Nunatak – co to jest i gdzie można go zobaczyć?

Nunatak – krótka definicja

Nunatak to część szczytu górskiego, która wystaje ponad pokrywający całą okolicę lądolód, rzadziej lodowiec. Można go zobaczyć za kołem podbiegunowym południowym lub północnym. Nazwa nunatak pochodzi z języka Eskimosów i oznacza „czarna skała”. Ciemny wierzchołek, mocno wyróżnia się na tle białego lodu i śniegu.
nunatak

Co to jest nunatak?

Zastanawiasz się czym jest nunatak? Nunatak to nic innego jak część szczytu górskiego, która wystaje ponad poziom lądolodu lub lodowca. Nieco obce brzmienie tego słowa wynika z tego, że jest ono bezpośrednim zapożyczeniem z języka Eskimosów zamieszkujących Grenlandię.

W języku Inuktitut: nunataq znaczy “czarna skała”. nunatak znacząco wyróżnia się na tle białego i stosunkowo równego lodu swoją ciemną barwą i wystającymi wierzchołkami.

Gdzie można zobaczyć nunatak?

Wszędzie tam gdzie ziemię przykrywa lądolód, a więc na Antarktydzie, Grenlandii oraz w Arktyce. Ponadto nunatak można podziwiać w niektórych bardzo mocno zlodowaconych górach np. na norweskim Spitsbergenie.

W plejstocenie nunatak występował w polskich Tatrach, ponad mocno rozwinięte lodowce tatrzańskie wystawał m.in. szczyt o nazwie Czarna Kopa. nunatak występował także podczas zlodowacenie połuniowopolskiego. Ślęża i najwyższe szczyty Gór Świętokrzyskich wystawały wtedy ponad lądolód, który z północy nasunął się nad Polskę.