Najwyższy szczyt Antarktydy
Kolejna część z cyklu najwyższe góry świata, tym razem zawitamy na najzimniejszy i najbardziej niedostępny kontynent, czyli Antarktydę. Warunki są tutaj ekstremalnie trudne i choć największa góra Antarktydy jest prawie 2 razy niższa niż Mount Everest to jej zdobycie wcale nie jest łatwiejsze.
- Najwyższy szczyt Antarktydy to Masyw Vinsona – 4892 m n.p.m.
Doskonale potwierdza to data pierwszego wejścia na szczyt, które miało miejsce w 1966 roku. A zatem jest to szczyt z korony ziemi, który najdłużej pozostawał niezdobyty.
Dla przypomnienia Mount Everest zdobyto 13 lat wcześniej niż najwyższy szczyt Antarktydy.
Antarktydy – najwyższy szczyt to Masyw Vinsona
Jest to Masyw górski położony w zachodniej części kontynentu, który w najwyższym punkcie osiąga wysokość 4892 m n.p.m. Masyw leży w Górach Ellswortha, w paśmie Sentinel na Ziemi Ellswortha.
Masyw nazwano na cześć amerykańskiego polityka Carla Vinsona, który był kluczowym zwolennikiem finansowania badań naukowych na Antarktydzie.
Jest typowym przykładem formy o nazwie nunatak, czyli skalnym szczytem, który wystaje spod grubej warstwy lodu jaki pokrywa niemal całą Antarktydę. Ciemne skały wyraźnie kontrastują na tle białego śniegu co jest charakterystycznym widokiem dla stref polarnych.
Szczyt charakteryzuje się wybitnie surowym klimatem. W lecie temperatura na jego szczycie nie wzrasta nawet powyżej -30°C a zimą dochodzi do światowych rekordów rzędu -90°C.
Największa góra Antarktydy – historia zdobycia
Masyw Vinsona został zdobyty jako ostatni szczyt należący do tzw. Korony Ziemi. Po raz pierwszy na szczycie stanęła amerykańska wyprawa pod kierownictwem Nicholasa Clinch. Miało to miejsce dokładnie 18 grudnia 1966 roku.
Zdobycie góry odbyło odbyło stosunkowo późno, jednak należy pamiętać, że samo jej odkrycie nastąpiło dopiero w 1958 roku. Już wcześniej podejrzewano, że taki szczyt musi się znajdować w tej okolicy, jednak dopiero w 1958 roku została zlokalizowana z pokładu samolotu. Rok później dokonano pierwszego pomiaru ustalając, że jest to najwyższy szczyt Antarktydy.
Z kolei pierwsze polskie wejście na szczyt jest dokonaniem Marioli Popińskiej, która zdobyła Masyw Vinsona 16 stycznia 1995 roku.
Inne najwyższe szczyty Antarktydy
Generalnie Antarktyda nie jest bardzo górzysta, jednak posiada najwyższą średnią wysokość nad poziomem morza spośród wszystkich kontynentów. Średnia wysokość całej Antarktydy wynosi prawie 2000 m n.p.m.
Dzieje się tak za sprawą lądolodu, który pokrywa 98% powierzchni tego kontynentu. Pokrywa lodowa dochodzi miejscami do prawie 5 km, a średnio wynosi 2 km. Z tego względu wysokość Antarktydy jest tak duża.
Żeby poznać dokładne ukształtowanie terenu na Antarktydzie należałoby założyć, że ala pokrywą lodową ulega stopieniu. W wyniku tego ląd, zacznie się podnosić, pod wpływem ustąpienia masy lody, jednak topniejąca woda podniesie poziom wód w oceanach o około 60 m.
Wówczas okaże się, że Antarktyda to w głównej mierze niziny. Jednak wschodnią część kontynenty pokrywają góry, a największymi są Góry Transantarktyczne. Ich długość to 3200 km. Poza nimi na wschodzie Antarktydy znajdują się takie góry jak:
- Góry Admiralicji
- Góry Gamburcewa
- Góry Królowej Fabioli
- Góry Księcia Karola
- Ridge A
Najwyższe szczyty Antarktydy znajdują się w Górach Ellswortha na zachodzie kontynentu.
Teraz wiesz już jaka jest największa góra Antarktydy, jak wyglądała historia jej odkrycia oraz kto zdobył ja jako pierwszy.