Największe polskie miasto
Jakie jest największe miasto w Polsce pod względem ludności i powierzchni? Gdzie się znajduje, ilu liczy mieszkańców i jaki obszar zajmuje największe miasto w Polsce? Tych i innych faktów oraz ciekawostek na temat polskich miast i wsi dowiecie się w tym wpisie.
Dowiemy się też jak jest największa wieś w Polsce i przeanalizujemy ją pod tym samym kątem co miasta. Do wyznaczania wielkości użyjemy dwóch podstawowych miar czyli zajmowanej powierzchni plus aktualnej liczby mieszkańców.
Dodatkowo zobaczymy największe miasta Polski na mapie konturowej, co znacznie ułatwi zrozumienie ich rozmieszczenia na terenie kraju.
Największe miasto w Polsce – Warszawa
Zdecydowanie największe miasto Polski, pod względem liczby ludności oraz powierzchni to Warszawa. Nasza stolica liczy ponad dwa razy więcej mieszkańców niż drugi w tym zestawieniu Kraków.
Co więcej Warszawa wyprzedza drugie największe miasto w Polsce pod względem powierzchni (również Kraków) o ponad 60%.
- Warszawa ma 1 794 166 mieszkańców (stan na 2021 rok)
- Warszawa zajmuje 517,24 km²
Nie ma zatem najmniejszych wątpliwości, że Warszawa to największe miasto Polski. Jednak nie zawsze tak było, bo jeszcze w XVI wieku największym miastem w Polsce był Gdańsk. Liczył wówczas 45 tys. mieszkańców, a Warszawa niecałe 5 000.
Dziś aż trudno sobie wyobrazić aż tak niewielką Warszawę, bowiem na chwile obecna mieszka tu prawie 2 mln osób a biorąc pod uwagę całą aglomerację warszawską 3 mln.
Drugie największe miasto w Polsce – Kraków
Drugie największe miasto w Polsce to dawna stolica naszego kraju, czyli Kraków. W tym mieście mieszka 780 796 osób, a więc ponad dwukrotnie mniej niż w Warszawie.
Stolica Małopolski zajmuje powierzchnię 326,85 km² co również pasuje ja na drugim miejscu jeśli chodzi o największe polskie miasto.
- Kraków liczy 780 796 mieszkańców (o milion mniej niż Warszawa)
- Kraków zajmuje obszar 326,85 km² (o 37% mniejszy niż Warszawa)
Jeszcze w 1900 roku Kraków miał 10 razy mniej mieszkańców niż obecnie. Jednak na skutek wzrostu poziomu opieki zdrowotnej, rozszerzania granic miasta i napływu nowych mieszkańców Kraków szybko zwiększał liczbę ludności w XX wieku.
W 1962 roku przekroczone zostało pół miliona, a w 1978 roku 700 tys. Drugie największe miasto Polski nadal się rozwija, a liczba mieszkańców stale wzrasta.
A poniżej największe miasta w Polsce w nieco szerszym ujęciu, czyli popularne zestawienie TOP 10.
10 największych miast w Polsce
Poniżej znajduje się lista 10 największych miast w Polsce, pierwsza to miasta uszeregowane pod względem liczby ludności, z kolei druga uwzględnia zajmowaną powierzchnię.
Największe miasta w Polsce pod względem ludności:
- Warszawa: 1 793 579
- Kraków: 780 981
- Łódź: 677 286
- Wrocław: 643 782
- Poznań: 533 830
- Gdańsk: 471 525
- Szczecin: 400 990
- Bydgoszcz: 346 739
- Lublin: 339 547
- Białystok: 297 585
Największe miasta w Polsce pod względem powierzchni:
- Warszawa: 517,24 km²
- Kraków: 326,85 km²
- Szczecin: 300,6 km²
- Łódź: 293,25 km²
- Wrocław: 292,82 km²
- Zielona Góra: 278,32 km²
- Gdańsk: 261,96 km²
- Poznań: 261,91 km²
- Świnoujście: 202,07 km²
- Dąbrowa Górnicza: 188,73 km²
Największe miasta w Polsce – mapa gdzie znajdują się największe miasta w Polsce? Mapa konturowa z naniesionymi punktami i nazwami miast najlepiej odda ich lokalizację. Zamieszczamy ją poniżej.
Mapa największych miast Polski wyraźnie pokazuje, że największe miasta w Polsce położone są w różnych częściach, kraju, pokrywając nasze państwo dość równomiernie. Każde z 10 największych miast Polski pod względem liczby ludności, znajduje się w innym województwie.
Dodatkowo mapa największych miast w Polsce pozwala zauważyć, że stolica Polski, największe miasto – Warszawa, znajduje się w centralnej części kraju, może nieco przesunięta w stronę wschodniej granicy. Kraków leży na południu, a Łódź w środkowej części kraju. Pozostałe miasta z łatwością zlokalizujecie na naszej mapce.
Wiemy już dokładnie, które miasto w Polsce jest największe, teraz pora na wsie.
Największa wieś w Polsce – ludność – Kozy
Skoro znamy już największe miasto w Polsce, pora przyjrzeć innym bardzo ważnym jednostkom osadniczym jakimi są wsie. Jak wiemy z wpisu najmniejsze miasto w Polsce wsie mogą przyjmować bardzo różne wartości, jeśli chodzi o liczbę mieszkańców. Najmniejsza liczy tylko 2 osoby, a największe kilkanaście tysięcy, czyli więcej niż niejedno miasto.
Największa wieś w Polsce pod względem liczby mieszkańców to wieś Kozy, położona w województwie śląski, na północny-wschód od Bielska-Białej. Wieś liczy ponad 13 000 mieszkańców. Dla porównania najmniejsze miasto w naszym kraju (Opatowiec) zamieszkuje tylko 336 osób.
Taki stan rzeczy wynika z uwarunkowań historycznych. W Polsce miastami mogą być miejscowości znacznie mniejsze niż wsie, ponieważ otrzymały one prawa miejskie w przeszłości. Niektóre kraje świata podchodzą do tematu inaczej, ustalając np. minimalną liczbę mieszkańców jakie musi posiadać miasto.
Największa wieś Polski – powierzchnia – Zawoja
Z kolei największa wieś w Polsce pod kątem zajmowanej powierzchni to Zawoja, położona u stóp Babiej Góry, w województwie małopolskim. Co więcej Zawoja uchodzi za najdłuższą wieś w Polsce, liczy bowiem aż 18 km długości.
Jeśli chodzi o liczbę ludności to także nie jest to mała wieś, zamieszkuje ją około 7500 osób.
Największa wieś Polski znana jest jako świetna baza wypadowa na Babią Górę, pasmo Policy czy Jałowca. Poprowadzono tu liczne szlaki turystyczne, w tym szlak papieski. Działa też kilka wyciągów narciarskich, skansen czy muzeum górskie “Korona Ziemi”.
Największe miasta w Polsce – podsumowanie
Wiemy już jakie jest największe miasto w Polsce zarówno pod względem powierzchni jak i liczby ludności. W obu tych kategoriach 1 miejsce zajmuje Warszawa, posiadająca niemal dwukrotną przewagę nad drugim Krakowem.
Skoro dwie pierwsze pozycje są znane to możemy powiedzieć też nieco więcej o najniższym miejscu na podium. Trzecie największe miasto w Polsce pod względem liczby ludności to Łódź, a pod kątem powierzchni Szczecin.
Wiemy też, jaka jest największa wieś w Polsce, pod względem ludności jest to położona na śląsku wieś Kozy, a powierzchniowo małopolska Zawoja.