Najmniejsze miasto w Polsce, najmniejsza wieś, najmniejsze miasto powiatowe

Najmniejsze miasto w Polsce – wstęp

Jak nazywa się najmniejsze miasto w Polsce? Która wieś w naszym kraju jest najmniejsza pod kątem liczby ludności i powierzchni? W tym artykule postaramy się kompleksowo przeanalizować ten temat. Do dzieła, poznajmy najmniejsze miasto Polski.

W różnych krajach świata uznanie danej jednostki osadniczej za miasto wymaga spełnienia różnych kryteriów. W niektórych państwach prawa miejskie otrzymują miejscowości, które przekroczą określoną liczbę mieszkańców, w innych wyznacznikiem jest konieczność posiadania na swoim terenie ważnych instytucji np. siedziby samorządu.

Jednak w Polsce nadanie praw miejskich to kwestia w wielu przypadkach historyczna. Stąd też duże zróżnicowanie miast, które na przestrzeni setek lat mocno się zmieniały. Między innymi z tego względu wiele Polskich miast jest mniejszych niż niektóre wsie.

Najmniejsze miasto Polski – Opatowiec

Od 1 stycznia 2021 najmniejsze miasto w Polsce to położony w województwie świętokrzyskim Opatowiec. W 2021 r. liczył dokładnie 336 mieszkańców a więc mniej niż niejedna wieś. Dla przykładu jedna z większych wsi jest położona w Małopolsce Zawoja, która liczy prawie 8 000 mieszkańców. Jeszcze większa jest wieś Kozy, którą zamieszkuje ponad 13 000 osób.

Jednak Opatowiec uzyskał prawa miejskie już w 1271 roku, utracił je w 1869 roku w wyniku represji carskich. Niemniej od 2019 ponownie odzyskał oficjalny status miasta. Zadecydował tutaj aspekt historyczny. Zgodnie z aktualnymi wytycznymi Opatowiec nie spełnia warunków bycia miastem.

Kryteria ubiegania się o prawa miejskie to m. in.:

  • minimum 2000 mieszkańców
  • ⅔ ludności zatrudniona poza rolnictwem
  • odpowiednio rozwinięta infrastruktura techniczna – m.in. oczyszczalnia ścieków, kanalizacja
  • miejski układ urbanistyczny – m.in. rynek, zwarta zabudowa
  • posiadanie w przeszłości praw miejskich

10 najmniejszych miast w Polsce

To jakie jest najmniejsze miasto w Polsce zmienia się co jakiś czas. Jeszcze w 2018 tytuł ten należał do miasta Wiślica (obecnie 515 mieszkańców) a rok wcześniej dzierżyły go Wyśmierzyce – od 1995 do 2017 były najmniejszym miastem w Polsce. Dziś Wyśmierzyce zamieszkuje 886 osób.

A poniżej 10 najmniejszych miast w Polsce:

  • Opatowiec – 336 mieszkańców
  • Wiślica – 506 mieszkańców
  • Koszyce – 775 mieszkańców
  • Wyśmierzyce – 896 mieszkańców
  • Działoszyce – 902 mieszkańców
  • Józefów nad Wisłą – 902 mieszkańców
  • Nowy Korczyn – 904 mieszkańców
  • Suraż – 983 mieszkańców
  • Czerwińsk nad Wisłą – 1010 mieszkańców
  • Szydłów – 1095 mieszkańców

Najmniejsza wieś w Polsce – Dąbrowa

Najmniejsza wieś w Polsce to Dąbrowa położona w powiecie hrubieszowskim. To doprecyzowanie jest istotne z tego względu, że w Polsce istnieje 215 miast, wsi lub ich części, które noszą identyczną nazwę. Ponadto nazwano tak 3 wzniesienia, 4 zbiorniki wodne, rzekę oraz 16 miejscowości na terenie Ukrainy.

Ale wracając do najmniejszej wsi w Polsce. Dąbrowa liczy zaledwie 2 mieszkańców, którymi są wójt wraz z żoną. Choć jeszcze kilka lat temu liczba mieszkańców była większa o 400% i wynosiła 8 osób to obecnie wieś pustoszeje.

Śladem po dawnej obecności ludzi są puste domy, zabudowania gospodarcze, studnie czy niedziałające już w większości linie energetyczne.

Najmniejsze miasto powiatowe w Polsce – Sejny

Z kolei najmniejsze miasto powiatowe w Polsce to Sejny, zlokalizowane na terenie województwa podlaskiego, niedaleko granicy z Litwą. Miasto liczy 5260 osób, co klasyfikuje je na ostatnim miejscu wśród wszystkich polskich miast powiatowych.

Miasto rozwinęło się w XVIII w. Kiedy to wzniesiono murowany ratusz i drewniane kramy. Wówczas przebywający tu Dominikanie organizowali słynne odpusty, które gromadziły nawet 20 tys. wiernych.

Pod panowaniem zaboru pruskiego klasztor zlikwidowano a Sejny stały się miastem królewskim.

W latach 1807–1925, 1956–1975 i od roku 1999 Sejny były i nadal są miastem powiatowym.

Najmniejsze miasto wojewódzkie w Polsce – Opole

Obecnie najmniejsze miasto wojewódzkie w Polsce to Opole, stolica województwa opolskiego. Liczy prawie 130 000 mieszkańców i zajmuje dopiero 27 miejsce pod względem liczby ludności w naszym kraju.

W przeszłości tytuł najmniejsze miasto wojewódzkie w Polsce należał do Sieradza, który od 1975 do 1998 stanowił stolice województwa sieradzkiego, zamieszkiwało go 22 tys. osób.

Wówczas w Polsce było aż 49 województw, a więc rozdrobnienie było znacznie większe niż obecnie.

Najmniejsze miasto w Polsce a oficjalne kryteria

Lista najmniejsze miasta w Polsce zawiera wiele miast, które są znacznie mniejsze N niejedna wieś. Dzieje się tak z różnych względów, przeważnie kulturowych czy historycznych.

Przykładowo w 2006 roku prawa miejskie uzyskał Zakliczyn, który wówczas liczył niespełna 1500 mieszkańców (wg. oficjalnych wytycznych powinno to być minimum 2000).

Argumentem za przyznanie praw miejskich był układ urbanistyczny – rynek, a także rozwój infrastruktury technicznej typowej dla miast.

Znamy już najmniejsze miasto w Polsce oraz najmniejszą wieś. Taką wiedza może posłużyć nam jako ciekawostka, ale też ważna informacja na temat kształtowania się miast i wsi na terenie Polski