Najstarsze miasto w Polsce, najstarsze miasto świata

Najstarsze polskie miasto

W tym wpisie przeanalizujemy najstarsze miasta w Polsce i sprawdzimy czy uda nam się znaleźć niepodważalne dowody na to, które polskie miasto powstało jako pierwsze, innymi słowy spróbujemy sprawdzić jakie jest najstarsze miasto w naszym kraju.

Dodatkowo rozszerzymy horyzonty, żeby dowiedzieć się jakie jest najstarsze miasto na świecie i porównać je z rodzimym odpowiednikiem.

10 najstarszych miast w Polsce

Najstarsze miasta w Polsce – ranking polskich miast jeśli chodzi o czas powstania, jest trudny do jednoznacznego ustalenia. Wiele się mówi o tym, że najstarszym miastem w Polsce jest Kalisz, jednak nie jest to prawdą

Kalisz – najstarsze miasto w Polsce – tak zapewne myśli wielu z nas, jednak nie jest to prawdą. Choć już Jan Długosz nazwał Kalisz najstarszym miastem Polski to istnieje co najmniej kilka miast, które dużo wcześniej otrzymały prawa miejskie, już na początku XIII w. Z kolei Kalisz stał się miastem dopiero w 1268 roku, a więc ponad 50 lat później.

Kontynuując wątek ustalania dat powstania poszczególnych miast, przyjęliśmy założenie, że datą powstania miasta jest rok uzyskania praw miejskich. Oznacza to, że w danym miejscu mogła istnieć dużo starsza osada czy wieść, która stała się miastem.

Dlatego bierzemy pod uwagę wyłącznie miasta, ustalenie najstarszej wsi czy osady w Polsce byłoby bardzo trudne, jeśli nie niemożliwe, ze względu na brak pewnych dowodów.

Najstarsze miasta w Polsce – lista

  • Złotoryja – 1211 r.

    Najstarsze miasto w Polsce to Złotoryja, położona w województwie dolnośląskim, nad rzeką Kaczawą. Poza tym, że Złotoryja uznawana jest za stolicę polskiego złota (ze względu na wydobycie tego kruszcu w przeszłości) to oficjalnie posiada tytuł najstarszej udokumentowanej lokacji na ziemiach polskich.

    W 1211 roku książę Henryk I Brodaty nadał tutejszej osadzie, składającej się głównie z niemieckich kolonistów prawa miejskie. Lokacja odbyła się na prawie magdeburskim, które wykorzystano do lokowania wielu innych miast Śląska czy Małopolski.

    Najstarsze miasto Polski liczy obecnie niewiele ponad 15 tys. mieszkańców. W mieście możemy podziwiać piękny rynek z ciągiem kolorowych kamienic. Czasy z początków lokacji pamięta m.in. Kościół Narodzenia Najświętszej Maryi Panny, który zbudowano w 1230 roku.

  • Lwówek Śląski, Opole, Racibórz – lokowane przed 1217 r.

    Kolejne miejsca, jeśli chodzi o najstarsze miasta Polski zajmują Racibórz, Lwówek Śląski i Opole, które uzyskały prawa miejskie przed 1217 rokiem. Poniżej kolejne lokaty, aż do TOP 10 najstarszych miast w Polsce.

  • Leśnica – 1217 r.
  • Sobótka – 1221 r.
  • Cieszyn, Nysa, Środa Śląska, Ujazd – 1223 r.
  • Biała – 1225 r.
  • Krosno Odrzańskie – lokowane przed 1225 r.
  • Wrocław – 1226 r.
  • Świebodzice – 1228 r.
  • Śródka – 1231 r.

Powyżej omówiliśmy najstarsze miejscowości w Polsce, a będąc dokładnym tylko miasta. Oczywistym jest, że dużo, dużo wcześniej na ziemiach polskich pojawili się pierwsi ludzie i ich osady. W następnym rozdziale skupimy się na początkach osadnictwa na terenie Polski.

Najstarsze miejsce w Polsce, czyli pierwsze ślady człowieka w naszym kraju

Pierwszy człowiek na ziemiach polskich pojawił się około 800 tys. lat temu. Dla pokazania perspektywy dodajmy, że pierwsi praprzodkowie człowieka wyewoluowali w Afryce już 2 mln lat temu, a Homo erectus dotarł na południe Europy już 1,2 mln lat temu.

Pierwsze ślady współczesnego człowieka (Homo erectus) na terenach polskich datowane są na ok. 800 tys. lat. Znaleziono je w Kończycach Wielkich na Śląsku, nieopodal żwirowiska przy drodze wojewódzkiej nr 937.

Sprzed pół miliona lat pochodzą także kamienne narzędzia znalezione na terenie Trzebnicy. W tym samym mieście znaleziono resztki kości zwierzęcych oraz ryb, co potwierdza mięsożerność tego gatunku.

Najstarsze szczątki Neandertalczyka na ziemiach polskich znaleziono na Wyżynie Częstochowskiej, w Jaskini Stajnia, a także w Jaskini Ciemnej w Ojcowskim Parku Narodowym.

Jakie jest najstarsze miasto świata? Jerycho!

Zastanawialiście się kiedyś jakie jest najstarsze miasto na świecie? W którym roku je zbudowano, które miasto na Ziemi jest nieprzerwanie zamieszkane przez najdłuższy czas? My tak, dlatego postanowiliśmy poruszyć temat najstarszych miast i zgłębić go nieco bardziej.

Najstarsze miasto świata, funkcjonujące po dziś dzień to Jerycho. Leży w rejonie o trudnej sytuacji politycznej, oficjalnie należy do Palestyny, ale akurat ta część tego państwa to Zachodni Brzeg, czyli obszar de facto kontrolowany przez Izrael.

Już 9000 lat temu istniały na tych terenach co najmniej 3 siedliska ludzkie, które później przekształciły się w miasto Jerycho. Potwierdzają to wykopaliska archeologiczne. O mieście wspomina także Stary i Nowy Testament.

Co ciekawe najstarsze miasto świata znajduje się prawie 300 metrów pod poziomem morza i jest jednym z najniżej położonych na świecie.

Podsumowując, znamy 10 najstarszych miast w Polsce i wiemy już, że Kalisz wcale nie był pierwszym miastem na ziemiach polskich. Choć nie zmienia to faktu, że jest jednym z najstarszych. Co więcej znamy też najstarsze miasto świata, którym jest Jerycho.