Ile gwiazdek ma flaga USA

Ile gwiazdek ma flaga Stanów Zjednoczonych

W tym wpisie zastanowimy się ile gwiazdek ma flaga USA oraz ogólnie jak wygląda flaga Ameryki, jakie symbole się na niej znajdują i dlaczego. Jednym słowem przeanalizujemy flagę Stanów Zjednoczonych wzdłuż i w szerz, z góry na dół.

Ile gwiazdek ma flaga Stanów Zjednoczonych - obecna
Obecna flaga USA ma 50 gwiazdek, tyle ile jest stanów oraz 13 pasów tyle ile stanów założycielskich.

Dowiesz się dlaczego flaga USA ma akurat 50 gwiazdek, dlaczego pasów jest 13, skąd takie a nie inne barwy. Prześledzimy też to ile gwiazdek ma flaga amerykańska sprzed lat, ponieważ od momentu powstania USA do dziś flaga zmieniała swój wygląd aż 26 razy.

Jak wygląda flaga ameryki? Ile ma gwiazdek?

To jak wygląda flaga USA obecnie jest wynikiem wielu lat przemian, głównie jeśli chodzi o liczbę stanów w obrębie USA. Ich liczba zmieniała się 25 razy i tyle samo razy zmieniała się liczba gwiazdek na fladze. Wyjątkiem jest jej pierwsza wersja, które nie zawierała żadnej gwiazdy.

Jednak w tym miejscu zastanowimy się jak wygląda flaga Stanów Zjednoczonych obecnie. Dziś składa się z 13 poziomych pasów równej wysokości, czerwonych jest 7, białych 6. W lewym górnym rogu znajduje się tzw. kanton.

W heraldyce jest to pole umieszczone w górnym rogu o kształcie prostokąta lub kwadratu. W przypadku flagi USA jest to niebieski prostokąt na którego tle znajduje się 50 białych gwiazdek.

Proporcje flagi to 10 do 19, a więc dłuższy bok jest prawie 2 razy większy niż krótszy. Na fladze widnieją 3 kolory, biały, czerwony oraz niebieski. Zgodnie z ustaleniami Kongresu Kontynentalnego z 1777 roku biel oznacza czystość i niewinność, czerwień niezłomność i męstwo a błękit czujność, wytrwałości i sprawiedliwość.

Ciekawostką jest fakt, że oficjalnym sposobem niszczenia zużytych flag amerykańskich jest ich spalenie, co często odbywa się w dniu święta niepodległości, czyli 4 lipca.

Flaga amerykańska – jak wyglądała w przeszłości?

Pierwsza flaga Stanów Zjednoczonych nie zawierała ani jednej gwiazdki. W miejscu obecnej sekcji z 50 gwiazdkami znajdowała się flaga Wielkiej Brytanii, biało czerwonych pasów było 13, tak jak obecnie.

Ile gwiazdek ma flaga Stanów Zjednoczonych - pierwowzór flagi USA
Pierwsza flaga USA

Omawiana flaga była wzorowana na fladze Kompanii Wschodnioindyjskiej, nie da się ukryć, że była to dość bezpośrednia inspiracja.

flaga Kompanii Wschodnioindyjskiej
Flaga Kompanii Wschodnioindyjskiej

Jedyna różnica jest taka, że flaga Wielkiej Brytanii w lewym górnym roku pierwotnie przyjmowała kształt prostokąta a na fladze USA kwadratu.

Flaga ta obowiązywała jako barwy narodowe tylko przez niego ponad rok, od 1 stycznia 1776 do 14 czerwca 1777 roku.

A ile gwiazdek ma flaga ameryki z 1777? Dokładnie 13 co było symbolem 13 kolonii, później stanów, które wyzwalając się spod kontroli Wielkiej Brytanii dały początek Stanom Zjednoczonym.

To jak wygląda flaga amerykańska najbardziej zmieniło się podczas 1 i 2 zmiany, odpowiednio w 1777 i 1795 roku. O szczegółach tych zmian przeczytasz poniżej.

Ile gwiazdek ma flaga USA obecnie a ile miała w przeszłości?

To ile gwiazdek ma flaga amerykańska zmieniało się w ciągu ostatnich 300 lat aż 25 razy. Wszystko za sprawą faktu, że każda gwiazdka symbolizuje 1 stan. A jak możecie kojarzyć z historii liczba stanów zwiększała się stopniowo, począwszy od 13 stanów założycielskich po ostatnie rozszerzenie w 1960 r. kiedy to liczbę gwiazdek na fladze USA zmieniło poszerzenie o Hawaje.

Pytanie o to ile ma gwiazdek flaga USA stało się zasadne dopiero po ogłoszeniu przez Kongres Kontynentalny zmiany barw USA, co nastąpiło właśnie w 1777 roku. Od tego momentu flaga zaczynała przypominać obecną, jednak gwiazdek było 13 (tyle ile stanów założycielskich).

ile gwiazdek ma flaga USA - pierwsza flaga
Druga flaga USA

Przyjęto wówczas zasadę, że wraz z przyjmowaniem każdego kolejnego stanu liczba gwiazdek i pasów będzie zwiększana o 1. Pierwsze rozszerzenie nastąpiło po 18 latach, w 1795 roku kiedy to włączono do USA 2 nowe stany – Kentucky oraz Vermont.

W 1818 r. kiedy to dołączono 5 kolejnych stanów zrezygnowano z zasady o zwiększaniu liczby pasków, powrócono do 13, które do dziś symbolizują 13 stanów założycielskich. Przyjęto też prawo mówiące o tym, że zmiana flagi może nastąpić tylko 4 lipca – w amerykańskie święto niepodległości.

Od tego czasu to ile gwiazdek ma amerykańska flaga zmieniało się dość szybko, a ostatnia zmiana miała miejsce 4 lipca 1960 kiedy to przyłączono Hawaje. Ówczesna wersja flagi obowiązuje do dziś.

A zatem wiemy już ile flaga USA ma gwiazdek, jak ich liczba zmieniała się na przestrzeni lat oraz z czego wynika ich ilość. Co więcej wiemy jak wygląda amerykańska flaga, co symbolizują jej kolory oraz liczba pasków.
Skoro interesują cię flagi z gwiazdami to może chcesz także wiedzieć ile gwiazdek ma flaga Unii Europejskiej?