Kraje Orientu – czym jest Orient i gdzie się znajduje?

Czym jest Orient?

Orient to pojęcie geograficzne i kulturowe, które odnosi się do krajów leżących na wschodzie od Europy i Afryki. Termin ten bywa używany w różny sposób w zależności od kontekstu. Pierwotnie termin Orient był używany do określenia tylko Bliskiego Wschodu, a później jego znaczenie ewoluowało i rozszerzało się, określając także, Azję Środkową, Południową, aż w końcu także Daleki Wschód.

Termin „Orient” wywodzi się od łacińskiego słowa oriens oznaczającego „wschód”, zatem według tej definicji kraje orientalne to te, które znajdują się na wschodzie. Patrząc z punktu widzenia Europy, będzie to przede wszystkim Azja.

Kraje orientu – co to znaczy obecnie? Aktualnie pojęcie to jest stosunkowo luźne i może odnosić się zarówno do pierwotnej definicji, jak i tylko Dalekiego Wschodu.

Najczęściej wymieniane kraje Orientu to:

  • Chiny
  • Indie
  • Japonia
  • Korea
  • Mongolia
  • kraje Azji Południowo-Wschodniej

Niemniej w szerszym znaczeniu do państw Orientu zalicza się niemal całą Azję, w tym Bliski Wschód (Izrael, Jordania itd.) a nawet kraje Afryki Północnej, w tym Egipt.

Kraje Orientu, a szersze znaczenie tego słowa

Słowo “orientalny” występuje w wielu kontekstach. Poniżej przybliżamy kilka z nich:

Ogród orientalny

Ogród orientalny to rodzaj ogrodu inspirowanego kulturą i tradycjami krajów Wschodu, takich jak Chiny, Japonia, czy Indie. Charakteryzuje się przede wszystkim prostymi, geometrycznymi kształtami oraz skromnym, ale eleganckim wystrojem. W ogrodzie orientalnym można znaleźć elementy takie jak ścieżki z kamienia, fontanny, mostki, a także różnego rodzaju rośliny, takie jak bambusy, drzewa bonsai, azalie czy krzewy różane.
Ważnym elementem ogrodów orientalnych są również rzeźby i ozdoby, takie jak lampiony czy figurki zwierząt. Ogród orientalny ma na celu stworzenie spokojnej i relaksującej atmosfery, która pozwala na odprężenie i zregenerowanie sił.

Kuchnia orientalna

Kuchnia orientalna to określenie stosowane dla kuchni krajów Wschodu, takich jak Chiny, Japonia, Indie, czy Korea. Kuchnie te różnią się między sobą, ale wspólnym mianownikiem jest ich bogactwo smaków i aromatów oraz wykorzystanie różnorodnych składników, takich jak ryż, makaron, tofu, warzywa, owoce morza, a przede wszystkim przypraw takich jak chili, kurkuma, kumin czy imbir.

W kuchni orientalnej często wykorzystuje się również różnego rodzaju sosy i pasty, takie jak sos sojowy, olej sezamowy czy pasta z suszonych grzybów. Kuchnia orientalna jest znana z gotowania na parze, grillowania, a także smażenie w głębokim tłuszczu.

Orient Express

Orient Ekspres to nazwa pociągu, który kursował na trasie z Paryża do Stambułu. Był znany z wysokiego standardu i luksusu, a także z bogatej historii, sięgającej lat 20. XX wieku. Trasa miała 1880 km, a pierwszy skład wyruszył w podróż 4 października 1883 roku.

Urugwaj

Pełna nazwa tego południowoamerykańskiego państwa to República Oriental del Uruguay. Przymiotnik “orientalny” odnosi się do położenia geograficznego kraju, na wschód od rzeki Urugwaj. Natomiast pierwotnie tereny te nazywano Banda Oriental.

Czym wyróżniają się państwa Orientu?

Państwa Orientu są bardzo zróżnicowane, pod praktycznie każdym względem. Zarówno kulturalny jak i geograficznym. Wystarczy powiedzieć, że do kultury orientalnej zalicza się kulturę hinduską, japońską, chińską, arabską czy perską. A więc ogromne, bogate i zupełnie różne kultury.

Wspólnym mianownikiem, który łączy państwa Orientu jest położenie na wschodzie. Poza tym trudno doszukiwać się wspólnych elementów, można jednak wydzielić te dominujące cechy, najgłębiej utrwalone w naszej świadomości. Wówczas kraje orientalne to:

  • Państwa z wyrazistą, bardzo aromatyczną kuchnią, która wykorzystuje mnóstwo przypraw i łączy nietypowe składniki.
  • Kraje z piękną przyrodą z którą człowiek żyje w zgodzie i harmonii.
  • Kraje położone we wschodniej i południowo-wschodniej części Azji.