przepływa Nil?

Ale przejdźmy do rzeczy, przez które państwa przepływa Nil? Zacznijmy od ujścia Nilu, gdzie sprawa jest bardzo prosta do ustalenia. Nil uchodzi do Morza Śródziemnego tworząc rozległą deltę na terenie Egiptu.

To właśnie w tym miejscu mieszka większość Egipcjan i to tu znajdują się największe miasta kraju, takie jak Kair – stolica, Suez czy Aleksandria.

Przez jakie państwa płynie Nil wcześniej? Zaraz na południe od Egiptu jest to Sudan oraz Sudan Południowy. Na wschód od głównego koryta odłącza się Nil Błękitny, który ma swoje źródło na terenie Etiopii.

Idąc dalej na południe Nil przepływa przez Ugandę, a następnie łączy się z największym jeziorem Afryki – Jeziorem Wiktorii. Odnoga odchodząca z tego jeziora biegnie przez Tanzanię, a następnie Rwandę i Burundi.

Źródła Nilu znajdują się w Rwandzie, gdzie łączy się on z odnoga płynąca przez Burundi.

Wiemy już przez jakie kraje przepływa Nil, teraz pora na podsumowanie i podliczenie ile jest takich krajów.

Przez ile państw przepływa Nil?

Nil – przez jakie kraje przepływa i ile ich jest, to właśnie temat niniejszego wpisy. To przez jakie państwa przepływa rzeka Nil najlepiej pokaże stawienie w formie listy. Patrząc od źródła do ujścia są to:

  • Rwanda
  • Burundi
  • Tanzania
  • Uganda
  • Sudan Południowy
  • Sudan
  • Etiopia
  • Egipt

A więc jasno już widać przez ile państw przepływa Nil oraz jakie są to kraje. Jest ich dokładnie 8 a pełna lista jest tuż powyżej.