Ile gwiazdek ma flaga UE? Jak wygląda flaga UE?

Jak wygląda flaga Unii Europejskiej?

Chcesz dowiedzieć się ile gwiazdek ma flaga UE oraz co one oznaczają? Poznać od podszewki jeden z najważniejszych symboli wspólnoty, który na przestrzeni lat jest nawiązaniem do międzynarodowej współpracy?

W takim razie zapraszamy do materiału, w którym dowiemy się jak wygląda flaga UE oraz jaka jest jej symbolika.

Ile gwiazdek ma flaga Unii Europejskiej? 12!

To jak wygląda flaga Unii Europejskiej najlepiej pokazać na przykładzie grafiki, czyli po prostu aktualnej fladze UE.

Ile gwiazdek ma flaga Unii Europejskiej
Ile gwiazdek ma flaga Unii Europejskiej? 12

Jak widać powyżej, flaga jest bardzo prosta. Składa się z kręgu 12 pięcioramiennych złotych gwiazd na niebieskim polu. Taką flagę uznaje się za symbol kontynentu europejskiego, flagę Rady Europy oraz samej UE.

Pomysłodawcą ogólnej koncepcji na flagę Europy był francuski rysownik Arsène Heitz, natomiast szczegóły ustalił belgijski dziennikarz i profesor Paul M. G. Lévy.

Choć flaga została zaprojektowana już w 1955 roku to dopiero 31 lat później została ona przyjęta jako oficjalny symbol UE.

Ile gwiazdek ma Unia Europejska – dlaczego 12?

Pochodzenie liczny 12 gwiazdek i samej koncepcji flagi ma kilka domniemanych wyjaśnień. Jednym z nich jest nawiązaniem do motywu religijnego, jakim jest aureola wokół głowy Matki Bożej. Autor przyznaje że nawiązaniem jest przypadkiem, choć dodaje że wzorował się fragmentami z Apokalipsy św. Jana.

Oficjalna symbolika flagi UE mówi, że kolor niebieski nawiązuje do błękitu nieba, a gwiazdy symbolizują narody Europy. Przy czym ich liczba to symbol doskonałości i trwałości. Okrąg z kolei to niczym okrągły stół, znak zjednoczenia.

Zgodnie z innymi interpretacjami, to ile ma gwiazdek flaga Unii Europejskiej wynika z nawiązaniem do maryjnej aureoli, gwiazdozbioru Korona Północna czy faktu, że liczba 12 jest uważana za symbol kompletności i jedności. W roku jest 12 miesięcy, na tarczy zegara widnieje 12 cyfr.

To ile gwiazdek ma flaga Unii może wynikać też z symboliki, która była obecna znacznie wcześniej. Takim przykładem może być flaga
Międzynarodowej Unii Paneuropejskiej.

Ile gwiazdek ma flaga Unii a jak wyglądało to w przeszłości?

Zaraz po II wojnie światowej zaczęły kształtować się poglądy głoszące zjednoczenie państw europejskich. Jedną z pierwszych organizacji, która głosiła tego typu poglądy jeszcze przed wojną, była Międzynarodowa Unia Paneuropejska. Poniżej jej flaga, która mogła stać się flagą UE.

Międzynarodowa Unia Paneuropejska - flaga
Flaga Międzynarodowej Unii Paneuropejskiej – poprzedniczki UE

Powyższą flagą posługiwano się już w 1923 roku głosząc koncepcję Paneuropy, czyli wspólnoty współpracującej gospodarczo, dyplomatycznie oraz wspólnie chroniąca europejskie mniejszości narodowe.

Jak widać to ile flaga Unii Europejskiej ma gwiazdek wynika z symboliki, która obowiązywała już znacznie wcześniej, jeszcze zanim w ogóle powstała koncepcja Unii Europejskiej.

Flaga UE a flaga EWWiS

Podobnie jak w przypadku Stanów Zjednoczonych, flaga Europejskiej Wspólnoty Węgla i Stali zawierała liczbę gwiazdek odpowiadających liczbie państw członkowskich. Na samym początku było ich 6 co symbolizowało 6 państw założycielskich EWWiS, która dała podwaliny współczesnej Unii Europejskiej.

flaga EWWiS
Flaga EWWiS

Początkowo 6 gwiazd symbolizowało:

  • Belgię,
  • Francję,
  • Holandię,
  • Luksemburg,
  • RFN,
  • Włochy.

Czyli założycieli EWWiS, którzy utworzyli wspólnotę gospodarczą w 1958 roku. Pierwsze rozszerzenie miało miejsce w 1973 roku, co było też powodem zmiany flagi – dodatkowe 3 kraje członkowskie oznaczały dodanie 3 gwiazd do flagi.

W kolejnych latach dołączenie każdego nowego kraju wymagało zmiany flagi. Dopiero w 1986 r. zrezygnowano z tej zasady, ustalając stałą liczbę gwiazdek na 12 sztuk.

Wiemy już ile gwiazdek ma flaga europejska oraz jak ona wygląda. Poznaliśmy także symboliczne znaczenie całej flagi oraz jej poszczególnych elementów. Dodatkowo omówiliśmy inne symbole Unii Europejskiej.

Teraz nie zaskoczy nas już żadne pytanie na klasówce, będziemy mogli wytłumaczyć ten temat innym oraz być bardziej świadomi otaczającego nas świata.

Skoro interesują cię flagi z gwiazdami to może chcesz także wiedzieć ile gwiazdek ma flaga USA?