Waluta na H
- halala
- halerz
- hào
- hrywna
Hrywna (UAH) jest oficjalną walutą Ukrainy i dzieli się na 100 kopiejek. Halala jest jednostką zdawkową riala saudyjskiego (SAR), gdzie 100 halali równa się jednemu rialowi.
Z kolei halerz to z jednej strony nazwa srebrnej monety bitej od początku XIII wieku do początków wieku XIX w Niemczech, później w Europie Środkowej, w tym od XIV wieku na Śląsku. Z drugiej strony to nazwa monety zdawkowej Austro-Węgier, Czechosłowacji czy Słowacji.
Obecnie jest to część korony czeskiej, ale tylko w teorii, ponieważ w obiegu nie ma żadnej monety halerzowej. Jej wartość jest zbyt niska aby miało to sens.
Dodajmy jeszcze hào – jednostkę monetarną Wietnamu, gdzie 1 đồng dzieli się na 10 hào. Jednak podobnie jak w przypadku halerza wartość 1 hào jest na tyle niska, że nie ma sensu wprowadzania takiej monety do obiegu.
Waluta na literę H – waluty główne
- hrywna (UAH)
Hrywna jest podstawą ukraińskiego systemu monetarnego. Nazwa pochodzi od średniowiecznej jednostki masy, grzywny. W XII wieku srebrna hrywna ważyła około 204 gramy. Na Ukrainie hrywna została wprowadzona w 1996 roku, zastępując tzw. karbowańca. Był to ważny krok w kierunku stabilizacji gospodarczej Ukrainy, po uzyskaniu niepodległości.
Waluta na H – monety zdawkowe
- halala
- halerz
- hào
Halala, halerz i hào służą jako drobne jednostki monetarne odpowiednio w Arabii Saudyjskiej, Czechach oraz Wietnamie.