Etiopia – ciekawostki i fakty na temat Etiopii

Ciekawostki o Etiopii

W tym odcinku poznamy ciekawostki o Etiopii, kraju, który z wielu względów jest wyjątkowy na tle Afryki a nawet całego świata. Etiopia ma swój własny kalendarz, sposób liczenia godzin, własny Kościół będący odłamem chrześcijaństwa czy w końcu najcieplejsze miejsce na świecie.

Czym wyróżnia się Etiopia? Ciekawostki ewidentnie wskazują, że jest to historia, bardzo długa, biorąc pod uwagę czasy prehistoryczne i ciekawa uwzględniając wpływy islamu czy chrześcijaństwa. A z czego jeszcze słynie Etiopia sprawdzisz poniżej.

1.
Etiopczyk, Abebe Bikila to pierwszy Czarnoskóry, który zdobył złoty medal olimpijski. W 1960 roku wygrał maraton.
2.
Stolica Etiopii, Addis Abeba to najwyżej położona stolica w Afryce, leży na wysokości ponad 2400 m n.p.m.
3.
Kotlina Danakilska w Etiopii to najcieplejsze miejsce na Ziemi, jeśli chodzi o średnią temperaturą. Średnia roczna wynosi 35°C, a jeszcze nigdy nie zanotowano tu mniej niż 23°C.
4.
Wspomnianą kotlinę nazywa się czasami “kolebką ludzkości”, ponieważ znaleziono tu mnóstwo szczątków praczłowieka.
5.
W tym tzw. “Lucy” czyli szkielet żeńskiego osobnika australopiteka, praczłowieka. Wiesz szczątków szacuje się na ok. 3,2 mln lat.
6.
Większość Etiopczyków to chrześcijanie.
7.
Etiopia ma swój własny kalendarz, który składa się z 12 miesięcy po 30 dni oraz trzynastego miesiąca, który ma tylko 5 lub 6 dni (w roku przestępnym).
8.
W kalendarzu tym lata liczone są inaczej niż w kalendarzach jakie znamy z Europy. 12 września 2007 roku, w kalendarzu etiopskim rozpoczął się rok 2000.
9.
Jakby tego było mało, Etiopczycy mają też własny podział godzin. Dzień składa się z 12 godzin dziennych i 12 nocnych. Pierwsza godzina doby to godzina wschodu słońca, a 1 godzina nocna zachodu. W tej części świata jest to proste ponieważ przez cały rok słońce wschodzi i zachodzi o podobnej porze.
10.
W Etiopii znajduje się największa depresja Afryki, czyli Kotlina Danakilska położona 153 metry pod poziomem morza.
11.
Prawdopodobnie zwyczaj parzenia i picia kawy narodził się w jednym z etiopskich klasztorów.
12.
Etiopia obok Liberii to jedyne 2 państwa w Afryce, które nigdy nie zostały skolonizowane.
13.
Etiopczycy posługują się 80 różnymi językami i 200 dialektami, a 5 z nich funkcjonuje jako języki urzędowe.
14.
Dawna nazwa Etiopii to Abisynia.
15.
Według tradycji kościoła etiopskiego biblijna Arka Przymierza znajduje się w kościele Matki Bożej z Syjonu w Aksum.
16.
W Etiopii narodził się ruch Ruch Rastafari, który obecnie kojarzony jest głównie z Jamajką. Jego początkiem była koronacja Hajle Syllasje I na cesarza Etiopii.
17.
Etiopia to drugie najludniejsze państwo w Afryce, z liczbą mieszkańców równą 115 mln.
18.
Około 13% dzieci to sieroty, to najwyższy odsetek na świecie.
19.
Etiopski cesarz Menelik II był pierwszym Afrykańczykiem, który prowadził samochód.
20.
Buhe to etiopska wersja Halloween. Chłopcy odwiedzają sąsiadów śpiewając pieśni i domagając się w zamian za świeżego chleba zwanego mulmul.
21.
Liczba posiadanych krów jest ważnym wyznacznikiem statusu i bogactwa. Osoby posiadające ponad 1000 sztuk mają prawo nosić koronę.
22.
Przeciętna, dzienna dieta Etiopczyków to zaledwie 1950 kcal. To prawie 2 razy mniej niż w USA.
23.
Nazwa „Etiopia” pochodzi od greckich słów aitho i ops , które razem oznaczają „spalone twarze”.
24.
Etiopczycy świętują swój nowy rok 11 lub 12 (w latach przestępnych) września.
25.
Lalibela to etiopskie miasto słynące z 11 wykutych w skale kościołów. To święte miejsce dla Etiopskiego Kościoła Ortodoksyjnego.
26.
W środy i piątki spożywanie jakichkolwiek produktów pochodzenia zwierzęcego jest zakazane.
27.
O Etiopii wspomina Pismo Święte, Koran czy Iliada i Odyseja.
28.
Aż 80% Etiopczyków zamieszkuje obszary wiejskie.

Ciekawostki o Etiopii dla ciekawskich

Jednym z najciekawszych państw na Czarnym Lądzie jest Etiopia. Ciekawostki w 100% potwierdzają to stwierdzenie. Zacznijmy od początku, czyli milionów lat wstecz. To właśnie na tym terenie człowiek wyewoluował z małpy w człekokształtne, to tutaj znaleziono najstarsze szczątki australopiteka, praczłowieka z którego wyewoluował gatunek Homo.

Inne ciekawostki o Etiopii dotyczą dużo bliższej przeszłości jak np. XII i XII w. kiedy to powstały wyjątkowe na skalę światową, kościoły skalne w Lalibeli.

Ale ciekawostki na temat Etiopii to nie tylko historia, to także wyjątkowi ludzie oraz historia. Etiopia jako 1 z 2 państw w Afryce nigdy nie została formalnie skolonizowana. Etiopczycy uważani są za czołówkę jeśli chodzi o biegi długodystansowe co w pewnym stopniu wynika z tutejszych, górskich warunków i rozrzedzonego powietrza.