Miasto na Ż

  • Żory
  • Żyrardów
  • Żary
  • Żywiec
  • Żagań
  • Żnin
  • Żuromin
  • Żychlin
  • Żarów
  • Żukowo

Polskie miasta na Ż

Żory

Miasto w województwie śląskim położone w obrębie Rybnickiego Okręgu Węglowego. Pierwsza wzmianka o Żorach pojawiła się w 1258 roku, a 14 lat później nastąpiła lokacja miasta na prawie magdemburskim.

W 1945 r. miały tu miejsce zacięte walki pomiędzy wycofującymi się Niemcami a nacierającą Armią Czerwoną. W wyniku prawie 3 miesięcy walk zniszczeniu uległo ponad 80% zabudowy. Po wojnie miasto odbudowano i stało się ono silnym ośrodkiem wydobycia węgla kamiennego.

W historii miasta bardzo wyraźne piętno odcisnęły pożary, te większe aż 4 razy niszczyły tutejszą zabudowę. Dla przypomnienia tragicznego pożaru z 1702 roku w którym spłonęło całe Stare Miasto ustanowiono Święto Ogniowe – jedyne tego typu wydarzenie w Europie.

W nawiązaniu do pożarów z przeszłości otwarto tutaj także Muzeum Ognia.

Żyrardów

Miasto na Ż zlokalizowane w województwie mazowieckim. Rozwój miasta związany był z produkcją wyrobów lnianych. Pierwsza taka fabryka powstałą tutaj w 1833 roku. W kolejnych latach powstały kolejne zakłady oraz mieszkania dla tkaczy.

Ważną rolę w budowaniu przemysłu lnianego w Żyrardowie odegrał Filip de Girard – francuski konstruktor. To on zaprojektował działające tutaj maszyny służące do mechanicznego przędzenia lnu. Od jego nazwiska pochodzi także nazwa miasta.

Żary

Miasto zlokalizowane w województwie lubuskim, nad rzeką Bóbr i Nysa Łużycka. Już w 1007 r. istniała tu osada Słowian. Rozwój miasta związany był z położeniem na tzw. Trakcie Solnym – szlaku handlowym łączącym Lipsko i Wrocław.

Wyrazem długie i bogatej historii są liczne zabytki m.in. średniowieczny układ zabudowy, zespół klasztorny franciszkanów, mury obronne, gotycki zamek czy pałac Promnitzów.

Żywiec

Miasto w zlokalizowane w województwie śląskim, nad Jeziorem Żywieckim. Żywiec to miasto o bardzo długiej i niezwykle bogatej historii. Jej początki sięgają czasów starożytnych, kiedy tutejsze tereny zamieszkiwali Celtowie.

Żywiec był siedzibą wielu książęcych rodów m.in. Komorowskich czy Habsburgów. Do dziś zachowały się takie budowle jak tzw. Nowy i Stary Zamek – siedziby Habsburgów wraz z Parkiem Zamkowym urządzonym w stylu angielskim.

Ponadto w Żywcu można zwiedzać takie zabytki jak: konkatedra Narodzenia NMP, kościół św. Krzyża czy kaplica św. Floriana.

Żywiec to także miasto z długimi tradycjami browarniczymi. Od 1856 r. powstaje tu znane na całym świecie piwo.

Żagań

Miasto na literę Ż położone w województwie lubuskim, nad rzeką Bóbr i Czerna Wielka.

Zgodnie z legendą miasto zostało założone przez księżniczkę Żagannę – córkę Wandy w VIII w. Już w 1202 r. istniał tu gród kasztelański, który kontrolował ważną część szlaku handlowego łączącego Wielkopolskę z zachodem Europy.

Wyrazem długiej i bogatej historii miasta są zabytki: kościół pw. Świętego Ducha, zespół klasztorny poaugustiański czy Pałac Książęcy.

W Żaganiu można także zwiedzać Muzeum Obozów Jenieckich.

Żnin

Miasto zlokalizowane w obrębie województwa kujawsko-pomorskiego, wśród jezior Pojezierza Gnieźnieńskiego.

W przeszłości przebiegał tędy szlak bursztynowy łączący Bałtyk z Adriatykiem – świadczą o tym liczne znaleziska archeologiczne z czasów starożytnych.

Żnin to miast z długą i bogatą historią, której wyrazem są takie zabytki jak: wieża ratuszowa, gotycko-barokowy kościół, czy dworek klasycystyczny z końca XVIII w.

Żuromin

Miasto położone w północno-zachodniej części województwa mazowieckiego. Osadnictwo istniało na tych terenach już w XI w. a tutejsi mieszkańcy zajmowali się polowaniem na zwierzęta futerkowe m.in. bobry.

W XVIII w. Żuromin za sprawą rozwijającego się tutaj kultu maryjnego stał się ważnym miejscem pielgrzymkowym. Do dziś można oglądać Cudowny Obraz Matki Bożej Żuromińskiej.

Żychlin

Miasto na literę Ż położone w województwie łódzkim, nad rzeką Słudwia. Żychlin powstał jako prywatna osada już w XIV w.

Od 1921 r. miasto związane jest z przemysłem elektromaszynowym, co nie zmieniło się do dziś.

Wśród zabytków Żychlina można podziwiać m.in. synagogę, groby z czasów kultury pomorskiej czy kościół św. Piotra i Pawła.

Żarów

Miasto zlokalizowane w obrębie województwa dolnośląskiego, w granicach aglomeracji wałbrzyskiej. Żarów ma długą i bogatą historię, a świadczą o tym zabytki takie jak park miejski i znajdująca się w nim aleja dębowa czy aleja lipowa z XIX w.

Urodził się tutaj Paweł Fajdek – mistrz świata w rzucie młotem.

Żukowo

Miasto na Ż położone w województwie pomorskim, w obrębie aglomeracji trójmiejskiej. Powstanie miasta związane jest z powstaniem na tych terenach klasztoru norbertanek w 1212 roku.

To właśnie siostry zakonne przyczyniły się do powstania haftu kaszubskiego – jednego z symboli Kaszub.