Najdziwniejsze flagi świata

Najdziwniejsza flaga świata – subiektywna lista

Flaga państwowa to obok godła oraz hymnu najważniejszy symbol narodowy będący wyrazem niepodległości i suwerenności. Najczęściej flagi państw świata swoim kształtem przypominają prostokąt wypełniony różnymi kolorami, kształtami geometrycznymi oraz figurami. Jednak są wyjątki.

Dla przykładu flagi Szwajcarii oraz Watykanu są kwadratowa, ale to jeszcze nic w porównaniu z flagą Nepalu! To zdecydowanie najdziwniejsza flaga świata, przynajmniej jeśli chodzi o kształt.

najdziwniejsza flaga świata

Najdziwniejsze flagi świata – skąd się wzięły?

Na świecie jest wiele bardzo prostych flag składających się z kilku poziomych lub pionowych pasów o różnych kolorach. Do tej grupy zaliczamy flagi, które powstały stosunkowo dawno temu.

Wynika to z faktu, że kiedyś trudno było kopiować skomplikowane wzory, a przecież chodziło o to, aby wszyscy mogli demonstrować swoją przynależność narodową. Z tego względu flaga musiała być prosta, tak aby ludzie, nawet w warunkach domowych mogli ją reprodukować.

Większość wymyślnych flag państwowych powstała w XIX oraz XX wieku, kiedy to nie było już problemu z produkcją nawet najbardziej złożonych wzorów i motywów. Dlatego tego typu flagi stosunkowo często są symbolami narodowymi państw, które powstały z byłych kolonii europejskich.

Poznaj najdziwniejsze flagi świata z opisem dla każdej z nich. Oto nasza subiektywna lista.

Angola – maczeta, koło zębate i socjalizm

Na flagę Angoli składają się 2 klasyczne prostokąty ułożone równolegle, górny koloru czerwonego oraz dolny czarnego. Uzupełnieniem całej kompozycji są złote elementy znajdujące się na środku flagi. Znajdziemy tam pięcioramienną gwiazdę, maczetę oraz kawałek koła zębatego.

najdziwniejsze flagi świata - Angola

Współczesna flaga wywodzi się od sztandaru Ludowego Ruchu Wyzwolenia Angoli – partii politycznej, która od 1956 roku przybrała formę ruchu wyzwoleńczego. Angola odzyskała niepodległość w 1975 r. uwalniając się spod rządów portugalskich, a barwy partyjne stały się barwami narodowymi.

Czerwień jest symbolem krwi przelanej przez mieszkańców w walce o niepodległość, a czerń symbolizuje Czarną Afrykę. Z kolei kolor żółty, a właściwie złoty jest nawiązaniem do bogatych złóż tego surowca występujących na terenie Angoli.

W pierwszych latach po odzyskaniu niepodległości ustrój polityczny Angoli rozwijał się w kierunku socjalizmu. Kraj ten otrzymywał nawet pomoc od państw takich jak Kuba, ZSSR czy Czechosłowacja.

Po 1990 roku zmieniono kurs polityczny obalając marksizm i wprowadzając wolny rynek. Obecnie angolski ustrój polityczny uważany jest za socjaldemokracje, jednak wpływ komunizmu nadal jest widoczny na fladze narodowej Angoli.

Koło zębate symbolizuje bowiem szeroko rozumianą klasę robotniczą, a maczeta nawiązuje do tradycji rolniczych. Jeśli chodzi o gwiazdę to jej symbolika jest różnie interpretowana. W pierwszej wersji kojarzy się w sposób oczywisty ze Związkiem Radzieckim oraz komunizmem. Z kolei bardziej współczesna interpretacja mówi o gwieździe jak o symbolu postęp oraz internacjonalizm.

W jeszcze innym podejściu 5 ramion gwiazdy oznacza jedność, wolność, sprawiedliwość, demokrację oraz postęp.

Uganda – żuraw koronnik – symbol Ugandy

Flaga Ugandy składa się z 6 poziomych pasów: czarnego, żółtego, czerwonego, czarnego żółtego i czerwonego. Na środku znajduje się biały okrąg a na jego tle ptak z gatunku żurawi – koronnik będący symbolem Ugandy.

najdziwniejsze flagi świata - Uganda

Po raz kolejny okazuje się, że flaga państwa afrykańskiego wywodzi się z barw sztandaru należącego do partii politycznej. W 1955 roku w ramach dążeń do uzyskania niepodległości powstał Ugandyjski Kongres Ludowy.

Była to jedna z najważniejszych frakcji politycznych, która w dużym stopniu przyczyniła się do wyzwolenia spod brytyjskiej kolonii w 1962 roku. W następnych latach za flagę narodową przyjęto właśnie barwy partyjne.

Kolor czarny symbolizuje wolnych mieszkańców Afryki, żółty oznacza świecące nad kontynentem słońce, a czerwony braterstwo oraz wspólnotę ludności afrykańskiej.

Z kolei znajdujący się w centralnej części żuraw jest ważnym symbolem Ugandy. Już w przeszłości jego sylwetka widniała m.in. na odznakach wojskowych. Ptak ten jest symbolem łagodnej natury i dostojeństwa. Z kolei ułożenie nóg żurawia oznacza rozwój, ruch społeczeństwa do przodu.

Turkmenistan – ozdobny motyw dywanowy

Podstawą flagi Turkmenistanu jest zielony prostokąt, na którego tle znajdziemy biały księżyc, 5 białych gwiazd oraz bogato zdobione wzory.

najdziwniejsze flagi świata - Turkmenistan

W czasach kiedy Turkmenistan stanowił część ZSSR jego flaga składała się z czerwonego prostokąta oraz 2 poziomych pasów koloru niebieskiego. W lewym górnym rogu znajdował się symbol komunizmu – sierp oraz młot.

Po upadku Związku Radzieckiego flagę zmieniono na bardzo podobną do współczesnej. Ostateczny wygląd nadano jej w 2001 roku. Od tego momentu flaga Turkmenistanu wygląda zupełnie inaczej.

Kolor zielony to jeden z symboli islamu, głównej religii tego kraju. Biały księżyc to wiara w pomyślną przyszłość, a gwiazdy symbolizują 5 jednostek administracyjnych wchodzących w skład Republiki Turkmenistanu. W nieco innej interpretacji 5 gwiazd oznacza 5 ludzkich zmysłów, a każde ramię gwiazdy to inny stan materii: ciecz, gaz, ciało stałe, plazma oraz kryształ.

Jednak najciekawszym elementem tej flagi jest znajdujący się po lewej stronie ozdobny pas. Umieszczenie go na fladze związane jest z najbardziej rozpoznawalnym turkmeńskim produktem czyli… dywanem.

Od wieków kraj ten słynie z ich produkcji, a każda społeczność lokalna wykształciła swój własny, ozdobny motyw i to właśnie one widnieją na fladze. Jest ich 5 i każdy z nich charakteryzuje dane plemię.

Na samym dole ozdobnego pasa dojrzeć możemy jeszcze wieniec oliwny symbol pokoju i neutralności.Został on dodany w 2001 roku.

Sri Lanka – złoty lew i liście figowca

Chyba najdziwniejsza flaga świata jeśli chodzi o proporcje. Jej długość jest bowiem 2 razy większa niż szerokość, co czyni ją jedną z najdłuższych flag państwowych.

najdziwniejsze flagi świata - Sri Lanka

To dość złożona flaga pełna symboli i różnorodnej kolorystyki. Głównymi elementami flagi są bordowe tło oraz złoty lew. Ponadto na fladze zobaczymy pomarańczowy oraz zielony pas, złotą ramkę i 4 liście.

Korzenie współczesnej flagi Sri Lanki sięgają do XV wieku kiedy to podobnymi barwami posługiwało się Królestwo Kandy. Był to utwór polityczny zajmujący obszar dzisiejszej Sri Lanki aż do XIX wieku. Obecna flaga tego kraju ukształtowała się w 1948 roku, po uzyskaniu niepodległości.

Lew oraz kolor bordowy to symbol ludu Syngalezi, który od wieków zamieszkuje południe wyspy. Miecz oznacza niepodległość oraz suwerenność, a jego rękojeść symbolizuje 4 żywioły: wodę, ziemię, powietrze oraz ogień.

Kręcone włosy na głowie lwa oznaczają religijność, mądrość oraz medytację, jego broda to oznaka prawdomówności a nos inteligencji. Ważną symboliką odznacza się także ogon lwa, 8 kosmyków na jego ogonie symbolizuje Szlachetną Ścieżkę Ośmioraka – zbiór najważniejszych zasad buddyzmu.

Znajdujący się po lewej stronie pomarańczowy pas symbolizuje Tmilów – lud zamieszkujący północną część Sri Lanki. Z kolei zieleń to symbol społeczności islamskiej. Natomiast złota ramka oznacza wszystkie pozostałe mniejszości religijne, a także jest nawiązaniem do kolonialnej przeszłości państwa.

Ważnym elementem flagi Sri Lanki są także 4 liście, kształtem przypominające liść drzewa figowego. W buddyzmie gatunek ten uważany jest za bardzo ważny, ponieważ to pod tego typu drzewem medytował Budda. Liście figowca symbolizują święte cnoty tej religii: miłość, litość, spokój i współczucie.

Nepal – nikt nie był bardziej oryginalny

To zdecydowanie najdziwniejsza flaga świata, ponieważ jako jedyna nie jest czworokątem. Jej kształt jest nawiązaniem do 2 połączonych ze sobą proporczyków – tradycyjnych chorągwi azjatyckich. W praktyce są to 2 nachodzące na siebie trójkąty prostokątne koloru karminowego (odmiana czerwieni) otoczone niebieską obwódką. W centrum każdego z nich znajduje się biały symbol.

najdziwniejsze flagi świata - Nepal

Historia powstania flagi Nepalu związana jest z dwoma konkurującymi ze sobą rodami z dynastii Rana, które rządziły tym krajem na przełomie XIX i XX wieku. Każdy z nich miał swoją chorągiew, a obecna flaga narodowa Nepalu jest ich połączeniem. W 1962 roku flaga została nieco uproszczona poprzez usunięcie ludzkich twarzy z symboli słońca oraz księżyca.

Kolor karminowy jest symbolem męstwa i odwagi narodu nepalskiego, ale także nawiązuje do koloru kwiatów rododendronu, który jest symbolem Nepalu. Z kolei niebieska ramka oznacza umiłowanie pokoju oraz neutralność. Umieszczenie symboli Słońca oraz Księżyca na fladze Nepalu jest wyrazem wiary mieszkańców w długotrwałe istnienia państwa.

Jest to niejako symboliczny zapis słów, że Nepal będzie istniał tak długo jak długo będzie świeciło Słońce. Ponadto Księżyc jest symbolem spokoju oraz czystości, a Słońce oznacza tutaj determinację i dążenie do wyznaczonych celów przez naród. Jednak to głównie ze względu na swój kształt zaliczyliśmy flagę Nepalu do kategorii “najdziwniejsze flagi świata”.

Mozambik – motyka, księga i… AK-47

Flaga Mozambiku składa się z 3 szerokich pasów koloru zielonego, czarnego oraz żółtego, które rozdzielają 2 białe, węższe pasy. Od strony masztu widzimy czerwony trójkąt a na jego tle 4 symbole: złotą gwiazdę, otwartą księgę, motykę oraz karabin.

najdziwniejsze flagi świata - Mozambik

Jest to jedna z czterech flag państwowych świata na której zawarto motyw broni palnej. Na takie rozwiązanie zdecydowały się jeszcze Gwatemala, Haiti oraz Boliwia. Fakt ten sprawia, że są to najdziwniejsze flagi świata.

Flaga narodowa tego afrykańskiego państwa swe korzenie ma w barwach partii politycznej o nazwie Front Wyzwolenia Mozambiku (FRELIMO). Była to organizacja, która od 1962 roku walczyła o odzyskanie niepodległości od portugalskiej kolonii, co udało się osiągnąć 13 lat później. Po drobnych modyfikacjach flagę partyjną zaadaptowano na symbol narodowy.

Kolor zielony oznacza bogactwo świata przyrodniczego – roślinnego oraz zwierzęcego, z kolei żółty to symbol surowców naturalnych, które obficie występują na terenie Mozambiku. Natomiast kolor czarny, jak w wielu państwach Afryki jest symbolem ludów afrykańskich. Czerwony trójkąt oznacza walkę narodu o niepodległość oraz przelaną krew. Z kolei białe pasy to symbol pokoju i neutralności.

Jednak widząc karabin AK-47 z dołączonym bagnetem trudno jest mówić o pokojowych zamiarach, a symbol ten od wielu lat jest powodem sporów. Dla części społeczeństwa oznacza on walkę o suwerenność, według nich jest ważny i powinien pozostać na swoim miejscu.

Natomiast przeciwnicy tej teorii twierdzą, że karabin psuje opinię Mozambiku na arenie międzynarodowej. Pomimo kilku prób zmiany symboliki, flaga pozostaje niezmieniona, głównie ze względu na sprzeciw partii rządzącej.

Na fladze znajdziemy jeszcze motykę, która symbolizuje rolnictwo, czyli gałąź gospodarki, która nadal jest bardzo ważna dla tego kraju. Otwarta księga oznacza mądrość oraz oświatę, a złota gwiazda to nawiązanie do marksizmu.

Fidżi – trzcina cukrowa, ziarno kakaowca, palma kokosowa i banany

Flaga Fidżi to błękitny prostokąt na którym umieszczono flagę Wielkiej Brytanii – nawiązanie do przeszłości kolonialnej oraz własne godło państwowe.
Po raz pierwszy flagę w takiej postaci użyto w 1970 roku, kiedy to Fidżi uzyskało niepodległość.

najdziwniejsze flagi świata - Fidżi

Jednak co ciekawe obecna flaga tylko w nieznacznym stopniu różni się od barw z okresu kolonialnego. W 45. rocznicę uzyskania suwerenności zaproponowano kilka wariantów nowej flagi, bez nawiązania do kolonialnej przeszłości. Jednak rok później zrezygnowano z wprowadzania jakichkolwiek zmian i flaga pozostaje niezmieniona.

Błękit nawiązuje do położenia Fidżi na mapie świata. Jest to bowiem wyspiarski kraj znajdujący się w centralnej części Oceanu Spokojnego. Flaga Wielkiej Brytanii jest oczywistym nawiązaniem do czasów kolonialnych. Fidżi było brytyjskim terytorium zależnym od 1874 do 1970 roku.

Najciekawszym elementem tej flagi jest znajdujące się po lewej stronie godło narodowe, które nawiązuje do rolniczych tradycji tego państwa. Głównym elementem jest tutaj tarcza herbowa, która została nadana Fidżi na mocy Royal Warrant of Appointment w 1908 roku. Jest to dokument potwierdzający, że dany kraj regularnie dostarcza towary dla brytyjskiej rodziny królewskiej.

Złoty lew – jeden z brytyjskich symboli, trzyma w łapach ziarno kakaowca, co nawiązuje bezpośrednio do ważnego towaru eksportowego Fidżi. W lewym górnym rogu tarczy herbowej znajduje się symbol trzciny cukrowej, a obok palmy kokosowej. Z kolei w prawym dolnym rogu widzimy kiść bananów.

Jest to nawiązanie do najważniejszych roślin, które są uprawiane na wyspach i eksportowane za granicę. Biały gołąb z gałązką w dziobie to z kolei symbol pokoju i neutralności.

Eswatini – tarcza, włócznie i ozdobne frędzle królewskie

Jest to kraj pod wieloma względami wyjątkowy o czym możesz przekonać się czytając nasz wpis “ciekawostki o Eswatini”. Poza ustrojem politycznym, nazwą czy kulturą kraj ten wyróżnia się na tle innych także swoją flagą. Dlatego umieściliśmy go w zestawieniu “najdziwniejsze flagi świata”.

najdziwniejsze flagi świata - Eswatini

Głównym elementem flagi Eswatini są dwa niebieskie pasy znajdujące się w górnej i dolnej części oraz czerwony pas przebiegający przez środek. Są one rozdzielone za pomocą 2 wąskich, białych pasków. W centralnej części flagi widzimy tarczę, włócznie oraz ozdobne frędzle.

Obecny wygląd flagi został wprowadzony w 1968 roku kiedy to Eswatini (wtedy jeszcze Suazi) będące brytyjską kolonią, odzyskało niepodległość. Kolorystyka oraz symbole zostały zaczerpnięte ze sztandaru Afrykańskiego Korpusu Pomocniczego Pionierów, który powstał w 1941 roku i działał do 1946.

Była to jednostka armii brytyjskiej utworzona z ludności zamieszkującej brytyjskie kolonie w Afryce. Jej zadaniem było logistyczne wsparcie operacji wojskowych jakie Alianci przeprowadzali w Afryce Północnej oraz Włoszech podczas II wojny światowej.

Jeśli chodzi o kolorystykę to czerwień oznacza tutaj bitwy w których uczestniczył naród oraz przelaną w ten sposób krew. Niebieski to symbol pokoju i stabilizacji, a żółty występujących w Eswatini surowców naturalnych.

Centralny element flagi to dokładnie odwzorowana tarcza plemienia Nguni, która oznacza ochronę kraju przed nieprzyjacielem. Z kolei zestawienie bieli oraz czerni to symbol żyjących ze sobą w zgodzie przedstawicieli 2 ras. Tarcza jest wzmocniona laską ozdobioną tradycyjnymi frędzlami królewskimi.

To ważny element stroju wojownika, który tradycyjnie wykonuje się z piór wikłacza olbrzymiego oraz turako – ptaków zamieszkujących sawannę.

Ponadto na fladze znajdziemy 2 włócznie typu assagaj. Jest to charakterystyczna dla ludów południowej Afryki broń, którą w przeszłości bardzo często wykorzystywana w walce.

Haiti – palma królewska, złote armaty, muszkiety i czapka na czubku palmy

Flaga Haiti składa się z 2 poziomych pasów, niebieskiego u góry oraz czerwonego u dołu. W centrum znajduje się godło narodowe, które ma wiele znaczeń symbolicznych.

najdziwniejsze flagi świata - Haiti

Co ciekawe Haiti jest jednym z 4 państw na świecie których flaga zawiera przedstawianie samej siebie. Można powiedzieć, że jest to taka flaga na fladze. Poza Haiti dotyczy to także Afganistanu, Kostaryki oraz Boliwii.

Powstanie flagi Haiti związane jest z legendą o przywódcy, który dowodził rewolucją przeciwko francuskiej kolonizacji. Wydarzenia miały miejsce w 18 maja 1803 roku, kiedy Jean-Jacques Dessalines miał podrzeć francuską flagę usuwając z niej biały pas.

Następnie nakazał swojej córce zszyć pozostałe części i tak powstał pierwowzór symboli narodowych Haiti. Na cześć tego wydarzenia dzień 18 maja ustanowiono Świętem Haiti, które jest obchodzone do dziś.

Podczas letnich igrzysk olimpijskich w Berlinie w 1936 roku odkryto, że flagi Haiti oraz Liechtensteinu są identycznie. Dlatego flagę europejskiego kraju wzbogacono o złotą koronę.

Godło Haiti zawiera mnóstwo symboli i znaczeń. Głównym elementem jest 6 flag, po 3 na każdą stronę, które są wierną kopią flagi cywilnej. Królewska palma na zielonym wzgórzu to symbol suwerenności i niepodległości.

Na jej szczycie umieszczono tzw. czapkę wolności, zwaną także czapką frygijską. Jest to bardzo stary symbol wywodzący się jeszcze ze Starożytnej Grecji. Jednak prawdziwą popularność czapka zyskała podczas wojny USA o niepodległość oraz rewolucji francuskiej stając się symbolem walki o wyzwolenie i wolności.

Z kolei złote armaty, muszkiety oraz bęben to symbole wojskowe oznaczające gotowość narodu do obrony. W dolnej części godła znajduje się napis w języku francuskim “L’Union Fait La Force” co oznacza “jedność jest siłą”.

Saint Lucia – stożki wulkaniczne

Zestawienie “najdziwniejsze flagi świata” zamyka Saint Lucia ze swoim wyjątkowym symbolem narodowym. Flaga tego państwa składa się z błękitnego tła na którym możemy dostrzec 3 połączone ze sobą figury geometryczne. Na samym dole znajduje się złoty trójkąt równoboczny, nieco wyżej czarna strzałka otoczona białą ramką.

najdziwniejsze flagi świata - Saint Lucia

Flaga została wprowadzona w 1967 roku w dniu ogłoszenia przez kraj niepodległości. Jednak 13 lat później wprowadzono jeszcze niewielkie zmiany – m.in. wydłużono złoty trójkąt oraz zmieniono nieco odcienie barw.

Wcześniej ze względu na kolonię, flaga państwa Saint Lucia zawierała tzw. Union Jack czyli flagę Wielkiej Brytanii. Ponadto u dołu widniał napis “Statio Haud Malefida Carinis” czyli “bezpieczna przystań dla statków”.

Kolor błękitny to symbol nieba oraz wód Morza Karaibskiego, które otacza wyspę. Z kolei kolor żółty oznacza promienie słońca, a także rozwój gospodarczy i dobrobyt. Biel oraz czerń to symbol 2 ras, które żyją ze sobą w zgodzie.

Natomiast kształt znajdujących się na fladze figur nawiązuje do bliźniaczych stożków wulkanicznych – Gros Piton i Petit Piton o bardzo stromych zboczach. Są to niezwykle ważne symbole narodowe Saint Lucia, które zostały nawet wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

A waszym zdaniem, który symbol narodowy zasługuje na tytuł “najdziwniejsza flaga świata”?

Najdziwniejsze flagi świata nie wystarczą? Przeczytaj też: