Największe drzewo na świecie i najwyższe drzewo na świecie

Największe drzewo na świecie

Chcesz dowiedzieć się jakie jest największe drzewo świata? Jakie osiąga rozmiary, ile ma lat i gdzie się znajduje? W takim razie ten wpis cię zainteresuje. Poruszamy tu kompleksowo temat drzew rekordowych jeśli chodzi o ich rozmiary.

Dowiemy się jakie jest największe drzewo na świecie obecnie oraz jakie historyczne. Miarą będzie dla nas wysokość, obwód pnia oraz objętość, czyli ilość drewna w m³.

Na koniec wrócimy na nasze podwórko, aby poznać największe i najwyższe drzewo w Polsce. Zapraszamy!

Najwyższe drzewo na świecie, Hyperion

Hyperion to najwyższe drzewo świata żyjące obecnie. Należy do gatunku sekwoja wieczniezielona i znajduje się na terenie Parku Narodowego Redwood w USA. Przez pewien czas dokładna lokalizacja drzewa była objęta tajemnicą, jednak obecnie, jej dokładne położenie zostało podane opinii publicznej.

Jeśli chcecie je namierzyć za pomocą Google Maps, czy pojechać je zobaczyć możecie posłużyć się współrzędnymi: 41.20491 N 124.01556 W.

Najwyższe drzewo na świecie liczy dokładnie 116 metrów i 7 centymetrów, a każdego roku przyrasta o około 3,9 cm. Wiek drzewa szacuje się na 941 lat, a więc jest to stosunkowo młody osobnik, bowiem sekwoje potrafią żyć 3500 lat i nawet jeszcze dłużej.

Choć Hyperion to obecnie najwyższe drzewo na świecie, jego pozycja jest zagrożona. Inna sekwoja o nazwie “Paradox” rośnie w tempie 18,9 cm rocznie, a więc zdecydowanie szybciej niż obecny lider. Szacuje się, że do 2031 roku Paradox stanie się najwyższym drzewem świata. Jego nazwa wiąże się z tym, że jak na tak wysokie drzewo jego pień jest bardzo wąski.

Co ważne tytuł “najwyższe drzewo świata” w każdej chwili może przejąć nowy osobnik, który nie został jeszcze odkryty i dokładnie zmierzony. A nie jest to rzecz niecodzienna, przykładowo Hyperion został odkryty dopiero w 2006 roku. Kto wie ile jest wyższych drzew, które nadal czekają na odkrycie.

Największe drzewo świata – obwód pnia, Drzewo z Tule

Największe drzewo świata jeśli chodzi o obwód pnia znajduje się w meksykańskim stanie Oaxaca. To drzewo z gatunku cypryśnik meksykański, którego obwód wynosi 42 metry. Jednak fakt, że największe drzewa świata posiada wiele pni sprawia, że ten wynik nie jest oficjalnie uznawany.

Pomimo tego najgrubszy, samodzielny pień mierzy w obwodzie 29,5 m co i tak czyni go (już bezspornie) największym drzewem na świecie pod względem obwodu. Na drugim miejscu znajduje się sekwoja olbrzymia o obwodzie 27,9 m.

Drzewo choć ogromne nie jest wysokie (ok. 35 m), imponuje jednak wiekiem, który określa się w dość szerokich widełkach na 1200 – 3000 lat, a według niektórych badaczy drzewo może mieć nawet 6000 lat.

Nie ulega wątpliwości, że wspomina o nim kronika z 1590 roku i już wtedy drzewo posiadało ogromne rozmiar, ponoć jego wielkość zmniejszyła się za sprawą pożaru, który wywołało uderzenie pioruna.

Inne wyjątkowe drzewo o imponującym obwodzie to tzw. Kasztanowiec Stu Koni znajdujący się na włoskiej Sycylii. Jak podają źródła w 1780 roku jego obwód liczył 57,9 m. Jednak obecnie drzewo podzieliło się na 3 osobne części i ten rekord już do niego nie należy. Niemniej jednak jest to bardzo wyjątkowy okaz, którego wiek szacuje się nawet na 4 tys. lat co czyni je jednym z najstarszych drzew w Europie.

Największe drzewa na świecie – objętość, General Sherman

Biorąc pod uwagę objętość drzewa wyrażoną w m³ największe drzewa na świecie to w większości sekwoje, a największą z nich jest pod tym względem General Sherman. Ogromny okaz, którego rozmiary trudno sobie nawet wyobrazić. Średnica pnia to 8 m, wysokość 84 m a waga samego drewna grubo przekracza 1200 ton, a biorąc pod uwagę igły wynosi 1910 ton.

Wystarczy powiedzieć, że najgrubsze gałęzie tego drzewa mierzą w obwodzie 2 m czyli więcej niż większość drzew, które znamy z polskiego podwórka. Szacowana miąższość drewna tego drzewa (1487 m³) jest porównywalna z ilością drewna pozyskaną z 1 ha polskich świerków.

Choć General Sherman to obecnie największe drzewo na świecie pod względem objętości to w przeszłości istniały znacznie większe okazy. W 1905 roku ścięto drzewo Lindsey Creek, które mogło liczyć nawet 2 500m³ i 3630 ton, a więc było niemal 2 razy większe niż General Sherman.

Największe drzewo w Polsce, Dąb “Bartek”

Znacznie skromniejsze rozmiary osiągają największe drzewa w Polsce, zarówno pod kątem wysokości jak i rozmiarów pnia. Generalnie brakuje statystyk, które określałyby, które drzewo w naszym kraju można uznać za największe. Zdecydowanie okazalszym osobnikiem jest dąb “Bartek” położony w województwie świętokrzyskim.

To nieoficjalnie największe drzewo w Polsce, którego wysokość szacuje się na 28,5 m, obwód pnia 9,85 m. Miąższość całego drzewa wynosi 72 m³ – dla przypomnienia, miąższość Generała Shermana to 1487 m³!

Dąb “Bartek” na przestrzeni lat sporo przeszedł. W 1906 ucierpiał w wyniku pożaru, w 1920 r. część pnia wypełniono cementem, który później zastąpiono żywicą. W 1991 r. w drzewo uderzył piorun, obecnie drzewo zmaga się z procesem próchnienia, który jest dość poważny. W niektórych miejscach zdrowa tkanka stanowi mniej niż 5 cm.

Drzewo traktowane jako skarb narodowy jest chronione na wiele sposobów, m.in. przez piorunochron. konary podparto podporami. Planowana jest także budowa łuku, do którego zostaną podwiązane konary, ponieważ grozi im złamanie pod własnym ciężarem.

Najwyższe drzewo w Polsce, Daglezja w Górach Bardzkich

Najwyższe drzewo w Polsce to osobnik z gatunku daglezja zielona, które rośnie na terenie województwa dolnośląskiego. To drzewo bez nazwy, ponieważ nie przyjęło się nadawania ich najwyższym drzewom w naszym kraju.

Najwyższe drzewo w Polsce mierzy prawie 60 m wysokości i około 120 lat. Choć ze względu na niewystarczającą ilość opadów nie osiąga swoim maksymalnych rozmiarów. W sprzyjających warunkach gatunek ten dorasta nawet do 100 m.

A zatem znamy już największe drzewo na świecie pod względem różnych parametrów, jakie służą do określania wielkości drzew. Wiemy także jakie jest najwyższe drzewo na świecie obecnie i zdajemy sobie sprawę, że sytuacja w tym zakresie jest dość dynamiczna.

Dowiedzieliśmy się również jakie są największe drzewa w Polsce i w jakich częściach naszego kraju się znajdują.