Ciekawostki o Egipcie
Kolejny wpis z serii w której poruszamy interesujące fakty o krajach świata to ciekawostki o Egipcie, zarówno tym współczesnym jak i sprzęt tysięcy lat.
Jak wtedy wyglądał Egipt? Ciekawostki o kraju faraonów w dużej mierze skupiają się na budowlach, wynalazkach czy osiągnięciach starożytnych mieszkańców krainy nad Nilem.
Ciekawostki o starożytnym Egipcie to jednak nie wszystko, ponieważ uwzględniliśmy także czasy współczesne i związane z tym ciekawe fakty o Egipcie.
1.
Kair czyli stolica Egiptu jest najbardziej zaludnionym miastem w Afryce, mieszka w nim 22 miliony mieszkańców.
2.
Kair jako jedno z 2 miast w Afryce posiada metrów. Drugim jest Algier.
3.
Historia Egiptu sięga ponad 5000 lat.
4.
Miasto Asuan jest jednym z najbardziej nasłonecznionych miejsc na świecie, jest tam ponad 3800 godzin słonecznych każdego roku, w Polsce jest to około 1600 godzin.
5.
Urzędowym językiem w Egipcie jest język arabski.
6.
Najstarsza sukienka na świecie została znaleziona w Egipcie, ma bagatela 5000 lat.
7.
Starożytni Egipcjanie wymyślili kalendarz podzielony na 365 dni i 12 miesięcy, służył do przewidywania corocznych powodzi Nilu.
8.
Traktat między Egiptem a Imperium Hetyckim to jedno z pierwszych porozumień pokojowych, zostało podpisane w 1259 r. p.n.e.
9.
99% Egipcjan mieszka na 5,5% powierzchni państwa, ponieważ większość kraju to pustynie.
10.
Starożytni Egipcjanie wierzyli w ponad 14 000 bogów i bogiń.
11.
Najwyższym szczytem jest Góra Świętej Katarzyny, która ma 2629 m n.p.m.
12.
Najpopularniejszy sport w Egipcie to piłka nożna.
13.
Piramida w Gizie to jeden z siedmiu cudów świata.
14.
Piramida Cheopsa to najstarszy z siedmiu cudów świata starożytnego.
15.
Około 95% Egipcjan mieszka nad Nilem.
16.
Głównym sektorem gospodarki Egiptu jest turystyka.
17.
Tradycja wymiany obrączek podczas ślubu wywodzi się z Egiptu.
18.
Pierwsza proteza powstała w Egipcie około 1000 lat p.n.e.
19.
W Egipcie znajdują się 2 z 7 cudów świata oprócz piramidy w Gizie jest to również Latarnia morska na Faros.
20.
Jedna z największych tam znajduje się w Egipcie, to Wysoka Tama, wybudowana na rzece Nil w pobliżu miasta Asuan. Tama ma 111 m wysokości i 3600 m długości.
21.
Z powodu budowy Wielkiej Tamy wielu zabytkom groziło zalanie, np. Abu Simbel. Świątynie musiały zostać przeniesione wyżej, w tym celu zostały pocięte na bloki i złożone w innym miejscu. Co ciekawe zostały również zbudowane sztuczne góry aby całość wyglądała realistycznie.
22.
Pewną dziewczynę w Egipcie ojciec nazwał Facebook Jamal Ibrahim, na cześć Facebooka, który miał duże znaczenie podczas Rewolucji Egipskiej w 2011 roku.
23.
Piramid nie zbudowali niewolnicy tylko robotnicy, którzy nawet mogli walczyć o swoje prawa.
24.
W starożytnym Egipcie odbył się pierwszy strajk robotników, w 1170 r p.n.e.
25.
W starożytności wszyscy Egipcjanie nosili makijaż, miało to między innymi chronić oczy przed słońcem.
26.
Bandaże z jednej tylko mumii po rozwinięciu miałyby około 1,6 km.
27.
Piramidy kiedyś były pokryte wapieniem, więc były białe, dodatkowo błyszczały w świetle słońca. Wapienna warstwa z czasem odpadła. Na samym szczycie był umieszczony złoty kamień w kształcie piramidy.
28.
Do roku 1300 Wielka Piramida w Gizie była najwyższą budowlą na świecie, liczącą 146,5 metra, przegoniła ją Katedra w Lincoln, która osiągnęła 160 metrów wysokości.
29.
Egipt to najludniejszy kraj arabski na świecie, liczący ponad 90 mln mieszkańców.
30.
Egipskie hieroglify to ponad 700 różnych symboli.
31.
Na obszarach pustynnych spada zaledwie 20 mm deszczu rocznie. To 35 razy mniej niż średnia dla Polski.
32.
W starożytnym Egipcie mumifikowano nie tylko ludzi, ale także koty, psy, krokodyle czy skarabeusze.
33.
Główne stacje telewizyjne i radiowe w Egipcie są kontrolowane przez rząd.
34.
Wielkie Muzeum Egipskie to pozostające w budowie muzeum sztuki starożytnego Egiptu. Po ukończeniu ma być największym muzeum na świecie z ponad 41 tys. eksponatów.
35.
Starożytni Egipcjanie wytwarzali peruki i perfumy.
36.
Nowojorska Statua Wolności miała być docelowo zainstalowana w Egipcie.
37.
Piramida w Gizie ma kilka przejść, które nigdy nie zostały zbadane.
38.
Kanał Sueski jest kontrolowany przez Egipt.
39.
Na terenie Egiptu znaleziono najstarszą protezę kończyny na świecie. Jest to drewniany palec u nogi datowany na około 1000 p.n.e.
40.
Heraklejon to starożytny egipski port, który uważano za zaginiony. Został odnalezione dopiero w 2000 roku przez francuskiego archeologa Francka Goddio.
41.
W starożytnym Egipcie koty były uznawane za święte zwierzęta, a ich posiadanie miało przynosić szczęście.
42.
Starożytni Egipcjanie wymyślili m.in. pastę do zębów, kręgle, papirus czy zamek do drzwi.
43.
Mubarak Pumping Station to największy na świecie system pomp służących do sztucznego nawadniania.
44.
Podczas ostatniej epoki lodowcowej (zakończyła się około 10 000 lat temu) egipska pustynia była porośniętą trawą, drzewami i pokryta małymi jeziorami.
45.
Piramidy w Egipcie nie są największe na świecie. Jeszcze większe piramidy można podziwiać w Meksyku.
46.
Starożytni Egipcjanie zwykle golili wszystkie włosy na ciele, wliczając w to brwi i rzęsy. Powodem była chęć uniknięcia wszawicy.
47.
Około 45 km na wschód od Kairu powstaje zupełnie nowa stolica Egiptu, która ma odciążyć obecną. Obecnie nowe miasto nie ma jeszcze nazwy, a roboczo nazwano je “new administrative capital”.
48.
W Egipcie spada zaledwie 20 mm deszczu rocznie, to 30 razy mniej niż w Polsce.
Egipt – ciekawostki o kraju faraonów
Serie ciekawostki o Egipcie zacznijmy od kilku bardziej podstawowych i współczesnych informacji. Kair to najludniejsze miasto w całej Afryce i jedno z dwóch (obok Algieru, stolicy Algierii) które posiadają system metra.
Co więcej praktycznie wszyscy Egipcjanie (99%) mieszkańców na niewielkiej części swojego kraju (5,5%). Ma to związek z występowaniem wody, której głównym źródłem jest Nil lub Morze Śródziemne.
A jak wyglądał starożytny Egipt? Ciekawostki na ten temat to obszerna grupa, która mamy nadzieję też będzie dla ciebie ciekawa.
Ciekawostki o starożytnym Egipcie dotyczą na przykład niesamowitego budownictwa, zwyczajów, wynalazców czy zabytków jakie przetrwały do dziś.
Ciekawostki o Egipcie starożytnym i współczesnym
Jakie są najlepsze ciekawostki? Egipt trwa od 5000 tysięcy lat i w tym okresie wiele się wydarzyło. Zacznijmy od wynalazków. Egipcjan uważa się za twórców kalendarza w podziale na 365 dni i 12 miesięcy w ciągu roku.
Co więcej to oni jako pierwsi zaczęli używać pasty do zębów, grać w kręgle, stosować zamek na klucz w drzwiach czy posługiwać się papirusem.
Co jeszcze można powiedzieć na temat tego jak wygląda starożytny Egipt? Ciekawostki historyczne odnoszą się oczywiście do Wielkich budowli egipskich, czyli piramid. Co ciekawe do ich budowy nie wykorzystywano siły niewolniczej, a wolnych ludzi, pracowników.
Był to prawdopodobnie największy plac budowy starożytnego świata. Nic dziwnego, bo efekty budowniczych fascynują i budzą podziwiać po dziś dzień. Jedna z piramid, ta w Gizie stanowi jeden z siedmiu cudów świata.
Ciekawostki o Egipcie starożytnym to także wiele najstarszych znalezisk czy przedmiotów. Na terenie Egiptu znaleziono najstarszą sukienkę, która liczy ponad 5000 lat, najstarszą protezę. Odbył się tutaj także najstarszy strajk pracowników.
Ciekawostki o Egipcie dla dzieci
Specjalną część tego wpisu stanowią ciekawostki o Egipcie dla dzieci. Wśród nich informacje m.in. o tym, że Egipcjanie uznawali koty za święte zwierzęta, które przynoszą szczęście.
Inna ciekawostka dotyczy już współczesności i nadawania imion dla dzieci. Jedna z dziewczynek nazwano Facebook, na cześć wkładu jaki wniosła ta platforma w Rewolucję Egipską, w 2011 roku.